Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Nadměrné pocení u dětí má často jednoduché vysvětlení, jindy je třeba zpozornět

Redakce

Redakce

11. 3. 2018

Mívá vaše dítě zpocené tělíčko, když se ráno probudí? Potit se mohou také jenom ruce nebo čelo. Nadměrné pocení u dětí může mít zcela jednoduché vysvětlení, někdy jsou na vině i závažnější příčiny.


Pocení je pro člověka velmi důležité, protože odstraňuje z těla přebytečné teplo. Vyrovnává tak tělesnou teplotu, protože jinak by mohlo dojít k přehřívání. Pocením se jednat tělo ochlazuje a kromě toho se vylučují odpadní látky a organismus se tak čistí. Když ale dosahuje pocení větší míry, je důležité hledat příčinu.

Jednoduché příčiny nočního pocení

Než se člověk začne děsit, co se to s jeho drobečkem děje, je dobré zkontrolovat ty obyčejnější příčiny, které by mohly být důvodem pocení.

Podmínky na spaní

Jednou z nich je teplo v místnosti. Všeobecně doporučovaná teplota na spaní je 16-18 °C. Pokud je v místnosti větší teplo, může se stát, že se dítě probudí a pyžamko budete moci téměř ždímat. V této souvislosti je také potřeba zkontrolovat výběr ložního prádla a pyžama. Obojí by mělo odpovídat ročnímu období a teplotě v místnosti. Pyžamko by mělo být prodyšné a z lehčího materiálu (v létě) nebo z teplejšího v zimě. Miminka mívají kromě toho na noc spací pytel, který úplně stačí k tomu, aby malému dítěti bylo teplo. Pokud už spí pod peřinou, záleží i na povlečení a na jeho materiálu. Třeba polyesterové mikrovlákno je prodyšná tkanina, která v létě příjemně chladí

Někdy se dítě večer příliš zpotí i když se hodně napije.

Dědičný faktor

Příčinou také může být dědičnost. Nemá někdo z příbuzných problém s přílišným pocením?

Drobné infekce

Nadměrné pocení u dítěte může být také důsledkem drobné infekce a toho, že s ní člověk bojuje. Jestliže horečka není vysoká, tedy 38 °C a výše, neměla by se snižovat. Jejím prostřednictvím se totiž tělo vyrovnává s nemocí. Důležité je dostatečně pít a doplňovat tak tekutiny, které mizí s pocením.

Příčiny dětské obezity. Jak silný je vliv genů a jiných návyků?

Léky s vedlejšími účinky

Pokud bere dítě nějaké léky, je dobré se podívat, jestli nemůže být příčina také v nich. Může se jednat o vedlejší účinky.

Psychický stav dítěte

Dalším z méně závažných problémů může být také drobný psychický problém nebo stres. Malé děti jsou velmi vnímavé a snadno vycítí sebemenší problém a mohou se trápit, i když my si myslíme, že k tomu důvod nemají. Dítě by mělo jít spát příjemně naladěné. Vůbec není dobré poslouchat strašidelné příběhy, nebo v případě starších dětí se dívat na napínavé nebo drsné scény na televizi, případně na počítači.

Stravování

Ačkoliv by to člověka běžně nenapadlo, může být právě strava příčinou nadměrného pocení u dětí, opak je pravdou. Doporučovaná zdravá pestrá strava není marketingovým výmyslem, ale postará se o to, že organismus dostane vše podstatné.

Nadváha

Mezi jednodušší příčiny patří také nadváha. Pokud je to případ vašeho dítěte, je třeba se pokusit o snížení hmotnosti. Se snížením váhy se nadměrné pocení většinou upraví.

Nadváha a obezita u dětí. Zbytečný strašák nebo skutečný problém?

Hormonální změny

Návaly horka, hlavně v noci, potkávají děti také v pubertě. Tady je na vině období hormonálních změn, se kterými se musí organismus vyrovnat. Po skončení tohoto období se pocení zase upraví do normálu.

Alergie

Mezi mírně závažné problémy patří také alergie, ale ani tu nelze podceňovat. Právě nadměrné pocení může být také jedním z příznaků některé z forem alergie.

Nadměrné pocení u dětí – vážnější příčiny

Nadměrnému pocení se odborně říká hyperhydróza a může způsobovat oslabení organismu a vznik zdravotních problémů. Jestliže se tělo extrémně potí, ubývají mu tekutiny a vede to ke ztrátě tekutin a solí. Důsledkem je pak velká únava, horší koncentrace a paměť.
Toto pocení se většinou projevuje na čele, na dlaních, v podpaží nebo nad horním rtem.

Chudokrevnost

Jedním z důvodů nadměrného pocení může být chudokrevnost (anémie). V tomto případě je třeba zkontrolovat hladinu hemoglobinu v krvi a celkový krevní obraz.

Nedostatek vitamínu D

Jestliže jsou dítěti méně než 3 roky, může se také jednat o příznak postupně se rozvíjející křivice, která vzniká z nedostatku vitamínu D nebo jeho nedostatečné tvorby. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D může tedy způsobit velké problémy, a proto je třeba dbát o jeho dostatečný příjem. Tento vitamín je totiž nutný pro dobré vstřebávání minerálů a také pro fungování metabolismu. Vitamín D se získává ze slunečního záření, dále třeba z oleje z tresčích jater, sardinek, z lososa z volného odchytu, ze sádla nebo například z vaječných žloutků.

Vitamín D pro děti. Je nutný a jaké má nežádoucí účinky?

Porucha štítné žlázy

Také porucha štítné žlázy mívá za příznak nadměrné pocení, podobně je tomu také u neléčené cukrovky (diabetu). Tu může doprovázet kromě zvýšeného pocení také vyšší močení.

Vysoký tlak

Náhlé zvýšení tlaku v souvislosti s oběhovými problémy se také projevuje nadměrným pocením. U dětí často souvisí s onemocněním ledvin, méně častěji je na vině dědičnost, případně také nadváha.

Cystická fibróza

Cystická fibróza je velmi vážným onemocněním, mezi jehož příznaky patří nadměrné pocení, při kterém pot velmi zapáchá a je značně slaný. Jedná se o chorobu genetického původu, která vzniká, když oba rodiče mají poškozený gen.

Drobné změny

Při silném pocení je kromě vhodného oblékání podle teploty také třeba omezit přísun cukru. Vhodné je pokud možno úplně přestat konzumovat potraviny s přidaným cukrem a méně jíst velmi sladké ovoce. Naopak je důležité doplňovat minerální látky, především hořčík.

Většinou se jedná o drobné chyby, které jdou snadno napravit, rozhodně nelze nadměrné pocení u dětí podcenit. Může se totiž jednat o vážnější příčiny, které sami těžko odhalíme a potřebujeme si být jisti, že se nic nezanedbá. Když tedy dítě spí za správných podmínek a kvalitně se stravuje, a přitom se stále hodně potí, je důležité navštívit pediatra, který provede potřebná vyšetření.

Trápilo vaše děti nadměrné pocení? Jak jste se s ním vyrovnali? Stačila drobná změna nebo byla příčina někde jinde? Podělte se o vaše zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Nadměrné pocení u dětí má často jednoduché vysvětlení, jindy je třeba zpozornět