Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Nosní mandle u dětí. Jakou mají funkci a kdy je vhodné je odstranit?

Redakce

Redakce

11. 5. 2018

Potýká se vaše dítě s častými záněty středního ucha nebo častými rýmami? Možná je na vině zvětšená nosní mandle. Víte, že se mandle s věkem zmenšuje? Jakou mají mandle vlastně funkci? Kdy je lepší je nechat odstranit a jak zákrok probíhá? Na co si dát pozor? Souvisí nosní mandle s logopedickými obtížemi u dětí?

Nosní mandle u dětí

Nosohltanová mandle, zkráceně nosní mandle, bývá označována jako tzv. třetí mandle (první dvě jsou mandle krční). Nosní mandle je umístěna v zadní části nosohltanu. Odborně je označována jako adenoidní vegetace. Mandle je součástí lymfatického systému těla. Největší mandle se nacházejí u dětí předškolního věku. Postupně se však nosní mandle zmenšuje, takže u starších dětí se vyskytuje jen ojediněle.

Trpí vaše děti dýchacími obtížemi nebo alergiemi? Možná je na vině formaldehyd

Jaká je funkce mandlí?

Nosní a krční mandle slouží v těle jako filtr, který zachycuje viry a bakterie. Lymfatický systém člověka má takových filtrů naštěstí více, a tak pokud vám lékaři doporučí mandle odstranit, celkovou obranyschopnost organismu to významně nenaruší. Je ovšem jen na rodičích, zda se rozhodnou nechat své dítě podstoupit zákrok, kdy je nosní mandle odstraněna.

Zvětšení nosní mandle – co to znamená?

Pokud nosní mandle zduří, nabývá polokulovitého tvaru. Její povrch je členitý, sliznice zarudlá a pokrytá hlenem. Svým vzhledem připomíná polovinu vlašského ořechu. Pokud má dítě nosní mandli zvětšenou, má to za následek ztížené dýchání nosem. Dítě kvůli tomu dýchá převážně ústy a ve spánku hlasitě chrápe. Díky zvětšené nosní mandli je dýchání pouze povrchní a spánek neklidný. Děti proto bývají unavené, bledé, nevyspalé.

Ztížené dýchání nosem

Tím, že je omezena možnost dýchání nosem, dochází u dětí k porušení funkce nosní dutiny, která není zvlhčována. Pokud dítě normálně dýchá nosem, dochází k ohřívání vdechovaného vzduchu. Pokud dýchat nosem nemůže, dostává se do úst chladnější vzduch z okolí přímo, díky čemuž se vysušuje sliznice krku. Dochází také ke zhoršení funkce středoušních dutin a vedlejších dutin nosních. Pokud vaše dítě trápí zhoršené dýchání nosem, měli byste se snažit co nejvíce zvlhčovat prostředí, kde se pohybuje a zejména, kde spí. Pokud je vzduch v místnosti příliš suchý, může dítě začít trápit také kašel. Vhodné jsou tedy různé domácí zvlhčovače vzduchu.

Časté záněty středního ucha či vedlejších nosních dutin

Díky zvětšené nosní mandli trpí děti častými záněty středního ucha nebo záněty vedlejších nosních dutin. Typická pro ně bývá také huhňání a nedoslýchavost. Kvůli povrchnímu dýchání dochází dokonce k deformitě hrudníku, který je plochý. Nosní mandle se navíc stává ložiskem infekce a děti bývají často nemocné.

Odstranění nosní mandle u dětí (adenotomie)

Pokud se u dětí opakují časté záněty dýchacích cest, záněty středního ucha či záněty vedlejších nosních dutin, většinou pediatr odešle dítě k vyšetření na ORL (otorinolaryngologie). Jestliže lékař na základě vyšetření (nosní mandle se vyšetřují nosem) usoudí, že je nosní mandle zvětšená, doporučí její odstranění. U dětí do 3 let se zákrok provádí jen výjimečně a to tehdy, nemůže-li dítě nosem dýchat vůbec.

Co dělat, když se dítě dusí a jak dušení předcházet?

Jak odstranění nosní mandle probíhá?

Dříve byl zákrok prováděl pouze v lokální anestézii (místním umrtvení), což bylo pro rodiče i děti velmi traumatizující. Dnes se naštěstí provádí v celkové anestézii. Zákrok se domlouvá nejčastěji na ráno. Nejdříve dítě dostane uklidňující sirup, takže většina dětí již neví ani o následné injekci, natož o samotném výkonu. Po probuzení stráví dítě zbytek dne pod lékařským dohledem na pokoji v nemocnici. Pokud je vše v pořádku, je dítě propuštěno ještě tentýž večer do domácího ošetřování.

Domácí péče po odstranění madle

Dítě je nutné přijet do nemocnice vyzvednout autem, protože cesta hromadnou dopravou je kvůli zvýšenému riziku nákazy infekcí vyloučena. Důležitá je samozřejmě následná péče v rodině. Je nezbytná dostatečná rekonvalescence před tím, než je dítě opětovně zařazeno do dětského kolektivu. Vyhnout byste měli také návštěvám u vás doma, aby dítě nic nechytlo. Pozor také na školou povinné sourozence, kteří by mohli přinést domů infekci z dětského kolektivu. Zejména první týden dbejte opravdu na co největší izolaci.

Reflux u dětí. Jak ho poznat a jak mu předcházet?

Nácvik dýchání a logopedie

Další součástí léčby je nácvik správného dýchání. Někdy je potřeba navštěvovat logopeda, neboť tím, že se změní vnitřní tvar dutiny ústní, dochází k různým logopedickým potížím. Důležité je také odstranit zvykové huhňání (nyní již v normální mluvě nic nebrání, ale dítě je zvyklé huhňat a mluví tak i nadále).

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Nosní mandle u dětí. Jakou mají funkci a kdy je vhodné je odstranit?