Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Nejčastější důvody, proč se dvouleté dítě vzteká. Co můžete dělat lépe?

Až do věku tří let nemají děti rozumové schopnosti. Jsou poháněné čistě svými potřebami a emocemi, a potřebují podporu svých rodičů, kteří jim pomohou lépe zvládat veškeré pocity. Častou formou vyjádření dětí je proto kňourání a vztekání se.

Co vlastně znamená vztek u dětí?

Děti mají často tendenci vztekat se a zkoušet tak míru trpělivosti svých rodičů. Vztekání lze vysvětlit jako formu frustrace. Důvodů může být hned několik. Dítě je často neschopné provést nějakou akci, nebo naopak neočekává daný výsledek provedené akce. Může mít rovněž hlad, cítit bolest nebo být unavené. Kňourání se u dětí objevuje už ve 4. měsíci života. Brekem a vztekem pak volá vaše dítě po komunikaci. Chce naznačit, že se nudí, je naštvané nebo má určitý zdravotní problém.

Nejčastější důvody, proč se dítě vzteká

Nemůže vám říct, co ho trápí

Dítě už ve 4 měsících života brouká a snaží se o komunikaci. Můžete si dokonce všimnout, že v různých situacích je jeho „mluva“ jiná. Přesto je rozsah efektivní komunikace u takto malého dítěte velmi omezený. Dítě s vámi nedokáže sdílet složité emoce pouze prostřednictvím základních zvuků. Ve výsledku se tak většina dětí může uchylovat ke vzteku. Jinými slovy je kňourání a vztekání se nejlepším způsobem, jak si děti, které ještě nemohou mluvit, rychle uvědomí své aktuální pocity a předají je i svým rodičům.

Snaží se sdělit, že má hlad

Malé děti mají minimální slovní zásobu i řečové schopnosti. Nejlepším způsobem, kterým vám mohou své myšlenky sdělit, je vztek a pláč. Pokud se vaše dítě vzteká, je velmi pravděpodobné, že vás žádá o jídlo.

Je unavené

Vaše dítě vyžaduje hodně odpočinku a spánku, a to především po jakékoliv namáhavé činnosti, jako jsou dlouhé procházky a cesty autem. Pokud se začne vztekat poté, co zůstalo vzhůru několik dlouhých hodin, je zcela jistě unavené a ze všeho nejvíc si přeje spánek. Vztekání bývá v tomto případě obvykle doprovázené obecnou podrážděností a nezájmem o interakci s druhými lidmi.

Je mu horko, nebo naopak zima

Kňourání během koupání může naznačovat, že voda není dostatečně teplá. Stejně tak vztekání se při odchodu do chladného rána může znamenat, že dítě potřebuje další vrstvu oblečení. Děti jsou na teplotní výkyvy velmi citlivé, a proto mohou začít kňourat pokaždé, když se cítí nepohodlně. Dojít k tomu může při přemístění na nové místo, kde je pro dítě příliš velká zima nebo příliš velké teplo.

Má horečku, vyrážku nebo cítí bolest

Při horečce se dítě cítí špatně, a dává to najevo hlasitým kňouráním. Zkontrolujte, zda dítě nemá vyšší teplotu, bodnutí od hmyzu nebo vyrážku způsobující podráždění. Čím je dítě starší, tím se více hýbe. Během plazení se po zemi si může způsobit modřinu, narazit na vosu, nebo se jinak zranit.

Dítě mě kouše. Proč batolata koušou a co s tím dělat?

Potřebuje si odříhnout

Po krmení se dítě může začít vztekat kvůli vzduchové bublince, která mu uvízla v krku a způsobuje mu nepohodlí. Jemné poplácání po zádech by však mělo dítě donutit k říhnutí a ulevit mu.

Touží po mazlení

Děti často kňourají i ve chvílích, kdy vyžadují, aby je nosili a objímali. Chtějí po vás, abyste jim zůstali na blízku nebo je pevně drželi. Touží po pozornosti a pocitu bezpečí. Podle výzkumu mohou děti plakat ve chvílích, kdy vyžadují úplnou pozornost svých rodičů. To může mít za následek zdravou výchovu, protože rodič by měl být vždy na blízku, aby chránil a krmil svého potomka.

Je přetažené a odmítá spát

Přetažené děti se obvykle zdráhají usnout. V takových případech vezměte dítě do temné a tiché místnosti a ukolébejte ho ke spánku.

Vztekání se může být také důsledkem nějakého zdravotního problému, o kterém vám vaše dítě ale nedokáže říct.

Závažné důvody vzteku u malých dětí

Jazykové problémy způsobené autismem

Děti narozené s autismem mají narušený vývoj jazyka. To znamená, že se většinou hůře učí nová slova a nezvládají verbální komunikaci. Autistické dítě může kňourat a vztekat se kvůli frustraci, která se uvnitř něj nahromadí kvůli neschopnosti vyjádřit své myšlenky. Velmi často dochází k výbuchům vzteku ve chvíli, kdy řeknete nebo uděláte něco, co vaše dítě nedokáže pochopit a neví, jak reagovat.

Některé děti s autismem mohou mít potíže s trávením aminokyselin z lepku, který se nachází v obilovinách, jako je pšenice, ječmen, žito a oves. Nepřerušené řetězce aminokyselin nazývané peptidy narušují střevní stěnu, odkud se dostávají do krve a do mozku. Když k tomu dojde, dostane imunitní systém těla výstrahu a vyvolá alergickou reakci, která může mít za následek bolesti břicha a neurologické příznaky, jako je hyperaktivita, agresivita a chronický vztek.

Gastrointestinální reflux

Děti mají sklon k rozvoji gastrointestinálního refluxu v případě nedostatečně vyvinutého dolního jícnového svěrače, jehož funkcí je zabránit zpětnému toku obsahu žaludku do jícnu. U dětí špatně vyvinutý svěrač propouští žaludeční kyselinu do jícnu, což způsobuje bolest a podráždění. Jedním z příznaků tohoto stavu je kňourání a vztekání se zejména během krmení nebo několik minut po něm.

Reflux u dětí. Jak ho poznat a jak mu předcházet?

13 tipů, jak se vypořádat se vztekajícím dítětem

Dítě může vztekáním zkoušet vaši trpělivost, zvlášť v případě, kdy pro takové chování nevidíte žádný jasný důvod. Následující tipy by vám měly při příštím záchvatu vzteku pomoci.

1. Zůstaňte klidní a trpěliví

Pokud se vaše dítě vzteká, musí pro to mít důvod. Nedovolte si, aby vás jeho vztek otravoval nebo nahněval, a to bez ohledu na to, jak těžké to bude. Vy jste jako rodič jediný člověk, který kňourání a vztekání svého dítěte dokáže porozumět. Stejně tak se z vás nestane špatný rodič jen proto, že se vaše dítě vzteká. Zhluboka se nadechněte a zachovejte klid a trpělivost. Pokud vás situace vyčerpává, dejte si pauzu. Doneste dítě svému partnerovi nebo jinému členu rodiny, jděte se na chvíli projít a poté se vraťte. I krátká 10minutová přestávka vám vrátí zdravý rozum.

2. Kojte nebo krmte při těsném kontaktu

Kojení nejenže poskytuje vašemu dítěti tolik potřebnou výživu, ale také prohlubuje vazby mezi matkou a dítětem. Až vaše dítě opět zakňourá, podržte ho v náručí a zkuste ho nakrmit. Kontakt kůže na kůži a tlukot srdce mohou frustrované dítě uklidnit.

3. Naučte své dítě základní, ale užitečné komunikaci

Své dítě můžete naučit jednoduché zvuky nebo výrazy, pomocí kterých dokáže vyjádřit konkrétní emoce. Když se začne příště vztekat, ukažte mu lahev mléka a zeptejte se ho: „Máš hlad?“. Pokud dítě přestane plakat a natáhne se po lahvi, pak jste přišli na jasný důvod jeho vzteku.

Dítě si nakonec spojí hlad s lahví a pochopí, že řešením jeho hladu je lahev. O těchto vazbách mezi následkem a příčinou můžete své dítě učit pomocí jednoduchých slov a znakové řeči. Ať tak či onak, kladení otázek, používání slovních podnětů a základních znaků a zvuků patří mezi skvělé způsoby, které donutí vašeho potomka komunikovat.

Vztek u dětí. Jak je co nejrychleji uklidnit?

4. Eliminujte pravděpodobné zdroje vzteku

Kvílí vaše dítě pokaždé, když mu jeho sourozenec nebo kamarád vezme hračku? Pokud ano, pořiďte staršímu dítěte novou hračku a vysvětlete mu, že nesmí mladšímu sourozenci brát jeho hračky. Začne se vaše dítě vztekat pokaždé, když ho drží v náručí určitý člen rodiny? Poproste ho, aby dítě nechoval. Zkontrolujte i všechny další nenápadné zdroje vzteku a eliminujte je, abyste kňourání alespoň zmírnili.

5. Houpejte své dítě

Jedná se o prověřený trik, který podle odborníků skvěle funguje na plačící a vztekající se děti. Držte dítě na rameni a houpejte se s ním sem a tam. Můžete ho také podržet v náručí a sednout si s ním do houpacího křesla, nebo ho umístit do houpací kolébky.

6. Pusťte mu jeho oblíbenou písničku

Hudba a zvuky hraček mohou dítě rozptýlit a zastavit jeho návaly vzteku. Až příště zase zakňučí, pusťte mu chytlavou hudbu, která okamžitě odvrátí jeho pozornost.

7. Zabalte dítě do deky

Zabalením dokážete dítě uklidnit, zvlášť v případě, pokud je důvodem jeho nespokojenosti kolísání teploty. Stabilní a příjemná pokojová teplota dítě zklidní.

Biju své miminko. Proč jsem tak špatná matka?

8. Vyměňte plenu a převlečte oblečení

Plenu vyměňujte v pravidelných intervalech a to v případě, že ji dítě nestihlo znečistit. Jednorázové plenky mají vnější plastovou podšívku, která zamezuje cirkulaci vzduchu a může způsobit dítěti nepohodlí. Dítě zároveň oblékejte podle aktuálního počasí.

9. Dopřejte dítěti relaxační masáž

Jemnou masáží můžete účinně zapůsobit proti kňourání a vztekání. Položte dítě na záda a krouživými pohyby mu masírujte bříško. Můžete ho umístit i na břicho a namasírovat mu záda, paže a nohy. Uklidňující dotek rodiče ukňourané dítě uchlácholí.

10. Vykoupejte dítě v teplé vodě

Voda uklidňuje dospělé i děti. Dopřejte svému potomkovi teplou koupel a poté ho zabalte do teplé deky. Buďte ale opatrní, některé děti si v kontaktu s vodou nelibují.

11. Urychlete odříhnutí

Po každém jídle vezměte dítě na ramena a jemně ho poklepejte na místo mezi lopatkami. To by mělo uvolnit zachycenou vzduchovou bublinu a zabránit mu v dalším kňourání.

Co dělat s miminkem aneb zábavné hry pro nejmenší

12. Nezatracujte dudlík

Dudlík dokáže uklidnit snad každé dítě. Zvlášť, pokud je krmené z lahve. Dětem se rychleji ustálí srdeční frekvence ve chvíli, kdy něco sají. Tímto způsobem se jednoduše a rychle vypořádáte se vztekajícím dítětem.

13. Jděte na procházku

Vaše dítě se možná jen nudí a potřebuje změnit prostředí. Dejte ho do kočárku a vyrazte s ním na procházku. Ukazujte mu po cestě zajímavé předměty, které by ho mohly rozptýlit.

Co když nic nezabírá?

Pokud jste vyzkoušeli všechny možné triky, ale zdá se, že na vaše dítě nic nefunguje, jednejte v klidu.

Nebuďte frustrovaní

Zůstaňte za každou cenu klidní, i když se vaše dítě stále nepřestává vztekat. Pokud je toho na vás příliš, požádejte svého partnera, aby se o dítě na nějakou chvíli postaral, zatímco vy se půjdeme projít ven na čerstvý vzduch. Neváhejte požádat o pomoc ani svou matku, sestru nebo spolehlivou kamarádku a požádejte je, aby s vámi zůstali na pár dní doma. Spřízněná duše vám dodá potřebnou emocionální a psychickou sílu, abyste stres způsobený vztekajícím se dítětem zvládli.

Poraďte se s pediatrem

Vztekání mohou způsobovat i závažnější zdravotní potíže. Pokud máte pocit, že se jedná i o váš případ, požádejte o pomoc pediatra. Lékař by měl být schopný zjistit, co za vztekem stojí. Jestliže odborník potvrdí závažnější příčinu, nesklouzněte k panice ani depresím. Udržujte své nervy v klidu. Vše s pediatrem prodiskutujte, a pokud to považujete za nutné, vyhledejte ještě jiného odborníka pro další názor.

Během záchvatů vzteku se svému malému dítěti vždy věnujte. Neignorujte ho. Okamžitá pozornost může podle odborníků vztek dítěte potlačit.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Nejčastější důvody, proč se dvouleté dítě vzteká. Co můžete dělat lépe?