Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Příčiny dětské obezity. Jak silný je vliv genů a jiných návyků?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

21. 6. 2018

Zdá se vám, že děti jsou stále obéznější a mají nadváhu? Nebo s kily navíc bojujete i ve vaší rodině? Jak nalézt příčiny dětské obezity?

Neschopnost zhubnout a přejídání se má své počátky již v dětství. Dítě se učí už odmalička, že je mu dobře, když si dá něco do úst, ať už je to dudlík nebo palec. V pozdějším věku si zase spojujeme příjemné posezení s přáteli spolu s kavárnou a dortíkem. Jídlo je často prostředníkem při navazování vztahu. I v dospělosti nám dodává jídlo pocit klidu a pohody (při knížce, televizi, apod.). Často jíme ne, proto, že máme hlad, ale protože jsme s jídlem spokojenější. Však také stále platí staré známé, že „láska prochází žaludkem“.

Jídlo a stres

Často v dětech vypěstujeme v raném dětství sklony k řešení negativních emocí jídlem. Když dítě pláče, vzteká se, něco potřebuje, řeší to mnoho maminek tak, že mu nabídne něco k jídlu. Dítko je spokojené a uklidní se a matka si oddychne, že je klid. Stejně tak, když dítě vyžaduje pozornost nebo zlobí v čekárně u lékaře, v autobuse, dostane jídlo, aby „neotravovalo“. Kolik z vás dává svému dítěti něco dobrého, když si odře koleno, dostane injekci u doktorky? I jídlo se může stát vlastně drogou, kterou bude člověk potřebovat vždy, když se dostane do stresových situací.

Geny

V rodině, kde je obézní dítě, se často potýkají s kily i rodiče. Podle statistik, dítě, které má jednoho rodiče obézního, se stane obézním asi ve 40 %. Tam kde jsou oba rodiče obézní, je pravděpodobnost dokonce 70 %. Oproti tomu u rodičů s normální hmotností je pravděpodobnost, že jejich dítě bude při těle asi 14 %. Geny tedy mají na obezitu poměrně silný vliv, ale nikdo přesně neví, jak moc jsou dědičné dispozice ovlivňovány vnějšími faktory. Dědí se jen dispozice k tloušťce, ale člověk svým životním stylem rozhodne o tom, zda to tak skutečně bude či nikoliv.

Jak naučit děti jíst zdravě? Jděte příkladem a buďte vynalézavá!

Jak bojovat proti dětské obezitě?

  • snídaně – mnoho dospělých a i dětí po ránu nesnídá. Někdo tvrdí, že nemá čas nebo že nemá hlad. Další si kupuje jídlo až cestou do práce. Jenže tělo je po nočním spánku hladové a potřebuje něčím nastartovat a nabudit. Také mozek potřebuje povzbudit k činnosti glukózou, proto je důležité snídat. Pro zdravý start se doporučuje celozrnné pečivo, cereální výrobky, šunka, sýr cottage, tvaroh, apod. Také zelenina, ovoce a čaj. Pro děti není vhodný zelený a ani černý čaj.
  • svačiny – k svačině se také hodí celozrnné pečivo se šunkou či sýrem, mléčné výrobky, zelenina a ovoce
  • oběd a večeře – mnoho dětí obědy ve škole bojkotuje. Často je to jen proto, že je nechtějí ani spolužáci, než že by jídlo bylo opravdu tak špatné. Tomu se dá těžko zabránit. Mnohem důležitější je vést dítě ke zdravému stravování s vynecháním fast foodu či stánků s párkem v rohlíku.

Nadváha a obezita u dětí. Zbytečný strašák nebo skutečný problém?

Obézní děti bývají terčem posměchu. Děti nerozlišují to, zda jsou silnější kvůli nadměrné konzumaci jídla nebo za svůj problém vůbec nemohou. Jak s tím bojovat? Děti do deseti let mají ještě šanci, že ze své tloušťky vyrostou (samozřejmě pokud změní své návyky ve stravování a začnou se více hýbat). U starších dětí už často bývá nutná pomoc odborníka a musí se podrobit přísnějšímu redukčnímu režimu. Je výhoda, že děti mají ještě rychlý metabolismus, a tak jim jdou kila dolů mnohem rychleji než dospělým.

Důležité je také dbát na dostatek spánku u dětí. Když málo spí, je hodně unavené a bez energie. Únavu pak zahání jídlem, které ale dodá energii jen na chvíli. Velmi snadno se pak dítě zamotá do bludného kruhu. Dostatečné množství spánku je tedy nezbytné.

Jak motivovat děti ke sportu? Rodiče, je to na vás!

Škola pomáhá

Dítě neovlivňují jen rodiče, ale i vnější prostředí. Hlavně školka, škola, školní jídelna. V těchto zařízeních by zvlášť měli dbát na racionální složení výživy. V poslední době se naštěstí i v těchto zařízeních začíná na zdravé stravování více dbát. Dopomoci by k tomu měla i poměrně přísná pamlsková vyhláška, která v bufetech a školních kantýnách zakazuje nezdravé potraviny pro děti.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Příčiny dětské obezity. Jak silný je vliv genů a jiných návyků?