×
MotherClub.cz

Noční běsy u dětí. Co je způsobuje a jak na ně?

noční běsy
Trápí vaše dítě noční běsy nebo spíš noční můra? Jaký je v tom rozdíl?

Víte, jak poznat, zda vaše dítě v noci trápí noční běsy nebo noční můry? Co tyto poruchy spánku způsobuje? Jak jim předcházet? Na co si dát velký pozor a kdy navštívit odborníka? Který věk a která část noci je typická pro noční běsy? Které vitamíny mohou pomoci?

Noční běsy u dětí

Noční děsy nebo běsy (odborně pavor nocturnus) představují poruchu spánku projevující se náhlým výrazem obrovského děsu a paniky provázené křikem, pláčem či neklidem. Vyskytují se u zhruba u každého 10. dítěte, nejčastěji ve věku mezi 2. a 5. rokem. Někdy však přetrvávají až do adolescence. Ačkoli se nejedná o závažné onemocnění, mohou noční běsy představovat stres nejen pro rodiče, ale také pro další sourozence, které to samozřejmě může také rozrušit a budit. Dítě, které trpí na noční běsy, většinou pláče, křičí, kope nohama a někdy se může dokonce i zranit, pokud je hodně rozrušené. Noční běsy se nejčastěji odehrávají před půlnocí a trvají 1 až 5 minut.

Noční můry u dětí

Na rozdíl od nočních běsů, během kterých dítě téměř nevnímá své okolí, se u dětí mohou vyskytovat také noční můry. Dítěti se zdá během REM fáze nepříjemný sen, který jej vyděsí a probudí. Má strach a úzkostně pláče, ale je při vědomí. Někdy si sen i živě pamatuje. Může být zmatené, neví, zda se mu to zdá nebo ne. Ačkoli špatné sny u dětí mohou odrážet nějaké nepříjemné zážitky během dne, nemusí tomu tak nevyhnutelně být. Přestože téměř každé dítě má příležitostně znepokojující sny, noční můry se týkají nejvíce až školních dětí či dospělých. Zajímavé také je, že se noční můry objevují častěji v druhé polovině nočního spánku, kdy jsou REM fáze delší.

Noční můry utišit lze, ale běsy většinou ne…

Když se dítě probudí, obrazy, o nichž se mu zdálo, se stále mohou zdát reálné a bojí se. Volá rodiče. Teprve v předškolním věku děti začínají chápat, že je noční můra jen sen a ne realita. Ani tak se ale nemusejí hned zbavit strachu. Bojí se i starší děti. U těch se navíc přidává ke strachu také ostych a pocit méněcennosti, že už jsou velké, ale i tak se bojí. Proto i větší děti mohou potřebovat pomoc rodičů a ujištění, že vše je v pořádku. Nikdy bychom neměli dítě shazovat a dělat si z jeho strachu legraci nebo jakkoli situaci zesměšňovat větami jako „Prosim tě, co děláš, vždyť už jsi velký, takový velký kluci se už nebojí…

Spánková paralýza jako nejděsivější porucha spánku

Nevyzrálá nervová soustava

Vznik nočních běsů zejména u malých dětí je dáván do souvislosti s nevyzrálostí nervové soustavy. Mozek dítěte přijímá během dne obrovské množství informací, které ve spánku třídí, zpracovává a ukládá. Spánek lze rozlišit na dva základní typy – tzv. non REM a REM spánek. Podle toho v jaké fázi spánku se dítě rozruší, lze identifikovat noční běsy od nočních můr.

REM fáze a non-REM fáze

Během REM (rapid eye movement = rychlý pohyb očí) fáze je mozek velmi aktivní, zpracovává informace, zrychluje se tep i dýchání, zdají se nám sny a jsme snadno probuditelní. Oproti tomu non-REM fáze je hluboký spánek, během něhož se relaxují svaly i mozek (ten pouze kontroluje vegetativní funkce jako dýchání a srdeční aktivitu). Během této fáze se velice těžko probouzíme. Obě fáze se během noci několikrát střídají. Zatímco noční můry se vyskytují během snové fáze spánku, noční děsy dítě potrápí v nejhlubším spánku v první třetině noci, zpravidla 60 – 120 minut od usnutí.

Bojujete s náměsíčností? Buďte úspěšní

Co způsobuje noční můry a noční běsy?

Odpověď bohužel není jednoduchá. Prostřednictví snů děti zpracovávávají své prožitky, myšlenky, pocity a obavy, kterým musí čelit (nástup do školky, stěhování, nový sourozenec atd.). Nicméně, noční můry i noční běsy se mohou objevit i bez zjevného důvodu. Pro některé děti, zejména ty s dobrou představivostí, může být zdrojem pro děsivé sny čtení strašidelných knih nebo sledování akčních pořadů, ale také shlédnutí přírodních katastrof nebo různých dramatických událostí (autonehoda, týrání zvířat, povodeň) ve zprávách.

Náměsíčnost u dětí: Jak se vyhnout nebezpečí?

Pozor na výběr pohádek

Bohužel hrůzostrašné mohou být i tradiční pohádky typu Jeníček a Mařenka, Smolíček Pacholíček atd. Zejména před spaním byste si měli dát opravdu velký pozor, na to, co může dítě zahlédnout nebo vyslechnout. Ale jak již bylo řečeno, i když budete dětem pouštět jen neškodné pohádky (Krteček, Kosí bratři, Matýsek a Jája, Hádej, jak tě mám rád, Prasátko Peppa…), mohou se noční běsy či můry dostavit. Ve více jak polovině případů mají noční běsy genetický podklad. Pokud jste tedy na noční běsy trpěli vy nebo manžel, je dost pravděpodbné, že se to přihodí i vašim dětem.

Noční děsy – příznaky a projevy

Hlavním příznakem je náhlé procitnutí provázené extrémní úzkostí. Postižený má vyděšený, nepřítomný výraz v obličeji, nereaguje na vás a nepoznává známé osoby. Při pokusech o probuzení se může výraz paniky ještě prohloubit. Noční děs bývá provázen bušením srdce a zrychleným dechem. Děti obvykle sedí na lůžku nebo sebou ze spaní trhají, vztekají se a koupou nohama. Mohou i vstát a snažit se utíkat pryč. Při pokusech o probuzení se chovají agresivně. Stav trvá zpravidla 1 až 5 minut, poté postižený opět usíná. Běsy se objevují v první části noci, většinou jen jednou. Děti si ráno, na rozdíl od noční můry, většinou vůbec nic nepamatují. Zatímco noční můru je možné slovy uklidnit a dítě utišit vlídným slovem, noční běsy musí víceméně samy odeznít a kolikrát se dokonce jakákoli snaha o uklidnění dítěte setká s ještě prudší reakcí.

Probuzení se zmateností

Od nočního děsu odlišujeme podobou poruchu non-REM spánku, kterou je probuzení se zmateností. Dítě je dezorientované, zmatené, mluví nesouvisle a zpomaleně mluvit nebo říká nesmysly. Může plakat. Na rozdíl od nočních běsů je ale hlavním příznakem zmatenost, ne děs a úzkost. Navíc oproti nočnímu děsu trvají potíže déle (až 30 minut). Probuzení se zmateností je charakteristické především u předškolních dětí.

Děti v rodičovské posteli. Kdy už je to problém a jak jim usnadnit odchod?

Na co si dát pozor?

Velký pozor je potřeba si dávat při dalších neobvyklých projevech – nejrůznějších záškubech, slinění, pokousání či pomočení, příp. pohybových automatismech. Pokud se vyskytnou, je nutno myslet na možnou diagnózu epilepsie a odborné vyšetření je nezbytné. Některé typy epilepsie se vyskytují typicky pouze ve spánku, jiné jsou vázané na dobu usínání či probouzení. Při neobvyklém průběhu nočních běsů nebo při velmi častém výskytu, je potřeba navštívit odborného lékaře. Neurolog na základě popsaných příznaků obvykle doporučí vyšetření ve spánkové laboratoři (tzv. polysomnografii). Při objevení se či přetrvávání ve starším věku, než je 5 let, bychom měli navštívit dětského psychologa, který nás může nasměrovat k možným příčinám této poruchy spánku a pomoci s terapií.

Jak reagovat? Nikdy dítě nebuďte!

I přes hrozivý průběh se snažte zachovat klid. Můžete na dítě mluvit tichým hlasem a zůstaňte mu nablízku. V žádném případě se nedoporučuje běsnící osobu budit! Buzením totiž může dojít k protahování úzkosti a nárůstu agresivity. Stav sám odezní zpravidla do několika minut. Ráno příhodu nerozebírejte a nepřipomínejte.

Noční běsy – prevence

Snažte se u dítěte dodržovat zásady správného usínání. Jde především o pravidelnou dobu usínání ve stejných podmínkách (místnost, tma či tlumené světlo, vyvětraná místnost s obvyklou teplotou). Velice důležité jsou také uspávací rituály (pohádka, pusa na dobrou noc atd.). Je potřeba dbát na dostatek spánku. Před usínáním by dítě nemělo jíst velké jídlo, ani příliš pít, aby se v noci nepočůralo nebo ho pocit na močení nebudil.

Pozor na přílišnou stimulaci vjemů

K předcházení nočních běsů také může pomoci klidnější odpolední program. Noční běsy se totiž často vyskytují po náročném dni (oslava, zábavní park, koupání v bazénu, návštěva kina atd.). Pokud se noční běsy dítěti přihodí víckrát, jak jednou týdně, měli byste značně omezit náročnější aktivity, zejména odpoledne. Nechte dítěti nějaký čas na hraní či odpočinek dle vlastní chuti.

Jak naučit miminko usínat samo v jiné místnosti a spát celou noc

Omezte sledování televize!

Důležité je také omezit sledování televize na minimum. Důležitá je pochopitelně i volba televizního programu (nic akčního). Ačkoli je to náročné, protože je dítě večer unavené a nenaladěné, snažte se před spaním vyhnout stresujícím situacím a hádkám. Pozor také na konfliktní situace se sourozenci a snažte se jim předcházet (v koupelně se např. připravuje ke spaní nejprve jeden, pak druhý, pokud se vzájemně dohadují atd.).

Farmakologická léčba

Pokud se běsy vyskytují u dětí častěji jak 4x za měsíc, může lékař na několik měsíců předepsat před spaním benzodiazepiny (diazepam), které mají zklidňující účinek. Pozor ale, podání léků při právě probíhajícím běsu či po něm je zcela nevhodné, aby se dítě nezadusilo. Pokud se vám takováto farmakologická léčba nezdá, vyzkoušet můžete také B-komplex. Některým rodičům se osvědčil. Vitamíny skupiny B mají totiž pozitivní účinek na nervovou soustavu.

Další možnosti léčby

Noční děsy zpravidla postupně samy odezní bez nutnosti výraznějšího lékařského zásahu. Pokud však přetrvávají, jsou časté nebo mají neobvyklý průběh, navštivte lékaře a psychologa. Ten vám může doporučit nejrůznější relaxační metody, hypnózu či behaviorální terapii.

Jaké máte zkušenosti s nočními běsy nebo nočními můrami u dětí vy? Podělte se s námi a s ostatními maminkami!

3.6/5 - (66 votes)

3.6/5 - (66 votes)

Nejvíce vás zajímá:

Početí miminka:

Děti:

Zdraví:

Vaření pro děti:12 Komentáře Noční běsy u dětí. Co je způsobuje a jak na ně?

 1. U meho petileteho syna spustila nocni besy navsteva ORL. Mel komplikovanejsi zanet stredniho ucha a byla nutna kazdodenni navsteva. Pred kazdou navstevou se tak vystresoval, ze se pozvracel. V te dobe se spustily nocni besy. Popis v clanku presne sedi. Byla nam doporucena homeopatika, ale nezabrala. Besy trvaly kazdy den po dobu cca 3 mesicu. Pro nas, rodice, otresne obdobi a zazitky. Pak jsem zacala s horcikem. Zaradila mineralky a kazdy den dala pul sumive tablety horciku. Do tydne doslo ke zmirneni a po dvou tydnech bylo po besech. Tablety horciku uz nedavame, ale kupuju mineralky a pres den alespon jednu sklenicku vypije. Snad uz se to nevrati.

 2. Ahoj mám 9 letého kluka.. noční besy máme tak 3krát do týdne… vždy to vyvolá Tv nebo nějaká hra na telefonu.Taky jsem telefón zatrhla a může vždy tak max 1hod a to jen odpoledne. Syn je ADHD je dost akční a to taky moc nepřidá 🙁 Naše děsy se vždy objeví vždy hodinu po usnuti. Taky se to dá předvídat když vím ,že ten den byl pro něj akční jsem na to připravena. Trvá to vždy max 5 min , je to hysterie zmateně mluví celý se klepe má zrychlený dech a je vždy hrozně spocený.. pořád mě objímá ma vždy opravdu velky strach. Ráno si nikdy nic nepamatuje. Někdy to je opravdu hodně náročný.No snad to někdy přejde.

 3. Syn, 2 roky. Nocni desy zacaly nahle a jsou opravdu kazdy den ve stejnou dobu. Zacne jen pobrekavat a v momente se to zmeni na rev, kope kolem sebe, toci se na posteli. Vstava a leha, nevnima me a nereaguje. Jakmile to prejde, lehne si a usne, jakoby nic. Proto ma kolem sebe v posteli mekke veci a polstare, aby se nezranil. Ritual usinani ma stejny ve stejnou dobu. Zatim jsme nenasli nic, cim se da zmirnit cetnost desu. Snad to brzy bude pase a bude klid.

 4. Měla jsem noční běsy jako dítě a přetrvaly mi dlouho, od předškolního věku až do třinácti let. Nakonec mi pomohla hypnoza. Každopádně, trochu v rozporu s informacemi v článku, okamžitou pomoc mi vždycky poskytla televize, jak mě před ní posadili, rychle jsem se uklidnila. Teď má běsy moje 3letá dcera a i na ní to funguje… Ale hledám teď spíš prevenci, díky za tip na hořčík, zkusím.

  • Tak u nás má moje dcera 22 měsíců hlavně až v druhé části noci, většinou ve 3 ráno. Myslím že je to stěhováním. Někdy se vzbudí a začne hned brečet,křičet. Někdy fňuká a prevaluje se a potom jak na ni promluvim tak se začne vztekat.

 5. Dcera 5 let má besy už 2 měsíce každý den alespoň 2krat za noc. Je to vyčerpávající. Druhá dcera 6 let, která s ni sdílí pokojíček je vydesena a nemůže usnout. Paradoxně je na tom ještě hůř. 5leta ráno nic neví, druhá si vše pamatuje a je unavená. Už nevíme, co s tím.

 6. My máme chlapečka teď 7 měsíců (myslím ze je dost malý na tyhle děsy ale bohužel bojujeme s nima) a začaly nám děsy tak před 14ti dny. Usne kolem 20h a přijde to kolem půlnoci. Trvá to v rozmezí 1-5 minut. Je to šílený. Pláče a najednou hysterický řev, kope, vzteká se. Je to jako dítě z hororu. Nedá se uklidnit. Nevnímá nás. Dočetla jsem se že se dítě má nechat být a samo se uklidní. Jsem vždy u něho, hladím, mluvím a pak sám usne jakoby nic. Neprobouzíme ho. Tento týden to měl každý večer (4x). Snad to přejde. Asi jak je malý tak nestačí ve
  spánku zpracovávat všechny nové poznatky. Obrnit se trpělivostí

 7. Našel někdo řešení? 6leta dcera dost pravidelně poslední dva týdny každý večer ve stejnou dobu hysterický pláč křečovitě krici a nejde uklidnit, vždy to trvá tak 10 až 45minut, nevíme si rady. Zvažuji návštěvu lékaře, ale žena o tom nechce ani slyšet.

  • dobrý den.Zkoušeli jste Bachovy kapky?Našemu synovi je ted 3,5let a bohužel si tím taky procházíme.Koupili jsme Bachovy kapky Krizovky a taky jsme si nechali kapky přimo namíchat namíru.Šimonka trápí běsy a i úzkost.Zlepšení jsme poznali až 4 den po nasazení kapiček,ale je to uleva a doufám že už bude jen lépe.

 8. Mela jsem nocni desy jako mala, cca 6 let. Presne si to pamatuji, ze me rodice probudili a ja pak byla uplne mimo. Vnimala jsem je zkreslene, jakoby z dalky. Stav provazela velka uzkost. Bylo to strasny. Chodili jsme po doktorech, EEG – vysvetleni bylo nevyvinuta nervova soustava, podezreni na epilepsii. Az dnes jsem si uvedomila, ze jsem prozila velke trauma, kdyz jsem se na dovolene s rodici ztratila cca na vice nez hodinu, byly mi necele 4 roky. Dnes vidim, ze to zpusobilo velke trauma a vidim v tom souvislost s nocnimi desy. Po vice nez 30-ti letech mam stale obcas problemy se spankovou paralyzou, uzkosti atp. Chci Tim rici, nevim 100%, zda je to fyziologicke ci psychicke, ale dovolim si tvrdit, ze trauma v tom hraje dulezitou roli.

 9. Muj syn ma nocni besy od 2 let. Nekdy casteji, nekdy je chvili klid. Ted mu je 5 a pul a zase se to zhorsilo. Zrovna mame po jednem takovem probuzeni tak hledam reseni a narazila jsem a tuto diskuzi. Musim se podelit o jednu vec, co nam pomaha na zklidneni. Vzdy ho vemu pryc z postele, protoze vim ze se boji tmy a potrebuje zmenit prostredi a citit bezpeci. Rozsvitim v obyvaku tlumene svetlo a zapnu v televizi potichu oblibeny detsky kanal. On se pak ulozi na polstar na sedacku a zakouka do pohdky. Citim, ze potrebuje odpoutat pozornost od toho desiveho obrazu co ma v hlave. Tohle vzdy pomuze a hned usne. Jeste musim rict, ze se casto stava, ze ho vzbudi to, ze potrebuje curat, ale neuvedomuje si to. Takze se ho na to vzdy ptam jako prvni vec pote co ho zacnu upokojovat. Hodne krat zjistim, ze vlastne potreboval na malou a kdyz se vycura hned se uklidni a jdeme spat. Snad tim nekomu pomohu 😉

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*