Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Vztek u dětí. Jak je co nejrychleji uklidnit?

Redakce

Redakce

28. 6. 2018

Určitě to zná většina z vás. Dítě se začne vztekat kvůli naprosté prkotině a vy nevíte, jak ho co nejrychleji uklidnit. Zejména na veřejnosti to může být velice nepříjemné. Jak z toho ven? Jak dítě co nejrychleji uklidnit? A jak ho naučit zvládat svůj vztek do budoucna? A na co si dát opravdu velký pozor? Jak na vztek u dětí?

Vztek u dětí – kde se bere?

Člověku byla dána do vínku plejáda nejrůznějších emocí, které jím více či méně neustále cloumají. Každá emoce má svou funkci. Ačkoli se to nezdá, také vztek může být člověku ku prospěchu. Funkcí vzteku je především schopnost prosadit svou stůj co stůj, odradit potencionálního nepřítele či šelmu od fyzického ataku, případně vyburcování organismu k maximálnímu výkonu, když už k útoku dojde. U dětí se vztek objevuje kvůli zdánlivým maličkostem, které jsou ovšem pro dítě v danou chvíli maximálně důležité (upadlá zmrzlinka, touha po nějaké hračce v obchodě, zaseklý zip na bundičce nebo prohraný souboj o prvenství u dveří…).

Hněv, vztek a agrese

Dospělí jedinci také pociťují vztek, ale v zájmu zachování dobrých vztahů, ale také s ohledem na životní zkušenosti (ne vždy se nám totiž vztek vyplatil…), dokáží svůj vztek v ideálním případě nějakým způsobem ovládnout. Děti ovšem ještě takové schopnosti nemají, a dávají tak svým vypjatým emocím mnohdy naprosto volný průběh. U dětí to ještě není tak patrné, ale vztek je hybnou silou agrese, tedy iniciovaného násilného chování. Je proto opravdu důležité, aby se děti naučily svůj vztek co nejdříve ovládat či ventilovat přijatelnou formou.

Nevíte, jak potrestat děti? Raději si osvojte efektivní komunikaci!

Vztek u dětí

Každý záchvat vzteku je výsledkem neuspokojené potřeby, anebo touha vyjádřit negativní pocity, se kterými si dítě neumí poradit. Záchvat vzteku nepředvádí dítě proto, aby nás potrestalo, že jste mu něco nedovolili, nebo aby se vám pomstilo. Nedělá to naschvál (na rozdíl od sofistikovanější pasivní agrese), nedokáže si prostě pomoct. Pokuste se na vztek nereagovat vztekem. K ničemu to totiž nebude.

Nechat vybrečet nebo uklidňovat?

Nejčastější rada ze strany starší generace zní, nechat dítě vybrečet. Podle některých názorů je ale dítě, které dlouho a usilovně pláče, ohroženější vznikem ADHD, tedy poruchou pozornosti s hyperaktivitou. Musíme si ovšem uvědomit, že veškeré studie na dětech jsou pouze orientační. Člověk není pokusné zvíře. Není možné odizolovat veškeré ostatní podněty, aby šlo jednoznačně určit kauzalitu. Jasná je pouze korelace.

Nejčastější chyby ve výchově. Kterou z těchto 6 chyb děláte i vy?

Snažte se dítě v prvé řadě vždy uklidnit

Ačkoli tedy může být potvrzené, že děti, které více a déle plakaly, mají častěji ADHD, není možné říci, co ovlivnilo co… Je klidně možné, že děti, které by tak jako tak trpěly ADHD prostě tak jako tak více brečely, protože to zkrátka souvisí s diagnózou ADHD – děti jsou více dráždivé. Nicméně někteří vědci tvrdí, že jednou z příčin této poruchy může být i necitlivý postoj rodičů vůči svým dětem. Raději vždy nejprve volte mírnější a láskyplnější metody, jak dítě uklidnit, než ho prostě ignorovat a nechat „vybrečet“.

Dětský křik je mocný nástroj

Dětský křik vnímá člověk jako nejhorší zvuk na této planetě. Zejména pro rodiče má dětský křik dramatické účinky na jejich tělo. Snižuje koncentraci, produktivitu a především zvyšuje pocity úzkosti a deprese. Pokud se vaše dítě vzteká nebo usedavě pláče, vaším prvním krokem by proto vždy měla být snaha utišit ho a zklidnit. Bohužel pro vás, ječící a vztekající se potomek často nevnímá ani slovo z toho, co mu říkáte. Teprve až se zklidní, má smysl mu něco vysvětlovat. Jak tedy dítě co nejrychleji uklidnit?

Rozptýlit pozornost!

Rozptýlení patří k nejefektivnějším způsobům, jak dítě co nejdříve uklidnit. V rychlosti najděte něco, co by odvedlo dětskou pozornost. Rodiče zkoušejí nejprve různé hračky, ale pokud je dítě zná a je na ně zvyklé, s největší pravděpodobností to dětskou pozornost neupoutá. Co ale nějaká zajímavá věc, která se mu do ruky tak často nedostane? Baterka, klíče, ovladač, mašlovačka na pečivo, něco z kuchyně, třpytivé náušnice či propiska, prostě cokoli, co dítě ještě nezná nebo mu to normálně nedovolujete. To určitě zabere. Pokud jste venku či nic unikátního po ruce nemáte, zkuste ukazovat na nějaké jiné děti, letadla, auta nebo zvířátka (třeba jen z okna). Pokud nejde zrovna pejsek, stačí ptáček nebo i pavouček či moucha. Stačí říct: „Podívej se, co je to tam? Pojďme se na to podívat!“ Na většinu dětí to zabere, i když někdy jen na chvíli. Tak co dál?

Pasivně agresivní chování u dětí. Proč se děti uráží nebo schválně kazí úkoly?

Jídlo

Dalším osvědčeným způsobem, jak uklidnit dítě, které zažívá hlubokou frustraci, je jídlo. Mějte po ruce chutné občerstvení jako tajnou zbraň, kterou můžete na dítě vytáhnout v okamžiku nouze. Platí, že čím oblíbenější pochoutka, tím účinější. Na druhou stranu není vhodné tento trik zneužívat, protože by si dítě mohlo vytvořit návyk, že každé trápení bude léčit jídlem. Tato rada také pochopitelně ztrácí kouzlo, pokud dítě dostalo hysterický záchvat právě kvůli odmítnutému jídlu, např. bonbónku či zmrzlině, což bývá velice časté.

Ztráta rovnováhy

Můžete také zkusit zneužít znalost lidských reflexů a s dítětem se zatočit dokola či ho znenadání zhoupnout k zemi. Rovnovážný systém v uchu totiž reflexivně zapojí mozek do řešení důležitějšího problému, než je hněv. Stejným způsobem funguje také dříve běžné házení dětí do vzduchu, což ale nelze doporučit kvůli bezpečnosti dětí. Raději jej při takových výkrutech vždy pevně držte! Většinou taková práce s rovnováhou vykouzlí dětem úsměv na tváři a rychle zapomenou na nějakou tu křivdu. Odborně se této hře říká ilynx a pracuje vlastně se závratí (proto jsou tolik oblíbené různé houpačky, kolotoče a trampolíny). Až bude v lepší náladě, budete si moct promluvit o jeho předchozím, nepřijatelném chování.

Zrcadlení

Psychologové doporučují zkusit také zrcadlení. Trik spočívá v tom, že předvedete stejný záchvat vzteku jako vaše dítě. Možná si dokonce užijete i legraci. Buďte si jistí, že to dítě vyvede z míry a zaujme. Něco takového totiž ještě nevidělo. Tím, že vědomě zrcadlíte jeho chování a předvádíte, co dělá (náležitě ostentativně), dítě natolik šokujete, že pláč skončí raz dva. Klidně se u toho válejte na zemi a kopejte nohama. Tedy pokud jste doma, aby vás neodvezli na psychiatrii. Zrcadlení je způsob, jak dítěti ukázat, že jeho reakce jsou nepřiměřené.

Pevné objetí

Záchvaty vzteku jsou často znamením, že dítě má pocit, že se mu nedostává pozornosti a náklonnosti. Pokud frustrace dítěte pramení ze žárlivosti (např. na mladšího sourozence) nebo z pocitu méněcennosti, rozhodně není vhodné jej během záchvatu ignorovat či dokonce trestat. V takové situaci pomůže nejspíše „obyčejné“ objetí. Dejte v tu chvíli dítěti přesně to, co požaduje – empatii a lásku.

Nedomazlené děti. Co všechno může způsobit nedostatek něhy?

Fouknutí do obličeje

Pokud dítěti fouknete do obličeje, donutí ho to reflexivně se nadechnout a zadržet dech. Můžete to zkusit, pokud je opravdu nepříčetné, několikrát za sebou. Většinou to dítě dost překvapí a je možné, že se mu mozek přeprogramuje na něco jiného, podobně jako s hraním si s rovnováhou. Když přestane na chvíli brečet, rychle zaměstnejte mozek něčím jiným. Zkuste ukázat něco zajímavého, nalákat na jinou aktivitu atd.

Vztek u dětí ? Pomůže šeptání do ucha!

Velice účinné je také klidné „Ššššššš“ do ucha. Šeptejte mu, že ho naprosto chápete, že víte, proč pláče, a že jste tady, abyste mu pomohla. Požádejte ho, aby vám řeklo, co se děje. Kvůli hlasitému pláči vaše slova neuslyší, a tak je pravděpodobné, že se ztiší, aby slyšelo, co mu zrovna říkáte.

Jak dítě naučit zvládat vztek?

Tak to bychom měli pro danou chvíli. Jak se ale ke vzteku u dětí postavit dál? Až vašeho potomka opustí vztek, vezměte ho stranou a vysvětlete mu, proč bylo jeho chování nevhodné a nežádoucí. Dítě musí pochopit, že každý se někdy cítí frustrovaný, ale existují lepší způsoby, jak své pocity vyjádřit. Není možné nechat se ovládnout zuřivostí a vztekem v takové míře. Zejména na veřejnosti je to zcela nepřípustné, a kdyby se tak chovalo i nadále, lidé a kamarádi by se mu vyhýbali, protože je jim takový křik nepříjemný.

Když křičí někdo jiný…

Využijte každé příležitosti, kdy uvidíte nějaké jiné dítě propadnout hysterickému křiku, abyste vašemu dítěti ukázali, jak to působí na ostatní. Většina dětí se cítí pohoršeně, překvapeně a vyděšeně, když vidí jiné díte, které křičí. Pokud se „scény“ opakují u vašich dětí častěji, můžete je také natočit na telefon a pustit to dítěti s odstupem. Můžete se o tom pak v klidu pobavit. Zeptejte se ho, co si myslí, jak byste měli příště na jeho křik reagovat, co vám samo dítě navrhuje. Dejte mu vědět, že ho máte rádi, bez ohledu na to, že se zrovna zachoval nepřijatelně.

Jak naučit dítě zvládat emoce?

Vztek u dětí – na co si dát pozor?

Křik a pláč je samozřejmě nepříjemný, nicméně jedná se o normální projev, který k dětství patří a je možné je zvládnout s nadhledem. Pokud se ale dítě během vzteku začne projevovat agresivně vůči svému okolí, sobě či vám, rozhodně to bez povšimnutí nechat nemůžete. Během záchvatu vzteku by dítě mělo přes všechny vypjaté emoce vědět, že rozbíjet vzteky věci, bouchat do mámy nebo do mladšího sourozence, příp. mlátit hlavou o zem, je zcela nepřípustné. Pokud se dítě chová násilně vůči ostatním, psychologové v takovém případě připouštějí možnost vyloučení agresora ze společnosti.

Pozor na agresi během vzteku

Dítě by mělo poznat, že překročilo určitou mez a v lidské společnosti pro něj není v tu chvíli místo. Znamená to dítě odvést pryč z dětského hřiště, z obývacího pokoje, příp. odejděte z jeho blízkosti vy. Klidně ho informujte, že násilí trpět nebudete a že se může zase vrátit a začlenit, až se uklidní a omluví se. V klidu si o tom pak později promluvte a důrazně dítěti vysvětlete, že takové chování je zcela nepřípustné. Hůř se řeší situace, kdy je dítě během vzteku nebezpečné samo pro sebe. V takové chvíli vám nezbývá, než jen pevně držet, dokud se neuklidní. Jednou se uklidnit přeci musí… Chce to pevnou vůli a mnoho sil.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Vztek u dětí. Jak je co nejrychleji uklidnit?