Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Chrápání u dětí nezní jako motorová pila. Přesto může rodiče vyděsit

Pokud jste zvyklé na to, že váš manžel v noci řeže jako motorová pila, určitě pro vás bude znít něžné chrápání vašeho dítěte jako rajská hudba. Ano, i děti mohou chrápat. Otázkou je, zda to nesignalizuje nějaké nepříjemné zdravotní potíže. A pokud ano, jak jim můžeme předcházet?

Chrápání u miminek

Miminka si občas mohou spokojeně chrupkat. Tento jev obvykle do jednoho roku vymizí. Je to dáno nedostatečnou zralostí dýchací soustavy, která je plná slin, případně také hlenů, zejména pokud je miminko nastydlé. V průběhu nachlazení nebo kataru dýchacích cest v podstatě dočasně chrápe každé dítě. Jakmile se miminko naučí polykat sliny a smrkat, jeho dýchací cesty se rozšíří a bude po problému.

Některým maminkám se kojenecké zvuky v podobě bublání nebo klokotání líbí. Je to zřejmě z toho důvodu, že když miminko slyší hlasitě dýchat, mají jistotu v tom, že opravdu dýchá, nic mu neschází a spokojeně spinká. Právě chůvičky a přístroje pro kontrolu dechu kojenců mohou snímat příslušné zvuky, pokud maminka není poblíž.

Spánková apnoe u dětí

Rizikovým případem může být takzvaná spánková apnoe, která se vyskytuje nejen u dospělých, ale také u dětí. Jedná se o blokádu v dýchacích cestách, která způsobuje dočasné a zpravidla i opakované zástavy dechu při spánku. Tento druh přerušovaného spánku obvykle doprovází hlasité chrápání. K apnoe dochází nejčastěji při spaní na zádech, kdy může dojít k útlaku dýchacích cest.

Zástava dechu může být u miminek nebezpečná. U spánkové apnoe mohou být pauzy v dýchání dlouhé i půl minuty. Řešením je návštěva otorinolaryngologa, který vám poradí, proč má dítě tyto problémy, a jak by se daly řešit. Skutečná spánková apnoe trápí pouhé 2 % dětí.

Maska proti chrápání

Jednou z nejlepších možností řešení problému spánkové apnoe je speciální maska proti chrápání, která při spánku nepřekáží. Je i speciálně navržená pro děti, například s barevným designem, který vaše dítě zaujme. Na základě potvrzené diagnózy od lékaře lze masku získat s úhradou přes vaši zdravotní pojišťovnu.

Syn chrápe kvůli zvětšené nosní mandli

Nejčastější příčinou chrápání u dětí bývá rýma, katar dýchacích cest, alergie, astma nebo také zvětšená krční či nosní mandle. Veškeré tyto stavy je vždy lepší konzultovat s pediatrem. V případě zvětšené mandle, která často způsobuje opakované infekce dýchací soustavy, se někdy doporučuje její odstranění. Je na zvážení každého rodiče, zda tento zákrok bude chtít s dítětem podstoupit.

Řešením chrápání může být vždy snaha o uvolnění dýchacích cest, vyvýšený polštářek pod hlavou nebo poloha při spaní na boku.

Hodinky proti chrápání

Někteří rodiče pořizují starším dětem hodinky proti chrápání. Přístroj, který se upevní na ruku, snímá zvuky chrápání a jako odezvu vysílá nervový impulz zpět do těla. Pravdou však je, že pro děti nějaké vysílání, leckdy bolestivých impulzů, do jejich nervové soustavy není příliš vhodné, a to už vzhledem k velké citlivosti a nedostatečné vyzrálosti celé nervové soustavy. Dítě zkrátka není dospělý. Je rozhodně lepší řešit chrápání u dětí jinými způsoby, například častým větráním, smrkáním nebo změnu polohy spánku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chrápání u dětí nezní jako motorová pila. Přesto může rodiče vyděsit