Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Nejčastější chyby ve výchově. Kterou z těchto 6 chyb děláte i vy?

Redakce

Redakce

22. 6. 2018

Všichni bychom si jistě přáli být těmi nejlepšími rodiči. Ale buďme upřímní sami k sobě – jen málokomu se to daří. Čím jsou děti starší, tím více berou za své naše původní představy o tom, jak budeme děti vychovávat. Ačkoli jsme nastudovali již mnoho různý článků, knih a doporučení ohledně výchovy dětí, stále tápeme, pokud máme řešit sourozenecké spory, nejrůznější svéhlavé požadavky malých despotů, případně děti vést k nějaké smysluplné aktivitě, zatímco jim se prostě vůbec nic dělat nechce. Jaké nejčastější chyby ve výchově děláte vy? A jak se jim vyhnout?

Nejčastější chyby ve výchově dětí

Každý rodič asi sám tuší, kde nejvíce chybuje. Není však od věci, si čas od času připomenout, že stejné chyby jako my dělají i jiní rodiče. Možná nás to uklidní. Ale především nás to upozorní na chyby, které vy výchově třeba děláme také, aniž bychom si je ovšem uvědomovali. Jaké jsou tedy podle psychologů nejčastější chyby ve výchově?

Sourozenecké konstelace. Jací jsou jedináčci, mladší sourozenci? A co nejstarší?

Maminko sem, maminko tam…

Každému je jasné, že zpočátku je pro dítě tou nejdůležitější osobou jeho matka. Během prvních let života maminka zodpovídá za adekvátní uspokojování potřeb svého dítěte. Téměř všichni psychologové se schodnou na tom, že do 1 roku potřebuje dítě především lásku a přívětivé chování. Zde prakticky žádný prostor pro výchovu, respektive rozmazlování, není. Pokud jste se miminku s láskou věnovali, zde jste pravděpodobně chybu neudělali. Nicméně po prvním roce už to přichází. Děťátko občas bouchne na písku jiné dítě lopatkou, tahá kočičku za ocas, neustále se dožaduje dudlíčku nebo cizí hračky…a my musíme začít stanovovat první hranice. Zhruba do tří let je dítě především egocentrické – neustále chce, aby bylo vše podle něj a je ochotné kvůli nejmenším hloupostem udělat scénu.

1. chyba: Nedůslednost

Mezi nejčastější chyby ve výchově, typické zejména pro prvorodiče, patří především nedůslednost. Také si pořád říkáte „vždyť je ještě malinkej“, anebo „hlavně, abych nemusela poslouchat tu scénu“? Raději malému vzteklounovi ustoupíte, než abyste se po tisící dohadovala o tom, co si má vzít na sebe? Vězte, že takových rodičů je naprostá většina. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že pokud dítě bude již od útlého věku vědět, jak na vás a že když bude chtít, tak si vše vždy vykřičí nebo vydupe, rozhodně nepředstavuje pozitivní výchovný trend. Zkuste být trpěliví, brát každou scénu s humorem a nadsázkou, ale zároveň ze svých požadavků neustupovat.

Můžou za to geny nebo výchova? Co má větší vliv na osobnost dítěte?

Dejte mu na výběr, ale trvejte důsledně na svém!

Dítě potřebuje znát pravidla, vědět, že je na vás a vaše slovo spoleh. Chce to hlavně klid. Ve věku okolo 3 let si dítě buduje vlastní identitu. Proto musí být vše po jeho stůj co stůj. Dopřejte mu proto možnost volby v co možná největší míře. Neustále ho pobízejte, ať si vybere mikinku, kterou chce. Dávejte mu možnost volby – kam se půjde na hřiště, na co se budete dívat, jakou knížku číst, jaké jídlo by si přálo k obědu (dejte na výběr 2 či 3 jídla). Ale když už si vybere, trvejte na tom. Pokud jde o něco důležitého (musí jít za ručičku okolo silnice, má být potichu, když telefonujete atd.), důrazně mu dejte najevo, že nyní není pro žádné extempore čas. Vybral si bramborou kaši? Tak ji tedy bude mít, jinak už nic jiného nedostane a bude mít hladíka. Které šatičky vezme, to si vybrat mohla, ale házet po dětech písek, to se prostě nesmí. Jinak by nemohla být na hřišti.

2. chyba: Žádné povinnosti

Tříleté děti ještě žádné povinnosti pochopitelně nemají, ale už by měly vědět, že botičky patří do botníku, talířek po sobě odneseme a bundičku pověsíme. Čím jsou děti starší, tím více nejrůznějších úkonů zvládnou samy. Děti předškolního věku by již rozhodně nějaké ty domácí povinnosti mít měly. Zejména se to týká úklidu, alespoň po sobě. Podle psychologů dětem příliš volná výchova, kdy nemají žádné povinnosti a rodiče je spíše šetří a raději vše udělají sami, než aby po tisící opakovali, že má jít uklidit rozházené hračky. Již v útlém věku musí ovšem dítě chápat, že každý má nejen nějaká práva, ale také povinnosti. Stačí maličkosti – občasná pomoc v kuchyni, vynést odpadky, nalít pejskovi vodu, atd. Už ale díky těmto maličkostem se dítě naučí, že živost není bezstarostný a v budoucnosti z něj vyroste zodpovědný člověk, schopný spolupracovat a řešit problémy.

3. chyba: Nedostatek času na děti

Mnoho rodičů dnes nemá na své děti kvůli práci a nejrůznějším koníčkům čas. Nejde jen o ty nejmenší, na ty si maminky většinou čas udělají a tatínek se na ně těší po práci. Čím jsou ale děti starší, tím více se dokáží nějakým způsobem zabavit samy, navíc už nejsou tak roztomilé a miloučké, jako když byly ještě malé. Maminky se po rodičovské vracejí do práce, do toho škola, kroužky, další sourozenci atd. Na děti je čím dál tím méně času. Kolik času denně skutečně strávíte se svými dětmi? Aniž byste řešili cokoli jiného, nedrželi v ruce mobil nebo nekoukali u toho na televizi? Kdy jste si naposledy společně četli, hráli nějakou hru, šli se projet na kolo?

Víte, jak děti správně chválit? A na co si dát pozor?

Drahé hračky společný čas nenahradí!

Mnoho rodičů navíc výčitky svědomí kvůli tomu, že nemají na děti čas, řeší tím, že děti zahlcují nejrůznějšími dárky a hračkami. Ale o těch to přeci vůbec není. Snažte se každý den najít alespoň půl hodiny, kdy si s dítětem sednete a budete se mu opravdu intenzivně věnovat. Uvidíte, jak se vám to stonásobně vrátí! Raději než nové lego věnujte dítěti to nejcennější – svůj čas. Zkuste spolu postavit něco ze staršího lega, co už doma máte, a uvidíte, jak si to krásně užijete vy i vaše dítě. Zahrajte si obyčejné pexeso, prší nebo člověče, nezlob se a vychutnejte si vzájemnou přítomnost.

4. chyba: Nejednotnost ve výchově

Určitě to znáte. Patří to totiž k velice rozšířenému problému. Každý rodič má jiné představy o výchově. Zatímco vy jste byla vychovávána mírně a nedůsledně, a snažíte se proto u svých dětí stejné chyby vyvarovat, vedete je spíše k povinnostem, nutíte je k nejrůznějším sportovním aktivitám a zdravému jídlu. Na druhé straně manžel byl vychováván direktivně, měl z otce strach a na dětství vzpomíná negativně. Snaží se tedy vše vynahradit svým dětem. Kupuje jim, o co si řeknou, nechá je jen tak doma povalovat, vždy se jich zastává, když po nich něco vyžadujete. A oni ho v tu chvíli mají radši.

Dítě bude zmatené a nejisté!

Ať už je to u vás doma jakkoli, jedno jisté, nejednotnost ve výchově mezi rodiči může u dětí nadělat pořádnou paseku. Brzy se totiž naučí zneužívat situace a obratně manévrovat mezi vámi, jak se jim to bude zrovna hodit. Navíc mladší děti se mohou cítit velice zmatené a nejisté, když si nebudou jisty pevným řádem. Pokud se k tomu ještě hádáte kvůli výchově před dětmi, navzájem se obviňujete, kdo za jaké chování u dětí může, vězte, že nejednotnost rodičů při výchově dítěte patří mezi jednu z nejhorších chyb, které vůbec můžete udělat. Děti jsou velmi citlivé a dokáží vycítit váš nesoulad. Nemusíte se shodovat ve všem, to je přeci normální! Ale své rozpory musíte vyřešit vždy v soukromí a před dítětem vystupovat jednotně. Není možné, aby ve funkční rodině šli rodiče proti sobě a věci, které jeden rodič zakáže, druhý vzápětí povolí.

Jak naučit děti empatii a proč je to tak důležité?

5. chyba: Přílišné nároky

Zde hraje největší roli naše ego. Rodiče se snaží skrze své děti realizovat nejrůznější sny, mají jasné představy o tom, čemu by se dítě mělo věnovat a očekávají maximální nasazení a nejlepší výkony. Uvědomte si ale, že každé dítě je jiné a každému jde dobře něco jiného. Nesnažte se za každou cenu mít z dítěte hokejovou hvězdu nebo klavírního virtuosa. Přehnaně velké nároky mohou dítě stresovat. Dítě nechce rodiče zklamat a pokud se mu nedaří, poškozuje to jeho sebeobraz, což může mít nedozírné důsledky zejména v období adolescence. Mnohdy má dítě navíc z rodičů strach a bojí se o svých neúspěších doma mluvit. Raději začne lhát, aby je nezklamalo. Rozhodně dítě s nikým nesrovnávejte a snažte se přijmout fakt, že zkrátka každému jde něco jiného.

6. chyba: Vztek

Někdy je to opravdu, ale opravdu náročné se ovládnout a brát vše s klidem. Ale musíme se o to maximálně snažit. Impulsivní jednání či dokonce vztek až agrese do výchovy v žádném případě nepatří. Mnoha rodičům se stává, že ve vzteku řeknou věci, kterých potom litují, a to bohužel i svým dětem. Je přirozené, že ve vypjatých a stresových situacích podléháme vzteku. Podle psychologů ani není potřeba vztek před dětmi maskovat, protože jde o přirozenou emoci. Dětem ale musíte v takových chvílích ukázat, že svůj vztek dokážete ovládnout.

Nevíte, jak potrestat děti? Raději si osvojte efektivní komunikaci!

Omluvte se jim

Odborníci ve vypjatých chvílích doslova doporučují dítěti sdělit, že nyní se na něj opravdu zlobíte a společně jeho prohřešek proberete raději až za několik minut. Je pravděpodobné, že mezitím „vychladnete“. Pokud jste se neovládli a začali jste hned křičet, poté, co se uklidníte, byste se měli za své chování omluvit. V ideálním případě si ze svého vzteku můžete začít dělat i legraci, abyste celé situaci odlehčili. Řekněte jim narovinu, že se omlouváte, že jste to přehnali a že takové chování není správné. Ale, že jste se zlobili oprávněně. Pouze tak jim ukážete pozitivní vzory, které si mohou do života osvojit.

Nejčastější chyby ve výchově

Tak to jsou nejčastější chyby ve výchově. Na závěr bychom vás rádi uklidnili, že výše zmíněných chyb se dopouštějí v drtivé většině všichni. Nikdo není dokonalý! Dělat chyby je normální. Jen je potřeba si tyto chyby neustále uvědomovat a snažit se z nich poučit. Není ostuda chybu udělat, mnohem horší je nepřiznat ji (sobě i ostatním). Z každé chyby si můžeme vzít nějaké poučení pro příště. Jaké chyby ve výchově děláte vy?

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Nejčastější chyby ve výchově. Kterou z těchto 6 chyb děláte i vy?