Trauma z porodu si může nést matka, otec i dítě. Jak ho poznáme?
Taťána Kročková
12. 11. 2020
Ne vždy se podaří prožít snadný a rychlý porod. Pokud se vyskytnou závažné a život ohrožující komplikace, nezřídka dochází také k traumatu matky i dítěte. Pokud je u porodu přítomen otec, i on může být traumatizován. Jak se smířit ze “zpackaným porodem” a jaké pozdější potíže může způsobit porodní trauma?
Trauma z porodu u dítěte
Porodní trauma u dítěte může mít mnohé pozdější následky, zejména projevující se na jeho psychice. “Pokud matka nerodí v příjemném a bezpečném prostředí a cítí se nějak ohrožená či vystrašená, její hormony nepracují tak, jak mají a dochází ke zpomalení či zastavení porodního procesu,” vysvětluje porodní dula a zakladatelka projektu Jemné zrození Michaela Kalusová. Nepostupující porod pak může ohrožovat nejen miminko, ale někdy i samotnou rodičku.
V případě nepostupujícího porodu a mnoha dalších komplikací u nepřirozeně vedeného porodu je ženě například podáván oxytocin pro urychlení porodu, je jí uměle propíchnuta plodová voda dlouhou jehlou, nebo je dítě v případě ohrožení života taháno z porodních cest vakuumextraktorem či jsou používány další porodní metody za účelem rychlého narození dítěte. V ovzduší strachu a mnoha hrozivých lékařských zákroků, které se musí provést rychle, aby nedošlo k fatálním následkům, často mohou vzniknout nejrůznější traumata, a to jak u matky, tak i u dítěte.
Miminko otáčí hlavu jen na jednu stranu. KiSS syndrom je častým následkem zpackaného porodu
Trauma dítěte může být také fyzického rázu, v případě různých poporodních zdravotních komplikací. Skrytá a plíživá bývají duševní traumata a otřesy, které velmi úzce souvisí s psychickým a emočním rozpoložením matky v průběhu celého těhotenství a porodu. Pokud jde například o nechtěné těhotenství, žena zažívá v průběhu těhotenství negativní pocity či týrání ze strany partnera, když v samotném procesu zrození dojde k závažným komplikacím, dítě přichází na svět s vnímáním negativním pocitů zoufalé matky a vznikne u něj dojem, že svět je zlé a nehostinné místo.
Jak se projevuje duševní trauma z porodu u dítěte?
Dítě, které prožilo duševní trauma ve svém prenatálním období nebo v době, kdy přišlo na svět, může velmi nepříjemné reagovat na jakýkoliv stres. Je více plačtivé a úzkostné. Potřebuje o to více lásky a bezpečí v matčině náručí. Trauma z porodu se může projevit třeba jako strach z vody, pokud se dítě při porodu naloká zkažené plodové vody.
Může jít o panický strach z jehel nebo z násilí, pokud dojde k nečekanému a násilnému protrhnutí plodových blan jehlou a matka cítí strach a zneužití při porodním procesu, není na to dostatečně připravena. Může jít o trauma když má dítě omotanou pupeční šňůru okolo krku a dusí se, nebo uvízne v porodních cestách a je násilně vyprošťováno.
Uvíznutí dítěte v porodních cestách třeba může způsobit pozdější klaustrofobii dítěte a podobně. Tyto příčiny se velmi špatně prokazují, jde o velmi citlivé psychologické záležitosti, které také dlouho trvá rozklíčovat a kterým se věnuje prenatální terapie. Je však dobré o nich vědět.
Chybějící bonding nebo když matka nemůže dítě kojit
Co může ledacos napravit, je úzká vazba dítěte s matkou ihned po porodu, což může být další problém. V případě komplikovaného císařského řezu, předčasného narození dítěte, které musí do inkubátoru, nebo v případě dalších zdravotních komplikací, jež vyžadují například operaci, dojde k odloučení dítěte od matky. Chybějící bonding a navázání vztahu matky s dítětem může způsobit další trauma dítěte a jeho strach z odloučení, jenž si může nést až do dospělosti.
Pokud matka své dítě nekojí, není posíleno pevné pouto mezi matkou a dítětem. Pak mohou vyvstávat další pozdější psychické obtíže dítěte, které může v dospělosti pociťovat úzkost a nepřijetí, nedostatek sebevědomí a podobně.
Poporodní deprese u mužů. Proč to mladí otcové rodin mají těžké?
Posttraumatická stresová porucha a porodní trauma matky
Mnoho žen cítí selhání po takzvaně řečeno zpackaném porodu. Protože si představovaly, že porodní přirozeně a všechno bude zalité sluncem, a ono to skončilo třeba císařským řezem, nebo třeba “jen” nástřihem hráze a nepřirozenými postupy, které si dle svého porodního plánu nepřály. Své vlastní selhání, že nedokázala porodit přirozeně, natožpak nedejbože tehdy, když se něco závažného přihodí, může ženu trápit delší dobu.
Vyvolání porodu. Proč a jakým způsobem k němu lékaři přistupují?
Trauma pak třeba pramení nejen z pocitu vlastního selhání, ale často také ze zneužití ze strany zdravotnického personálu a okolí. Z toho, že se k ženě někdo nechoval hezky nebo ji dostatečně nepoučil o invazivním medicínském zákroku.
Těhotná žena je velmi citlivá a vnímavá, porod je intimní záležitost, proto se snadno může stát, že vznikne problém, který nás velmi osobně zasáhne. Následky si pak ženy v sobě nesou velmi dlouho. Nejhorší je zoufalství pramenící z toho, že nelze nic vrátit zpět a prožít tak, aby všechno dopadlo jinak. Úplně nejhorší případy se týkají úmrtí dítěte nebo úmrtí dítěte ze zavinění lékaře či jiného zdravotníka.
Následkem traumatu z porodu může být i posttraumatická stresová porucha, poporodní deprese, která se může vyskytnout i u mužů, nebo poporodní psychóza. Tyto záležitosti jsou ryze individuální.
Porodní zkušenost anonymní maminky
“Můj nepostupující porod skončil po mnoha hodinách utrpení císařským řezem. Byla jsem totálně mimo a chtěla jsem umřít. Všechno, co se mnou dělali, nebylo v mé režii a ani trochu se mi to nelíbilo. Můj porod nebyl přirozený, píchali mi oxytocin na urychlení porodu a já jsem si to nepřála. Násilím mi propíchli plodovou vodu. Porodní asistentka na mě byla nepříjemná. Byla mi zima a zakazovali mi pít. Když jsem křičela bolestí, byla jsem důrazně napomenuta, abych byla zticha a nerušila ostatní maminky. A to není zdaleka všechno, co jsem prožila.
Moje dítě jsem nakonec viděla až za dlouhou dobu, vůbec jsem nevěděla, co s ním je. Trauma z porodu jsem měla já i moje dítě. Dlouhou dobu jsem o svém porodu nedokázala s nikým mluvit, pak pouze s pláčem. Trvalo mi spoustu let, než jsem s tím vším smířila. Někdo by mohl říct, že mám být ráda, že jsme já i dítě naživu. Ale v průběhu těch hodin utrpení jsem cítila strach a pocit zneužití a instinktivně jsem cítila, že to chci jinak a že by to šlo, kdybych měla jinou možnost a dokázala jim to vysvětlit,” svěřuje svou traumatickou zkušenost z porodu jedna anonymní maminka.
Můj muž se mnou nechce po porodu spát! Jak zvládnout Madonin komplex?
Trauma z porodu u muže
Trauma z porodu existuje také u muže. Zejména se to týká situací, kdy přihlíží utrpení ženy, hlavně když dojde k nenadálým komplikacím, které musí být rychle a invazivně řešeny. Je to zcela přirozené, navíc muž neprožívá nic na svém těle, ale bojí se hned o dvě osoby, které miluje – o ženu i dítě. Může se u něj objevit také takzvaný Madonin komplex, který se týká ztráty sexuální přitažlivosti. O Madonině komplexu pojednává náš článek.