Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Spánková apnoe u dětí – jak ji poznat a na co se připravit

Petr Goras

Petr Goras

1. 3. 2022

Syndrom spánkové apnoe či spánkový apnoický syndrom – jedná se o stav, kdy kvůli zúžení dýchacích cest dochází k přerušovanému dýchání a dalšími spjatými problémy. Kromě náročných nocí to může vést i k obrovské únavě přes den a zhoršení školních výsledků dítěte. Podívejme se na typické příznaky apnoe a na to, jaká vyšetření lze očekávat.

Dva druhy spánkové apnoe

Existují dva základní druhy apnoe. Obstrukční spánková apnoe je způsobena zablokováním (obstrukcí) zhrdla, například propadem slabých svalů v této oblasti – to je ostatně důvod, proč obezita zvyšuje riziko apnoe u dětí i dospělých. Podle různých studií postihuje tato forma apnoe 1 až 10 % dětí, přičemž většina z nich má jen velmi mírné příznaky a nejedná se o nic vážného.

Centrální spánková apnoe má oproti tomu příčinu v mozku. Části mozku odpovědné za dýchání a za pohyb dýchacích svalů nefungují tak, jak by měly. V drtivé většině případů se objevuje pouze u novorozenců a předčasně narozených miminek. Tento typ apnoe je také mnohem vzácnější než obstrukční. Někdy se vyskytuje i kombinovaný výskyt obou druhů apnoe naráz.

Chrápání u dětí nezní jako motorová pila. Přesto může rodiče vyděsit

Příznaky apnoe u dětí – nekvalitní spánek i problémy s učením

Za apnoe se považuje stav, kdy se dýchání zastavuje na více než 20 sekund. Případně stav, kdy se sice dýchání zastaví po kratší dobu s tím, že se objeví příznaky bradykardie (zpomalení srdeční frekvence) či cyanózy (modrání kůže kvůli nedostatku kyslíku). U lidí se apnoe může objevit prakticky v jakémkoli věku, nicméně nejčastěji postihuje novorozence a předčasně narozené děti.

Kromě dlouhých nepřirozených pauz v dýchání se apnoe u dětí může projevit i některým z následujících symptomů:

  • pravidelné chrápání
  • posmrkávání, či pokašlávání během spánku
  • dušení se, lapání po dechu
  • dýchání pusou namísto nosem
  • noční pocení
  • noční pomočování
  • noční děsy či noční běsy (pozor, nezaměňovat s nočními můrami)
  • neklidný spánek
  • spaní v netypických pozicích

Kvůli nedostatečnému spánku pak dítě může mít problémy s pozorností, učením a chováním. To je problém zejména tehdy, pokud už starší dítě chodí do školy. Mylně pak může vzniknout podezření na ADHD (porucha pozornosti a hyperaktivita), případně na nějakou poruchu učení.

Diagnostika spánkové apnoe. Jak probíhá vyšetření?

Apnoe, podobně jako ostatní spánkové poruchy, lze diagnostikovat ve spánkových laboratořích. Ty zpravidla spadají pod neurologické či plicní oddělení v nemocnicích. V Česku sice nejsou zas tak rozšířené, ale minimálně v každém krajském městě se alespoň jedna nachází. Vzhledem k povaze onemocnění se vyšetření apnoe mnohdy provádí i na oddělení ORL (ušní, nosní, krční), které může malého pacienta doporučit na komplexní vyšetření ve spánkovém centru.

Vyšetření se nazývá polysomnografie (zkráceně PSG). Dítě se na doporučení pediatra či jiných lékařů vyspí jednu noc v nemocnici, přičemž se pomocí různých přístrojů sleduje celá řada jeho tělesných procesů – pohyby očí a končetin, dýchání, EKG křivky (aktivita srdce), EEG křivky (aktivita mozku) a tak dále. Na druhý den už může jít dítě v podstatě hned domů. U malých dětí může být vyžadována přítomnost doprovodu, který bude hlídat, aby si dítě během noci nevytrhalo měřící sondy.

Léčba apnoe u dětí

Léčba spánkové apnoe je silně individuální a záleží především na závažnosti stavu, typu apnoe a věku dítěte. U některých dětí se s apnoe nedělá nic a počítá se s tím, že z toho přirozeně vyroste. Pokud dítě trpí obezitou, doporučí se zhubnutí a změna návyků. Pokud už se přistupuje k nějaké léčbě, často se odstraňují nosní mandle a většinou i krční mandle.  Právě ty totiž při zvětšení tvoří překážku v dýchání a ve většině případů vede jejich odstranění k úplnému zbavení se apnoe.

Další metodou léčby je pak tzv. kontinuální pozitivní přetlak v dýchacích cestách (zkráceně CPAP). Navzdory poněkud krkolomnému názvu se jednoduše jedná se o dýchací masku, kterou má dítě nasazenou během spánku. Maska je hadičkou připojená ke speciálnímu CPAP přístroji, který neustále pumpuje vzduch, aby dýchací cesty zůstaly otevřeny a nebortily se. Nejedná se o nic velkého, je to jen taková malá krabice s krátkou hadicí, která se zapůjčuje přes pojišťovnu. Pochopitelně však především malé děti nechtějí s maskou na obličeji příliš spát a mohou si ji sundávat. Vedle toho existují i speciální „protézy“, které se nasazují na noc a bezpečně udržují dýchací cesty volné.

zdroje: healthline.com, aafp.org, kidshealth.org, mayoclinic.org, fnmotol.cz

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Spánková apnoe u dětí – jak ji poznat a na co se připravit