Menu
MotherClub.cz
Těhotenství

Falešně pozitivní či negativní těhotenský test. Proč někdy nejsou výsledky spolehlivé?

Těšíte se na to, až konečně na svém těhotenském testu spatříte dvě čárky? Ale co když je to jen marná naděje? Kdy vlastně může být test nespolehlivý a ukazovat falešně pozitivní nebo falešně negativní výsledek? Jak postupovat dál, když zjistíte, že máte pozitivní těhotenský test?

Kdy si udělat těhotenský test?

Ať už se těšíte na miminko, nebo se obáváte toho, co bude následovat, protože jste “to nedostala”, první pomoc v těchto případech pro ženy představuje těhotenský test na časnou detekci hCG zakoupený v lékárně. Tento test se provádí z moči, která by měla být ideálně ranní. Je zbytečné testovat se ihned po nechráněném pohlavním styku. Udělat těhotenský test byste si měla až v době očekávané menstruace. Některé novější těhotenské testy dokáží zachytit hCG v moči velice brzy, ale nemusí být vždy spolehlivé. Mnohdy ani v době očekávané menstruace ještě nemusí být rozpoznatelné, že jste těhotná. Platí jedna zásada – čím později si test uděláte, tím lépe a tím více by měl být spolehlivější.

Sex v těhotenství. Rizika a potíže, s kterými se můžete potýkat

Test hCG prokáže těhotenství

Časné těhotenství se dá prokázat pomocí testu z krve, který zjišťuje přítomnost hormonu choriogonadotropinu (hCG), který je zjistitelný v krevním séru už osmý až desátý den po otěhotnění. Proto je vždy na místě dojít si k lékaři, ideálně na gynekologii, na krevní testy. Ty jsou spolehlivější než běžný těhotenský test z lékárny, který je založen na detekci hCG z moči. Ani na ultrazvuku totiž velmi rané těhotenství ještě nebývá vidět.

V moči je hormon hCG rozpoznatelný až v době očekávané menstruace, anebo zkrátka tehdy, když se menstruace pár dnů nedostaví. Pokud si v této době žena koupí v lékárně nebo v supermarketu těhotenský test, který ukáže pozitivní výsledek, ještě není nic stoprocentní. Gynekologa byste měla navštívit ideálně dva týdny po vynechání menstruace. Tato doba ještě může ledacos změnit. Menstruace se mohla jen zpozdit a je třeba tomu nechat nějaký čas.

Jakmile však lékař vaše těhotenství potvrdí, vypíše vám těhotenskou průkazku a pozve vás do první těhotenské poradny na celkové vyšetření. To by mělo proběhnout nejpozději do 12. týdne těhotenství.

Falešně pozitivní těhotenský test

Pozitivní těhotenský test nám dokáže pěkně rozbouřit hormony, natožpak ještě ten falešně pozitivní. Proč vlastně k falešně pozitivním výsledkům vůbec dochází? Pokud spatříte na testu vedle sebe dvě čárky, ještě to nemusí znamenat, že máte vyhráno. Zpočátku může být druhá čárka velmi slabá, proto není vůbec jasné, zda vlastně jste těhotná, anebo ne. Navíc pozitivní těhotenský test může i vypovídat o tom, že něco ve vašem těle není v pořádku. Proto je vždy při tomto zjištění na místě návštěva lékaře.

Mimoděložní těhotenství a jeho příznaky. Jaká existují řešení tohoto stavu?

Co znamená falešně pozitivní těhotenský test?

Nyní si shrneme nejčastější důvody, proč vám vyšel pozitivní těhotenský test:

  • jste skutečně těhotná a všechno je v pořádku
  • jste těhotná, ale jedná se o mimoděložní těhotenství
  • jste v klimakteriu a prožíváte hormonální bouři
  • máte ještě v sobě některé hormonální léky obsahující hCG (na podporu otěhotnění)
  • je ještě velmi brzy po předchozím potratu

Falešně negativní těhotenský test

Samozřejmě se i může stát, že vám při testování vyjde pouze jedna čárka. To ostatně ještě také nic neznamená a může se jednat o falešně negativní výsledek. Pokud se cítíte “jinak” a domníváte se, že byste mohla být těhotná, určitě se tím nenechte odradit a vyzkoušejte testování za pár dní znovu.

Nezapomeňte použít ranní moč, která je více koncentrovaná a měla by obsahovat také více hormonu hCG. Pokud se ani přesto testování nepovede a vy stále nedostanete menstruaci, určitě navštivte lékaře.

Potraty v ČR. Jak probíhá umělé přerušení těhotenství a kolik žen ho ročně podstoupí?

Co znamená falešně negativní těhotenský test?

Falešně negativní test vám může vyjít snad pouze z jednoho důvodu:

  • udělala jste si test příliš brzy a hladiny hCG jsou ještě příliš nízké
  • test může být poškozený, nebo jste jej provedla nesprávně, zkuste testování určitě zopakovat

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Falešně pozitivní či negativní těhotenský test. Proč někdy nejsou výsledky spolehlivé?