Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Období vzdoru u dítěte: Jakým rodičem jste, tak se k vám bude i dítě chovat!

Trápí vás malý křikloun, který na všechno říká: “Ne!”, válí se po zemi na veřejnosti v záchvatu breku nebo vás dokonce i bije? Připadáte si bezmocní? Vypadáte z pohledu svého okolí jako nejhorší rodič roku nebo dokonce tyran? Zhoršil se vám spánek i sebevědomí? Diagnóza je jasná – vaše batole má období vzdoru. Poradíme vám, jak tohle období přežít bez nehod a bez psychické újmy obou stran.

Období vzdoru dle tradičních učebnicových příkladů nastává kolem druhého až třetího roku věku dítěte. Tehdy končí určitá vývojová fáze a nastává doba, pro kterou je charakteristická větší psychomotorická aktivita dítěte i nejrůznější projevy jeho samostatnosti. Patří mezi ně i jistý vzdor a snaha dělat všechno samo. Pro rodiče bývá toto období utrpením, ale určitě se dá zvládnout, a to především s velkou trpělivostí, potřebnými znalostmi a zkušenostmi i snahou předcházet zbytečně vyhroceným situacím.

Období vzdoru u ročního dítěte

Jakási první puberta v podobě prvního období vzdoru může u dítěte nastat velmi brzy, klidně už kolem jednoho roku. Zpravidla to však bývá mezi jedním až druhým rokem. Psychologové uvádějí standardní věk osmnáct měsíců, tedy rok a půl. V této době si již dítě dokáže plně uvědomovat samo sebe a utváří se jeho sebevědomí. Je pro něj velmi typické chtít poznávat svět samostatně – a prostředky už k tomu má. Umí chodit i mluvit, dorozumí se prvními slůvky a zvuky. Některé děti už umějí krásně mluvit a používají jednoduché krátké věty. Důležité však pro potomka je to, že se naučí říkat slovo: “Ne!” A počítejte s tím, že ho v následujících měsících, a možná i letech, uslyšíte poměrně často.

Jsou vaše děti hodně plačtivé? Vinou může být citlivost, vzdor i mnoho jiného?

Pro prvotní období vzdoru je typické to, že si dítě prosazuje vlastní vůli, a to všemožnými způsoby, které je schopné vymyslet. Jestliže se vám z naprostého andílka začne stávat pěkně krutý a vynalézavý čertík, můžete si být jistí tím, že nastává období vzdoru. A buďte klidní, určitě mu to nezůstane, je to zkrátka jen přirozená vývojová fáze. Naopak by to dítěti mohlo zůstat v případě, pokud by si touto fází z nějakého důvodu neprošlo.

Vztek u dětí. Jak je co nejrychleji uklidnit?

Jak dlouho trvá období vzdoru?

Období vzdoru může trvat i delší čas, záleží na tom, kdy vlastně začíná. Pokud se objeví dříve, a to už mezi jedním až druhým rokem, zpravidla přetrvává až do třetího roku, kdy se definitivně utváří osobnost dítěte. Počítejte s tím, že do třetího roku nebudete mít klid. Jestliže období vzdoru zaznamenáte u svého dítěte později, tedy kolem třetího roku, může trvat pár měsíců, maximálně však po celý třetí rok dítěte. Čtyřletý človíček už je zpravidla vyrovnanější osobností, která zvládá základní sociální návyky, rozumí situacím, které mohou nastat a obvykle tráví i nějaký čas v dětském kolektivu, ať už s kamarády na pískovišti, v mateřské škole nebo v lesní školce.

Období vzdoru u kojeného dítěte

Rozdíl v chování dětí může nastat na základě skutečnosti, zda je dítě dosud kojené či nikoli. Zatímco dříve se ženy kojení vzdávaly daleko dříve a většina ročních dětí již byla na umělé výživě, dnes není ničím neobvyklým, když maminka kojí své dítě až do tří let, případně i takzvaně v tandemu s jeho mladším sourozencem. Předpokládá se, že kojené dítě vyrůstá v daleko větší symbióze se svou matkou, a často ji má i zcela omotanou kolem prstu. Prs pak může být jediným možným uklidňujícím prostředkem v případě hrozby jakéhokoli konfliktu nebo vyhrocené situace. Pravdou však zůstává to, že se tímto nejen upevňuje vztah mezi matkou a dítětem, ale i prohlubuje závislost dítěte na prsu, kterého se pak malý tyran nechce jen tak snadno vzdát.

Pakliže rodiče praktikují volnou výchovu a dopřávají svému dítěti veškerou volnost, období vzdoru může probíhat trochu jinak. Dítě obvykle nemá potřebu rebelovat a prosazovat svou vůli, pakliže je mu dopřáno cokoli, na co si vzpomene. Druhým a zajímavým aspektem může být jeho dostatečné sebevědomí, pocit bezpečí i vědomí vlastního já. Chování dítěte je pak zcela přirozené a nezachází do žádných velkých extrémů. Pokud má dítě vyrovnaného rodiče, samo je v podstatě vyrovnané a jen citlivě reaguje na drobné korekce rodičů.

Máte tvrdohlavé dítě? Je velká šance, že bude v dospělosti úspěšné

Typy výchovy a podpora dítěte

Období vzdoru se nemůžeme vyhnout. Je to přirozený proces v rámci vývoje a utváření osobnosti dítěte. Je to stejné jako kdyby si dítě neprožilo pubertu, stává se pak doživotním puberťákem, anebo puberta přichází opakovaně v různých obdobích jeho života. Dítě si potřebuje uvědomit vlastní já, že to či ono může chtít prosadit, s tímhle má právo nesouhlasit a tohle by si rádo vyzkoušelo samo. Je na rodičích, jakým způsobem budou ke svému dítěti přistupovat, k jakému druhu výchovy se přiklánějí, zda svému potomkovi dokážou nastavit pevné hranice a umí být důslední.

Autoritativní rodič nerad slyší, když mu dítě oponuje, je tedy více než pravděpodobné, že bude mít se svým vzdorujícím křiklounem největší problémy. Demokratický rodič umí udržet nastavené hranice a rád se svými dětmi vytváří dohody, které je však potřeba dodržovat, jinak si dítě ponese přirozené následky. Tohle ale ještě u malého batolátka tak dobře praktikovat nejde, muselo by plně chápat a rozumět všemu, co po něm rodič žádá. Volná výchova, která v podstatě nechává děti vyrůstat jako dříví v lese obvykle moc hranice neuznává, anebo je zcela nesprávným způsobem posouvá. Pokud chcete radu, jak zvládnout období vzdoru u svého dítěte, zkuste se nejprve ujistit, ke kterému typu rodiče patříte.

Jak zvládnout období vzdoru ve dvou krocích

1. Prvním krokem bude uvědomění k jakému typu rodiče vlastně patříte. Přečtěte si stručné charakteristiky základních typů výchovy a zkuste se zařadit tam, kde cítíte největší podobnost s vaším vlastním přístupem k dítěti.

Autoritativní rodič:

  • musí mít poslední slovo
  • dítě má poslouchat a hotovo
  • scéna na veřejností je ostudou rodiče a nesmíme ji dopustit
  • dítě má pevně nastavené hranice a každé jejich porušení se trestá
  • praktikuje odměny a tresty
  • v období vzdoru se snaží dítě takzvaně zlomit

Jak naučit dítě zvládat emoce?

Demokratický rodič

  • respektuje individualitu dítěte a jeho spontánní projevy, ale zároveň dbá na to, aby dítě respektovalo i jeho
  • ponechává dítěti volnost do určité míry tak, aby mu nehrozilo nebezpečí, o kterém je včas odpovídajícím způsobem poučeno
  • pevně stanovuje hranice, ideálně však po dohodě s dítětem
  • u nedodržení dohod dítě netrestá, pouze nastává přirozené vyústění následků, které si pak dítě musí zodpovědně a samostatně vyřešit samo
  • u období vzdoru nechává dítě projevit a respektuje jeho potřeby, ale koriguje jeho chování a snaží se předcházet afektivním stavům a výbuchům vzteku
  • je důsledný
  • umí krizovou situaci vyřešit tím, že dítě zaujme a domluví se s ním, formou přiměřenou věku dítěte, na jiném řešení, pokud dítě vyžaduje něco zcela nevhodného nebo neposlouchá v rizikové situaci

Nejčastější chyby ve výchově. Kterou z těchto 6 chyb děláte i vy?

Liberální rodič

  • plně respektuje potřeby a projevy dítěte, často na úkor těch vlastních
  • pokud je pro rodiče neúnosné chování dítěte, zpravidla na ně vůbec nereaguje a není vůbec jako rodič přítomen
  • dopřává dítěti všechno, co dítě v danou chvíli potřebuje
  • hranice mohou existovat, ale často se stává, že neexistují vůbec žádné, anebo je rodič posouvá jen proto, aby měl klid
  • vztekající se dítě na zemi v obchodě nebo rozbíjející věci znamená, že je všechno v pořádku, potřebuje si tímto projít, nikdo je za to nekárá, naopak má plnou podporu průchodu svých emocí
  • má tendence v případě nezvládnutí situace přecházet k autoritativnímu způsobu výchovy, čímž dítě neskutečně mate
  • má tendence si dítě kupovat nebo jeho nevhodný zájem překonat odvedením pozornosti k něčemu jinému

Jaký jste rodič podle znamení zvěrokruhu?

2. Jestliže jste se úspěšně diagnostikovali, zkuste se přiblížit zlaté střední cestě. Tou je demokratický způsob výchovy, který vychází z přiměřených a správných pedagogických zásad. Pokud se vám to hned nepodaří, pochvalte se – i malý úspěch je úspěchem.

Ohodnoťte tento článek:
2,9
Právě čtete

Období vzdoru u dítěte: Jakým rodičem jste, tak se k vám bude i dítě chovat!