Menu
MotherClub.cz
Vývoj miminka

Neklidný spánek miminka. Co ho způsobuje?

Je vaše dítě během noci neklidné? Víme, co tento stav způsobuje a jak si s ním poradit.

Za noční neklid může delší REM fáze spánku

Děti spí odlišným způsobem než dospělí. Novorozenci mladší 4 měsíců tráví více než polovinu svého spánku v REM fázi, ve srovnání s 25 % REM cyklu u dospělých. Proto jsou novorozenci při spánku hluční a více se hýbají. Během neklidného REM spánku pracuje jejich podvědomí na plné obrátky a dovoluje jim třídit poznatky i dojmy získané během dne.

Při tomto typu spánku pracuje mozek miminka na maximum a průtok krve mozkem je ještě vyšší než v bdělém stavu. Důvodem většího neklidu jsou také sny, které u dětí zabírají až polovinu jejich spánku. U nedonošených dětí je to až 80 % doby spánku. Oproti tomu dospělý člověk sní pouze čtvrtinu noci.

Spánkové požadavky dětí

  • Novorozenci do 4 měsíců – 14-17 hodin denně, v prvních týdnech života spí novorozenci v několika krátkých cyklech mezi kojeními
  • Miminka od 4 do 12 měsíců – 12-15 hodin denně rozdělených do 2-3 spánků za den, obvykle zvládnou během noci spát v delších časových úsecích

Kratší spánkové cykly

Spánkové cykly miminka jsou kratší, a proto se každou hodinu na chvíli probudí. Ve chvíli kdy k probuzení dojde, mohou zakňourat nebo vykřiknout. To však neznamená, že jsou zcela vzhůru. Pokud se vám něco takového stane, nejprve chvíli počkejte, než začnete na pohyby dítěte reagovat. Po krátkém probuzení totiž většinou miminko opět usne.

Pozor na spánkovou apnoe, ekzém nebo syndrom neklidných nohou

Všechny děti procházejí přirozenými spánkovými cykly, které zahrnují i krátké noční probouzení. Jedná se o zcela normální vývoj a většinou není třeba se čehokoliv obávat. Někdy však noční neklid znamená problém. Potíže se spánkem mohou způsobit podrážděnost miminka, zvýšená teplota nebo ekzém. Nepříjemné jsou rovněž poruchy spánku. Syndrom neklidných nohou způsobuje časté škubání nohou během noci, spánková apnoe zase zapříčiňuje časté probouzení, chrápání a lapání po dechu.

12 kroků, díky kterým prodloužíte noční spánek svého miminka

Pokud se u vašeho miminka objevuje některý z těchto signálů, poraďte se se svým pediatrem o vhodném postupu. Ať už je příčinou nočního neklidu miminka cokoliv, v důsledku nedostatečného spánku se probouzí unavené a nevrlé. Jestliže se ale dítě probudí šťastné a svěží, pravděpodobně je jeho noční spánek zcela v normě a není třeba jej řešit.

Pomozte miminku spát po celou noc

Nechte miminko spát ve svém pokoji

V ideálním případě by miminko mělo spát v pokoji s vámi, ale ve své vlastní postýlce. A to po dobu nejméně 6 měsíců, lépe do 1 roku života. Pomůžete tím výrazně snížit riziko syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS). Postele pro dospělé nejsou pro kojence bezpečné. Dítě se může zachytit a udusit se mezi roštem a čelem postele, prostorem mezi matrací a rámem, případně mezi postelí a zdí. Dítě se rovněž může zadusit v případě, že mu spící rodič omylem zakryje nos a ústa.

Dodržujte důslednou spánkovou rutinu

Nadměrná stimulace ve večerních hodinách může ztížit usínání dítěte. Začněte proto klidným koupáním, pokračujte mazlením a rutinu zakončete zpíváním nebo čtením pohádek. S těmi činnostmi vždy začínejte ještě dříve, než se dítě unaví.

Ukládejte dítě do postýlky unavené, ale v bdělém stavu

Jen tak si dítě spojí postýlku s procesem usínání a nebude mu dělat problém ve své posteli kdykoliv usnout.

Dejte dítěti čas, aby se uklidnilo

Než si dítě najde pohodlnou polohu a usne, může se chvíli rozčilovat nebo plakat. Jestliže pláč neustává, zkontrolujte miminko, utěšte ho klidnými slovy a posléze pomalu odejděte z místnosti. Vaše krátká přítomnost může být tím, co dítě potřebuje k tomu, aby usnulo.

Zvažte používání dudlíku

Pokud má vaše miminko potíže s usínáním, může mu pomoci dudlík. Podle odborníků může dudlík během spánku dokonce snižovat riziko SIDS.

Během noci udržujte v pokoji klid a ticho

Pokud miminko potřebuje během noci nakrmit nebo uklidnit, vždy používejte tlumená světla, pohybujte se klidně a mluvte tichým hlasem. Tím dítěti ukážete, že nyní je čas odpočívat a spát, nikoliv si hrát.

 

Pamatujte, že spánek vaše miminka rozhodně není odrazem vašich rodičovských dovedností. Dopřejte si dostatek času k pochopení zvyků a způsobů komunikace svého miminka, abyste mu pomohli spánek lépe zvládat. Pokud máte jakékoliv obavy, poraďte se o současné situaci s pediatrem.

Ohodnoťte tento článek:
2,2
Právě čtete

Neklidný spánek miminka. Co ho způsobuje?