Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jaký jste rodič podle znamení zvěrokruhu?

Všichni rodiče se snaží být pro své děti těmi nejlepšími. Ne vždy se to však daří. Co člověk, to osobnost a každé dítě potřebuje zcela jiný přístup. Doba autoritativní výchovy už je naštěstí pryč, ale je volná výchova skutečně řešením? Někteří lidé mají na základě své povahy tendence děti rozmazlovat a dopřávat jim velkou volnost, jiní je zase naopak přísně vedou k pořádku a zodpovědnosti za své činy. A jakými rodiči jste vy? Třeba se najdete v charakteristice podle jednotlivých znamení…

Beran (21. 3. – 20. 4.)

Berani, dokážete být autoritativním rodičem, ale raději upřednostňujete dohody. Dítě ve vás může najít oporu a pocit bezpečí. Umíte totiž dát najevo svou odvahu a sílu, ale i poskytnout ochrannou náruč. Srovnejte si priority a zbytečně neriskujte, pamatujte vždy na to, že dítě se učí nápodobou a vidí ve vás velký vzor. Jako rodiče se s ničím nemažete, umíte jasně nastavit pravidla, umíte být důslední a progresivní. Kontrolujte své emoce, mohli byste jimi dítěti nevědomky ublížit, hlavně pozor na výbuchy vzteku. Možná máte někdy pocit, že dítě omezuje vaši svobodu, ale nic nebrání tomu zapojovat jej do vašich aktivit, kterých se nechcete vzdát.

Býk (21. 4. – 21. 5.)

Býci, jste laskaví a zodpovědní. Ve své rodičovské roli jste se našli, rádi budujete útulný domov a ctíte rodinné tradice. Vedete děti k zodpovědnosti a cílevědomosti, jste důslednými rodiči a pěstujete si svou autoritu. Dítě se u vás cítí milované a v bezpečí. Jste spíše domácí typ, máte rádi své pohodlí a práci na zahradě, takže vám nebudou chybět divoké mejdany a večírky, spíše se brzy začnete nudit a budete toužit po smysluplné práci, což se však i s dítětem dá skvěle skloubit. Dokážete nabídnout spoustu lásky a jít příkladem v pracovitosti a odhodlání. Po praktické a materiální stránce umíte dítěti zajistit cokoli, nebojte se otevřít své srdce a dám mu najevo i slovy, že jej máte rádi.

Blíženci (22. 5. – 21.6.)

Blíženci, vy nejste od přírody rodičovským typem, přesto si i s touto rolí dokážete dobře poradit. U vás je získání nějaké autority náročnější, protože se svými dětmi zpravidla fungujete na úrovni sobě rovných. Vaše hravost a kreativita potomky fascinuje, jsou rádi ve vaší společnosti, protože s vámi mohou tropit spoustu hloupostí. Většinou jste pro děti spíše jejich kamarády než dominantními rodiči, hlídejte si pravidla a hranice. Dítě potřebuje cítit oporu a bezpečí, pokud jste jako vítr, opřít se o vás moci nebude. Nejhorší je začít se odrostlejšímu dítěti svěřovat se svými problémy, na to zapomeňte. Můžete být pro svého potomka skvělou inspirací v umělecké oblasti, společně tvořte, malujte nebo hrajte na nějaký hudební nástroj. Nezapomeňte na čtení pohádek před spaním.

Rak (22. 6. – 22. 7.)

Raci, k vám rodičovská role ladí dokonale. Jste starostliví a pečující, ovšem dávejte si pozor na to, aby toho na dítě nebylo příliš a svou láskou a péčí jste jej nezadusili. Umíte vytvořit dokonalý domov plný lásky, štěňat a teplých patchworkových deček, dobrého jídla i otevřené komunikace týkající se vyjadřování citů. Zkuste si však i uvědomit, že odrostlejší dítě se už mazlit chtít nebude a bude vyžadovat jistý respekt, ne přehnanou mateřskou lásku. Otcové bývají skvělými živiteli i opatrovateli, ctí tradice, kořeny a rádi budují útulný domov. Dítě se cítí milované a v bezpečí. Raci často podléhají přecitlivělosti a různým náladám, neměli by je tedy přenášet na dítě.

Lev (23. 7. – 23. 8.)

Lvi, vaše rodičovství je ukázkové. Často bývá přirovnáváno k tomu, jak lvice chrání svá mláďata, učí je lovu nebo by za ně obětovala život. Vaše rodina je pro vás vším. I když se nehodláte připravit o své zájmy a rádi se cítíte jako páni tvorstva, své děti zbožňujete a máte velké tendence je rozmazlovat a kupovat jim kde co. Zaměřte se na opravdové hodnoty, věnujte jim veškerý svůj možný čas a naučte je všemu, co by mohli do života potřebovat. Jste rádi, když vás děti poslouchají a když je potřeba, nebojíte se zařvat.

Panna (24. 8. – 23. 9.)

Panny, vaše rodičovské snahy někdy nebývají správně pochopeny. Děti může motivovat vaše preciznost a vztah k pořádku, ale opatrně s přehnanými nároky a požadavky. Perfekcionismus může v dětech vyvolávat stres. Zkrátka – nikdo přece není a nemůže být dokonalý. Možná se o své děti úzkostně bojíte, dobře je oblékáte, aby neonemocněly, dbáte na jejich zdravou výživu, vedete je ke sportu nebo vyžadujete samé jedničky ve škole. Jste velmi pečlivými a zodpovědnými rodiči, to vám nikdo nemůže upřít, ale ponechte svým dětem někdy více důvěry a volnosti.

Váhy (24. 9. – 23. 10.)

Váhy, dokážete děti vést k mnoha intelektuálním a uměleckým zájmům, vedete je k dobrým známkám ve škole a snažíte se, aby byly dobře vychované, zdravily sousedy a navenek vše vypadalo v pořádku, aby si nikdo nemyslel, že vaše děti nejsou z dobré rodiny. Pozor jen na to, aby vše skutečně v pořádku bylo. Máte rádi pohodu, klid, nejste konfliktní a snažíte se vše řešit pozitivním myšlením, ale někdy i zametáním problémů pod koberec. Snažte se vaše potomky nepřetěžovat, spousta kroužků a nejrůznějších zájmů ještě neznamená, že to děti opravdu baví. Jde o to, aby se necítily přetížené, pozor tedy s nároky na výkon a kompenzaci vlastních nenaplněných ambicí.

Štír (24. 10. – 22. 11.)

Štíři, jste milujícími rodiči, ale vyžadujete i jistou autoritu a úctu. Obvykle musí platit to, co řeknete a nelze smlouvat. Umíte nastavit dokonalé hranice, přes které nejede vlak. Dítě ví, že vám může důvěřovat a v případě krizové situace mu vždy dokážete být oporou a ochotně pomoci, ať je mu deset nebo třicet let. Vaše potřeba se o někoho starat je fajn, ale občas i vystrkuje růžky jistá připoutanost nebo žárlivost. Otcové neradi pouštějí své dcery do náruče ženicha, stejně tak matky bezmezně milují své syny a trochu na ně žárlí.

Střelec (23. 11. – 21. 12.)

Střelci, vaše rodičovství je plné hravosti a legrácek. Sršíte vtipem a humorem, krizové situace převádíte na legraci, velkoryse přistupujete k výchově a dopřáváte svým potomkům dostatek volnosti. Když na to přijde, dokážete s nimi vést nekonečné rozhovory, poskytujete jim psychoterapie a rádi společně filozofujete. Dítě si tedy může přijít popovídat a vylít duši – umíte dobře naslouchat i poradit. Jste dobrými pedagogy i vychovateli, rádi podnikáte s dětmi různá dobrodružství v terénu a vedete je k fair play.

Kozoroh (22.12. – 20. 1.)

Kozorozi, vaše rodičovství je vzorné. Jste pečliví, přísní a velmi starostliví, někdy až příliš úzkostní. O své děti se bojíte, omezujete je, máte potřebu je chránit, neustále je poučovat a vést k zodpovědnosti a ke smyslu pro povinnost. Jestli někdo nechá dítě vymáchat se v problému, je to právě kozoroh, který umí být tvrdý a nekompromisní. Z lásky dokáže zatnout zuby, obětovat se nebo nechat dítě spálit se ohněm jenom proto, aby podruhé už do toho ohně prsty nestrkalo. Pokud není autoritativním rodičem, dokáže přijmout demokratickou výchovu s vytvářením dohod. Pokud ale dítě dohodu poruší, musí si samo nést přirozené následky. Kozoroh dokáže pomoci a vyžehlit jakýkoli průšvih, ale za nejsprávnější považuje to, aby se dítě poučilo a získalo zkušenost. I když je velmi milujícím rodičem, obtížně dává najevo své city.

Dítě kozoroh a jeho charakteristika. Překvapí svou dospělostí!

Vodnář (21. 1. – 19. 2.)

Vodnáři, jako rodiče jste naprosto nevyzpytatelní. Pokud ve vás nezůstává něco z kozoroha, který vyžaduje disciplínu a řád, anebo z obětavé ryby, vaše děti budou vyrůstat jako dříví v lese. Máte tendence inklinovat k liberální výchově, domácímu vzdělávání a alternativnímu způsobu života. Cokoli se vymyká klasické výchově je pro vás jako stvořené. Jako rodiče jste milující, přirození a svobodomyslní. Netrpíte přehnanou úzkostlivostí, klidně dítě vezmete na skály nebo je necháte rozbít si kolena, ale otevřená náruč tu bude vždy. Dokážete dítě nakrmit, vyslechnout a bezvýhradně milovat. Necháváte mu dostatek svobody, aby si samo našlo svou životní cestu.

Ryby (20. 2. – 20. 3.)

Ryby, vaše rodičovství je oddané a obětavé. Pro své děti dokážete cokoli, umíte naslouchat a poskytnout bezpečnou a milující náruč. I když vás třeba nebaví doma vařit, uklízet nebo psát s dětmi úkoly, své povinnosti vždy splníte, rádi si s dětmi hrajete nebo se s nimi věnujete umění. Berete je na výlety do přírody, předáváte jim své znalosti a zkušenosti, občas je rozmazlujete nebo si vás natolik omotají kolem prstu, že byste jim snesli modré z nebe. Více než prakticky dokážete potomka sytit především po té duchovní stránce, dávejte jen pozor na to, abyste jim nevnucovali takové ideologie nebo náboženství, o které nemají vůbec zájem.

Ohodnoťte tento článek:
2,2
Právě čtete

Jaký jste rodič podle znamení zvěrokruhu?