Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Máte tvrdohlavé dítě? Je velká šance, že bude v dospělosti úspěšné

Vědci mají dobrou zprávu pro rodiče, kteří bojují s tvrdohlavými dětmi. Podle nedávné studie se z nich jednou stanou úspěšní dospělí jedinci.

Vzpurné děti zkouší naši trpělivost

Většina rodičů se dvěma a více dětmi to jistě moc dobře zná. Jedno dítě vždy testuje vaši trpělivost více, než ty ostatní. Už od batolecího věku stále překračuje limity a nelepší se to ani s postupem času. Jakmile se toto dítě dostane do puberty, způsobí vám velmi perné chvilky. Studie ale říká, že pokud vydržíte, jednou se vám to může v dobrém vrátit.

Tvrdohlavost vede k vyšším příjmům

Studie z roku 2015, kterou vydala Americká psychologická asociace tvrdí, že děti vzdorující se autoritám budou pravděpodobněji chodit na vysokou školu a získají dobrou práci. Výzkumu se podrobily děti ve věku od 8 do 12 let. Byly u nich posuzovány takové rysy, jako je svědomitost, nárokování a vzdor. O 40 let později se vědci podívali zpět na shromážděná data, aby zjistili, co z dětí vyrostlo. Ukázalo se, že děti, které rády porušovaly pravidla, mají v dospělosti vysoké příjmy.

Jak naučit dítě zvládat emoce?

Čas s dětmi je cenný

Samotná studie však neposkytla vysvětlení, proč existuje vzájemná souvislost mezi tvrdohlavostí dětí a jejich pozdějším úspěchem. Nicméně, silná vůle těchto dětí může zvýšit jejich konkurenceschopnost ve škole, což pak vede k lepšímu hodnocení. Jedním z klíčových faktorů, které dětem dodávají sebevědomí, je kvalitní čas, který s nimi strávíte. Může se jednat o kreativní nebo umělecké tvoření i zábavné sportovní aktivity. Ať už se vašim dětem líbí cokoliv, je důležité s nimi tyto činnosti sdílet.

Jednou bude šéfem

Jakmile tvrdošíjné děti dospějí, budou pravděpodobně úspěšní ve vyjednávání o platových poměrech a budou sebevědomě bojovat za své finanční zájmy, a to i za předpokladu, že to bude obtěžující pro jejich kolegy a přátele. Je zřejmé, že tvrdohlavost může být velmi otravná u dětí, ale je přínosná v dospělosti. Takže až se příště budete rozčilovat nad vzpurností svého dítěte, nejprve se zhluboka nadechněte a připomeňte si, že vaše dítě se pravděpodobně jednou stane šéfem. Hluboké dýchání a počítání do deseti však nefunguje vždy, proto je dobré znát pár tipů, jak se s tvrdohlavým dítětem vypořádat.

Co dělat, když dítě lže?

Jak se vypořádat s dítětem se silnou vůlí?

  1. Naslouchejte mu. Pokud se budete s tvrdohlavým dítětem hádat, nikam se nedostanete. Proto mu věnujte čas, abyste slyšeli a pochopili, co vám chce vlastně říct.
  2. Místo toho, abyste ho donutili něco udělat, navrhněte mu, že danou věc uděláte spolu. Ujistěte se, že s ním komunikujete a nerozkazujete mu. Tyto děti nejlépe reagují na jemný přístup a vzpouzejí se ve chvíli, kdy jsou do něčeho nuceny.
  3. Dávejte na výběr. Řekněme například, že chcete, aby vaše dítě vypnulo televizi a šlo do postele. Místo toho, abyste mu dali jasný rozkaz, zeptejte se, zda chce před spaním přečíst příběh A nebo B. Je možné, že dítě bude stále trvat na tom, že se bude dívat na televizi a do postele nepůjde. Znovu mu zdůrazněte, že má na výběr z více možností a vytrvejte, dokud se nevzdá.
  4. Velmi důležitý je aspekt komunikace u obzvlášť vzpurných dětí. Bez ohledu na to, jak moc vás dítě naštvalo, nekřičte. Křik celou situaci obvykle jen zhoršuje.
  5. Sledujte své chování a postoje. Je možné, že vaše dítě po vás zdědilo ducha odhodlání. Ale co když jen kopíruje váš postoj? Hádáte se, často lidem říkáte „ne“ nebo se pravidelně dostáváte do konfliktu s partnerem? Děti rády dělají to, co vidí a sledují příklady, které jim dáte.

I sebevzpurnější dítě můžete vychovat, aniž byste používali násilí a ošklivá slova. A zároveň můžete povzbuzovat jeho odvahu, sílu a odhodlání.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Máte tvrdohlavé dítě? Je velká šance, že bude v dospělosti úspěšné