Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Postkoitální antikoncepce Postinor, EllaOne a další. Jak účinkují a na co si dát pozor?

Užíváte hormonální antikoncepci, ale zapomněla jste si vzít pilulku? Protrhl se vám kondom nebo máte za sebou sex bez ochrany? V těchto případech můžete využít postkoitální antikoncepci, která brání možnému početí.

Tabletka poslední záchrany

Postkoitální antikoncepce funguje jako spolehlivá první pomoc po nechráněném pohlavním styku nebo v případě selhání jiné antikoncepční metody. Podmínkou je užití co nejdříve po pohlavním styku, a to nejpozději do 72 nebo 120 hodin dle typu pilulky. Jedná se však o nouzovou metodu antikoncepce, ke které by se měly ženy uchylovat jen ve výjimečných případech.

„Pilulka po“ nenahrazuje běžnou antikoncepci

Postkoitální antikoncepci lékaři kvůli vedlejším účinkům nedoporučují k pravidelnému užívání ani nahrazování běžné antikoncepce. Zároveň není dobré tuto antikoncepční metodu zkoušet častěji než 1x za měsíc. V opačném případě roste pravděpodobnost narušení pravidelného menstruačního cyklu. Podstatně větší jistotu a pevnější zdraví získáte užíváním jiných antikoncepčních metod před či během sexu.

Cena postkoitální antikoncepce

Dříve bylo pilulku možné sehnat pouze na základě lékařského předpisu. Dnes jsou tyto preparáty volně dostupné v lékárnách. A jak je na tom postkoitální antikoncepce cena? Tabletky se obvykle pohybují od 350 do 700 Kč.

Pro koho není postkoitální antikoncepce vhodná?

  • ženy s onemocněním jater
  • astmatičky
  • ženy se záchvaty migrén
  • alergičky na levonorgestrel nebo ulipristal-acetát
  • ženy, které v minulosti prodělaly mimoděložní těhotenství

Postkoitální antikoncepci neužívejte ani v případě, že od předpokládaného početí uplynulo více než 120 hodin, nebo máte podezření, že jste těhotná. V žádném případě neužívejte více přípravků postkoitální antikoncepce najednou.

Typy postkoitální antikoncepce

Hormonální tablety

Tablety s obsahem vysoké dávky hormonu levonorgestrelu zahušťují hlen v děložním hrdle a brání tak spermiím v pronikání do vajíčka. V případě, že už k oplodnění vajíčka dojde, zabrání záchranná pilulka jeho uhnízdění v děloze. U nás mají ženy na výběr ze dvou hormonálních preparátů – Escapelle a Postinor-2.

Nehormonální tablety

Tablety bez hormonů obsahují látku ulipristal acetát a fungují jako selektivní modulátor progesteronových receptorů, který oddaluje uvolnění vajíčka. V době ovulace tak nemůže dojít k oplodnění. U nás je k dostání nehormonální preparát EllaOne.

Potraty v ČR. Jak probíhá umělé přerušení těhotenství a kolik žen ho ročně podstoupí?

Volně dostupná postkoitální antikoncepce

1. Postinor

Úkolem Postinoru je zahušťování děložního hlenu a zabránění pronikání spermiím, případě zabránění uhnízdění vajíčka v děloze. V ČR si mohou tabletky Postinor 2 volně zakoupit dívky už od 16 let. V zahraničí se můžete setkat s typem Postinor-1, který je u nás nedostupný. Jedno balení Postinoru 2 obsahuje 2 tablety. Cena se pohybuje od 500 do 600 Kč.

Užívání

První tableta Postinoru by se měla užít nejlépe do 24 hodin od pohlavního styku. Platí zde pravidlo, že čím dříve si ji vezmete, tím větší bude mít Postinor účinnost. Druhá tableta se užívá do 12 hodin od první tablety. Tento postup je možný až do 72 hodin od pohlavního styku. Nikdy neberte Postinor-2 tablety najednou.

Účinnost Postinoru

Nejúčinnější je Postinor po požití do 12 hodin od nechráněného pohlavního styku, odborníci uvádí až 95% účinnost. Ta však rychle klesá s časem. Třetí den od pohlavního styku už účinnost dosahuje pouhých 60 %. Účinnost Postinoru se rapidně snižuje v případě zvracení nebo průjmu do 3 hodin od užití. Špatná kombinace je také Postinor a alkohol, který účinky může snížit.

Postinor a kojení

Pokud užijete Postinor, kojení je možné. Myslete ale na to, že se velmi malé množství látky může dostat do mateřského mléka. Ačkoliv podle studií není toto množství pro dítě škodlivé, matky mohou mít určité obavy. Proto je dobré užít tabletu Postinoru ihned po kojení a poté odsávat po dobu 6 hodin po požití přípravku mléko odsávačkou a poté ho vyhodit. Tímto způsobem rapidně snížíte množství léčivé látky, které dítě s mateřským mlékem požije.

Jak poznám, že Postinor zabral?

Po použití Postinoru mají některé ženy menstruační cyklus pravidelný, jiným může nastat menstruace dříve, či naopak později než obvykle. Pokud se menstruace zpozdí o více než 7 dnů, nebo je neobvykle silná či slabá, případně vás začne bolest v podbřišku, prsou nebo se u vás objeví další příznaky těhotenství, udělejte si těhotenský test.

Nežádoucí účinky

Postinor má jako zástupce postkoitální antikoncepce nežádoucí účinky. Patří sem především nevolnost, bolest žaludku, bolest hlavy, zvracení, průjem, závrať, únava nebo horečka. Pokud dojde ke zvracení do 3 hodin od požití pilulky, je nutné vzít si další tabletku.

Sex po porodu. Kdy přichází vhodná doba?

2. Escapelle

Pilulka Escapelle je volně dostupná v lékárnách dívkám od 16 let. S touto tabletou spolknete dvojnásobnou dávku hormonů než v případě Postinoru. Její nevýhodou je zvýšené riziko mimoděložního těhotenství u žen, které v minulosti prodělaly zánět vaječníků. Escapelle způsobuje zahuštění hlenu v děložním hrdle a zabraňuje tak pronikání spermií. Kdyby už k oplodnění vajíčka došlo, zabrání Escapelle jeho uhnízdění v děloze. Balení obsahuje jednu tabletu a stojí mezi 400 a 500 Kč.

Užívání

Čím dříve postkoitální pilulku užijete, tím lépe. Tabletku Escapelle užijte nejpozději 72 hodin od pohlavního styku. Nejlépe uděláte, pokud ji spolknete do 24 hodin od styku.

Nežádoucí účinky

Po použití vás mohou dostihnout bolesti hlavy, horečka, závrať, únava nebo nevolnost, která může skončit zvracením. Pokud dojde ke zvracení do 3 hodin od užití tabletky, je nutné si vzít ještě další pilulku.

3. Navela antikoncepce

Navela se řadí mezi nouzové metody antikoncepce. Obsahuje syntetickou léčivou látku podobnou hormonu levonorgestrelu a funguje tak, že zabraňuje uvolnění vajíčka z vaječníku a brání spermiím v oplodnění vajíčka, které se již mohlo uvolnit. Stejně tak působí proti zahnízdění vajíčka v děloze. Pokud pilulku užijete včas, zabráníte početí s 85% účinností.

Užívání

Tabletku užijte do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku nebo selhání obvyklé metody antikoncepce. Nejlépe uděláte, pokud Navelu užijete do 12 hodin od styku. Balení obsahuje 1 tabletu a stojí kolem 350 Kč.

Nežádoucí účinky

Podobně jako ostatní typy postkoitální antikoncepce může i Navela vyvolat nežádoucí účinky. Jedná se hlavně o nevolnost, bolest v podbřišku, únava, bolest hlavy nebo zvracení.

4. EllaOne

Nehormonální preparát sloužící jako poslední záchrana proti početí funguje na principu oddálení uvolnění vajíčka a zabránění oplodnění v době ovulace. Podle několika studií má navíc vyšší účinnost než konkurenční výrobky. Pokud budou chtít použít EllaOne kojící ženy, musí následujících 6 dnů odstříkávat mléko a s kojením pokračovat až sedmý den. Balení v ceně kolem 600 Kč obsahuje jednu pilulku a je volně dostupné v lékárnách bez věkového omezení.

Třetí dítě ano či ne? Co vám to přinese a co vezme?

Užívání

Tabletku EllaOne si můžete vzít až 5 dnů po nechráněném pohlavním styku. Musíte ale počítat s tím, že čím později si ji vezmete, tím nižší má účinnost.

Nežádoucí účinky

Díky absenci hormonů mají tablety EllaOne méně častý výskyt nežádoucích účinků. Přesto se po užití pilulky mohou vyskytnout mírné až střední závratě, pocity na zvracení, bolesti hlavy, rozmazané vidění a zvýšená únava.

Postkoitální antikoncepce versus hormonální antikoncepce

Běžně užíváte hormonální antikoncepci, byly jste donucené vzít si tabletku poslední záchrany a nevíte, jak si rozumí Postinor a antikoncepce? Po užití postkoitální antikoncepce můžete v užívání hormonální antikoncepce pokračovat dále tak, jak jste zvyklá. Avšak HA nemusí několik dalších dní optimálně fungovat. Proto je nutné až do začátku dalšího menstruačního cyklu přidat také bariérovou antikoncepční metodu, například kondom.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Postkoitální antikoncepce Postinor, EllaOne a další. Jak účinkují a na co si dát pozor?