Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Plané neštovice. Infekční choroba, kterou ani dnes není dobré podceňovat

Redakce

Redakce

12. 2. 2020

Plané neštovice většinou napadají děti ve věku tří až deseti let, virus se ale může týkat i osob starších nebo i miminek. V těchto případech může představovat komplikace.

Plané neštovice řadíme mezi velmi nakažlivé choroby. Způsobuje je herpes virus (Varicella Zoster Vir), který se šíří vzduchem (kapénkami z dýchacích cest) nebo přímým kontaktem s nakaženou osobou. Pokud onemocní malé děti, většinou probíhá nemoc bez větších problémů. Onemocnění v dětství může proběhnout také bez příznaků, zjistit je to možno z krve.

Tento DNA virus patří mezi viry, které způsobují opary, ale také infekční mononukleózu. Pokud člověk prodělal plané neštovice, mělo by si tělo vytvořit protilátky, které mají chránit organismus před novým virem po zbytek života.

Herpes viry mají schopnost přecházet do stádia, kdy se virus nachází v nervových gangliích, ale nijak se neprojevuje. Někdy ale dojde k jeho probuzení a ten se pak projeví v podobě pásového oparu. Onemocnění planými neštovicemi je třeba hlásit dětskému/praktickému lékař.

Jak poznat neštovice – příznaky

Zhruba 2-3 dny před výskytem vyrážky stoupne teplota (až 39-40 °C), která někdy trvá i několik dnů. Většinou však klesá, když se začnou vysévat puchýřky.

Někdy se objevuje nechutenství, únava, případně celková nevolnost. Když se vyskytnou neštovice, inkubační doba, kdy se projeví, je zhruba 14-16 dnů (může se ale také jednat o rozmezí 6-23 dnů). Kromě zvýšené teploty může nemocný trpět zimnicí. Někdo má také žaludeční problémy nebo průjem. Většinou začíná svědit a bolet kůže v místě, kde se pak vytvoří puchýřky.

Neštovice: první pupínky

Než se objeví svědivý pupínek, vyskytuje se na kůži drobná zarudlá skvrnka. Ta postupně vyroste a změní se v pupínky, na kterých se zhruba během 5 dnů vytvoří puchýřek s průhlednou tekutinou. Svědivé puchýřky se objevují nejčastěji nejdříve ve vlasech, v obličeji a na trupu, pak se vysévají také na hrudi, břiše a na končetinách. Nepříliš často se ale objeví i víčkách očí, v ústech, na sliznici horních cest dýchacích, někdy dokonce v konečníku nebo v pochvě.

Na každém jedinci se objevuje různé množství puchýřků – od jednotlivých až po třeba tři stovky a výjimečně jich může být i mnohem více. Tekutina se zakalí, zhnisá. Po určité době puchýřek praskne, vysuší se a vytvoří se na nich krustičky, které se zhruba po 1-2 týdnech odloupnou. Od té doby už pacient není infekční. Jizvy by obvykle zůstávat neměly.

Akutní fáze planých neštovic trvá zhruba 4-7 dnů. Asi po 20 dnech je opět kůže čistá. Jak se nemoc posouvá po těle, mohou se na něm objevovat různá stádia.

Neštovice: přenos

Přestože se jedná především o onemocnění dětí, může onemocnět také dospělý člověk, jestliže se nesetkal s touto nemocí v dětství.
Nákaza se šíří kapénkami vzduchem dýchacími cestami. Proto je třeba dávat pozor na přímý kontakt s nemocným. Často k onemocnění dochází při kontaktu v uzavřené budově. Stačí dýchat stejný vzduch, nemusí se ani hovořit.
Plané neštovice se mohou objevit kdykoliv v roce, nejnáchylnější jsou děti v dětských kolektivech během jara a zimy.

Neštovice: infekčnost

Jak již bylo řečeno, neštovice jsou vysoce infekční. Nemocný je infekční již 1-2 dny před výsevem pupínků a infekčnost trvá až 3 dny po posledním výsevu vyrážky. Nemocné je třeba izolovat od ostatních, které by mohli nakazit. To trvá až do doby, kdy se na posledním pupínku vytvoří krustička sloupne se.

Neštovice u miminka

Pokud matka prodělala plané neštovice, neštovice u kojence by se neměly projevit. Dítě totiž získalo protilátky, které by mu měly zůstat zhruba do 3-6 měsíců. Přesto se ale stále více v odborných kruzích mluví o tom, že riziko pro novorozence je obrovské.
Nejlépe neštovice zvládají děti zhruba od 3 do 10 let. Pro ostatní věkové kategorie mohou představovat komplikace. Případné očkování je možné od 1 roku. Doporučuje se v případech, kdy mají děti poruchu imunity. Tady je dokonce hrazené zdravotní pojišťovnou.

Neštovice u dospělých

Pro děti není tato nemoc tak nebezpečná jako neštovice u dospělých (kteří neštovice neprodělali), protože se může projevit v podobě pásového oparu. U starších osob mohou vzniknout závažné komplikace (meningoencefalitida nebo třeba pneumonie). Obzvláště nebezpečné jsou neštovice pro osoby s narušeným imunitním systémem (například lidé s chemoterapií, s onemocněním srdce nebo plic, s leukémií, HIV/AIDS, také u nemocných léčených kortikoidy). Nemoc je velmi nebezpečná pro těhotné ženy a novorozence. V případě těhotných žen mohou následky představovat také těžké vrozené vady dítěte, někdy dokonce smrt.

Jedinou možností, jak se před planými neštovicemi chránit, je vakcinace. Vakcína ale nesmí být aplikována během těhotenství a také přinejmenším tři měsíce před otěhotněním.

Péče o nemocného s neštovicemi

Nemocného je třeba izolovat od ostatních, v případě potřeby může dostat lék na teplotu. Proti svědění puchýřků se nanáší třeba tekutý pudr. Případně jiný přípravek na zklidnění a vysušení. Masti a pudr je třeba nanášet ve slabších vrstvách, aby puchýřky mohly dobře vysychat. Po zaschnutí ložisek je možné koupání. Poté je ale třeba důkladně promazat pokožku dítěte obvyklým pleťovým mlékem. Důležité je, aby si děti puchýřky neškrábaly, aby nedošlo k další infekci. Někdy také může zůstat po rozeškrábání jizva. Aby dítě ještě více nesvědil kontakt oblečení s nemocnou pokožkou, je také lepší, když si bude oblékat volnější oblečení.

Pokud se vyskytne u holčiček nemoc i v genitálu, je vhodná sedací koupel v heřmánku.

Jestliže se vyskytnou neobvyklé potíže jako zvracení, bolest hlavy a jiné, je třeba neprodleně kontaktovat lékaře. Při komplikacích se pak používají acykloviry (virostatika).

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Plané neštovice. Infekční choroba, kterou ani dnes není dobré podceňovat