Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Rozhovor s porodní asistentkou. Jak poznat těhotenství a proč některé ženy nevnímají těhotenské příznaky

Redakce

Redakce

12. 10. 2019

Některé ženy „to“ poznají i bez těhotenského testu. Jiné ne ani ve třetím měsíci. Jak je to s těhotenskými příznaky? Jsou pro všechny stejné, kdy je můžete začít cítit, jak se projevují a na co dát pozor? Existuje vůbec bezpříznakové těhotenství? Nejen na tyto otázky jsme se zeptali porodní asistentky Hany Kolmanové.

Určitě jste o nich už slyšely – staré známé nechutenství, bolest hlavy, napětí v prsou, časté močení a další. Ano, i to mohou být těhotenské příznaky. Ale je jich vlastně o hodně více. A každá z nás je na sobě pozná dříve nebo později. Každá žena je prožívá jinak, nebo si jich vůbec nevšimne. 

Spousta žen tvrdí, že o svém těhotenství ví ještě před tím, než se dostaví takové ty klasické příznaky jako například nevolnosti nebo vynechání menstruace. Je to možné?

“Ze své praxe to mohu potvrdit. Respektive fakt, že některé ženy tento pocit mají. Z lékařského hlediska to ovšem není možné. Je to příliš krátká doba. Oplodněnému vajíčku nějakou dobu trvá, než se zavrtá do děložní sliznice.”

Jak dlouho vajíčku uhnízdění trvá?

“Zhruba čtyři až pět dní.”

Co se děje poté, co se vajíčko uhnízdí v děložní sliznici?

“Jakmile se vajíčko uhnízdí, začne produkovat těhotenský hormon hCG. Ten se začne tvořit asitýden po oplodnění a každým dnem prudce stoupá.”

Kdy se začnou projevovat těhotenské příznaky?

“Ty souvisí s hCG hormonem. Čím více ho v těle máme, tím silněji a intenzivněji se těhotenské příznaky projevují. Už pár dní před vynecháním menstruace se objeví bolest v prsou, napětí

v podbřišku nebo slabé krvácení, nevolnost. S tím souvisí nechutenství, změna chutí…”

Který z těhotenských příznaků se začne projevovat nejdříve?

“To je hodně individuální. Obecně se ale dá říci, že prvotním těhotenským příznakem je asi

nevolnost. Ještě to není ono pověstné zvracení, které známe z knížek nebo od kamarádek, ale spíše blíže nespecifické zažívací problémy spojené se žaludkem.”

A co vynechání menstruace?

“To je trochu ošemetné…”

Jak to? Zpoždění cyklu je přece asi ten nejznámější těhotenský příznak, nebo ne?

“To určitě ano. Jenže zpožděná nebo vynechaná menstruace může mít spoustu dalších příčin.Například stres v práci nebo silný emoční šok ve formě smrti blízkého člověka a podobně.”

Takže pravidlo, že vynechaná menstruace rovná se těhotenství, neplatí.

“To opravdu ne. Ovšem drtivá většina žen začne právě v tento moment přemítat a uvažovat nad tím, že by mohly být těhotné. Najednou do sebe začnou zapadat další příznaky těhotenství, které zprvu nebraly vážně nebo si jich vůbec nevšimly.”

Nevšimly? Jaké příznaky mohou přehlédnout?

“Ano. Například citlivější bradavky, nevolnost, napětí v podbřišku.”

Čím to může být, že si ženy některých příznaků nevšimnou?

“Výše popsané stavy se také mohou projevovat s blížící se periodou. Však to znáte: někoho honí mlsná, někdo má citlivější prsa, i ono napětí v podbřišku je typickým příznakem menstruace. Je to složité, že?”

To tedy ano. Kdy tedy zbystřit?

HK: Řeknu vám jednu zajímavost, kterou mi potvrdila spousta budoucích maminek… Některé studie dokazují, že těhotné ženy mají mnohem citlivější čich. A to dokonce až o 80 %. 80 % je strop, ale citlivější a intenzivnější vnímání vůní je dalším z příznaků těhotenství.

V pozitivním i negativním slova smyslu.

Jaké výhody a nevýhody s sebou citlivějších čich nese?

“Pokud například milujete vůni ranní kávy, může se stát, že ji najednou nebudete moci ani cítit. Nebo naopak: jídla, která jste dříve nemusela (např. olomoucké syrečky) nyní cíleně vyhledáváte.”

Mají všechny těhotné tyto příznaky?

“Kdepak. Některá trpí „pouze“ nechutenstvím, druhá je vnímavější ke kuchyňským výparům, třetí „ujíždí“ na rozinkách v čokoládě. Téměř všechny ale cítí pnutí v podbřišku, mají citlivější prsa a tmavší radavky.”

Takže případy, které známe z novin, o ženách, které svou graviditu zjistily až například v pátém měsíci jsou…

“…poněkud přitažené za vlasy. Neexistuje bezpříznakové těhotenství. Jak už jsem řekla, některé těhotenské příznaky si můžete splést s blížící se menstruací, citlivá prsa lze přičíst hormonálním

změnám, nevolnost stresu. Ale žena, která zná své tělo a procesy v něm probíhající, nemůže být tak naivní dlouho.

Může těhotenství přehlédnout i lékař?

HK: To ne. I když… Jednou v noci k nám na gynekologické oddělení přijela mladá slečna. Poslal ji urolog, který si nevěděl rady s tekutinou v břiše. A slečna porodila. Tvrdila, že o těhotenství nevěděla.  Ale já si myslím, že se bála si to přiznat a těhotenské příznaky jednoduše ignorovala. Nebo se bála reakce svého okolí, rodičů…

A co zvláštní těhotenské příznaky? Setkala jste se s nějakými?

“Budete se divit, ale ano. Ve většině případů jsou ovšem vsugerované. Žena pak přičítá

k těhotenským příznakům i obyčejnou bolest zubů, hlavy nebo i to, že jí jeden den nevoní její oblíbené jídlo.” 

 

Rozhovor poskytla: 

Hana Kolmanová 

porodní asistentka

Ohodnoťte tento článek:
2,2
Právě čtete

Rozhovor s porodní asistentkou. Jak poznat těhotenství a proč některé ženy nevnímají těhotenské příznaky