Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak naučit dítě zvládat emoce?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

22. 8. 2018

Děti jsou plné emocí. Je to pro ně přirozené. Reaguje přímočaře a instinktivně. Neumí ještě příliš své emoce krotit. Vztekají se, když něco nedostanou, chvíli se smějí a chvíli pláčou. Jejich nálady se mění jak na běžícím páse. S trochou pomoci můžete své děti naučit své pocity ovládat. Pomozte jim pochopit, jak se cítí i proč se tak cítí.

Hrajte hru o emocích

Vytvořte si kartičky, na které si napíšete různé emoce. Můžete k nim nakreslit i tváře, které jednotlivým emocím odpovídají. S dětmi si pak hrajte hru, kdy dětem ukážete kartičku a ony budou hádat, o jaký pocit se jedná. Do učení zapojte i barvy, ke každé emoci můžete přiřadit barvu. Žlutá by mohla být radost, modrá smutek a červená vztek.

Udělejte dětem návod

Děti velmi rády tvoří. Co takhle vytvořit návod, jak zvládat emoce. Děti, když se s nimi něco děje nepříjemného, si často neumí poradit a nevidí z takové situace východisko. Jejich obrana je pláč, řev a někdy i agrese. Tím, že jim pomůžete vytvořit vlastní pravidla, nejlépe, když je stvoříte společně, uvidíte, jak vaše dítě najednou bude umět řešit nepříjemnosti v mnohem větší pohodě.

Vyprávějte o svých vlastních emocích

Podělte se s dětmi o své vlastní emoce. Řekněte jim, že máte radost, něco vás naštvalo nebo se bojíte. Děti přebírají emocionální vzorce od svých rodičů. Budou pozorovat vaše reakce a projevy, i když si myslíte, že je nevnímají. Aby dokázali správně přiřadit situaci k reakci, mimice, gestům a pocitu, můžete jim své pocity vysvětlit. Podobně můžete shrnout i chování dětí, aby pochopily, co právě dělají. Někteří rodiče ovšem sklouzávají k citovému vydíraní a využívají emoce, aby dosáhli svého cíle. Vyvarujte se větám jako: Tohle nedělej, podívej se, jak jsem z toho smutná.

Jak naučit dítě trpělivosti a v jakém věku to zvládne?

Jak naučit dítě zvládat emoce? Odpočívejte

Někdy se děti potřebují opravdu hodně vyřádit. To je v pořádku. Děti mají mít možnost se vylítat, skákat po posteli, kopat do míče i se smát z plna hrdla. Nechte je, ať vybíjí přebytečnou energii a nesnažte se ji v nich dusit. Na druhé straně je nutné, aby se uměly i zklidnit. Jak na to? Zkuste relaxační cvičení, kterých je velké množství. Zkusit můžete například jógu.

Existují knížky o emocích

Někdy může pomoci i kniha a takové, které pomohou k úspěšnému zvládnutí emocí, rozhodně existují. Jsou názorné, hezky ilustrované, zábavné a poučné. Například kniha Vojtěcha Černého a Kateřiny Grofové – Děti a emoce.

Hyperaktivní dítě. Jak ho poznat a kdy za to může výchova

Jak to vypadá v okolí?

Až se děti naučí rozeznávat jednotlivé emoce, začnou pozorovat i okolí a hodnotit lidi, jaké právě prožívají. Posaďte se s dětmi někde, kde chodí více lidí, a zkuste hádat, kdo má jakou náladu, jaké pocity. V podstatě z toho můžete udělat zábavnou a zajímavou hru. Nakreslete na papír obličeje s různými emocemi a pak je na ulici hledejte. Vždy si odškrtněte ten obrázek, který v někom uvidíte. Děti se naučí číst v lidech kolem sebe.

Mnoho rodičů, kteří si neumí poradit s emocemi děti, je vyčerpaných z neustálého utěšování nespokojeného dítěte. Když zjistí, že nejsou špatnými rodiči jen proto, že se jejich dítě vzteká nebo pláče, velmi se jim uleví. Dokáží pak zvolnit a prospěje to jim i dítěti. I když není jednoduché k tomu dospět, až se tak stane, je vyhráno.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Jak naučit dítě zvládat emoce?