Císařský řez je chirurgický zákrok, který po sobě zanechá jizvu. Ještě v porodnici dostanete instrukce, jak se jizva po císaři hojí, jakými fázemi hojení prochází a jak o jizvu pečovat tak, aby se snížilo riziko komplikací. Přečtěte si, co můžete očekávat a co dělat, abyste předešli problémům.
Jak probíhá císařský řez
Jizva po císaři a její vzhled se odvíjí od toho, jaký typ břišního řezu lékař použil. Horizontální nebo také bikiny řez (odborně Pfannenstielův řez) je nejběžněji používaný typ. Obvykle se provádí v horní části pubického ochlupení. V této oblasti břicha je jizva nejméně viditelná a v případě dalšího porodu přirozenou cestou hrozí menší riziko roztažení nebo natržení jizvy. Vertikální řezy jsou velmi vzácné, a protože byly v minulosti často používané, jsou někdy nazývány jako klasický císařský řez. Tento druh řezu je z lékařského hlediska známý jako svislá střední čára. Lékaři k němu přistupují pouze za extrémních okolností. Materiály a způsoby, které se používají k uzavření řezu, závisí na několika faktorech, včetně typu postavy a preferencích lékaře. Nejčastější jsou stehy, které se časem samy rozpustí, ale používají se i nejrůznější sterilní pásky, lepidlo nebo sponky.
Bolestivá jizva po císaři
Podobně jako u každého jiného chirurgického zákroku je i bolest jizvy po císařském řezu v prvních dnech po operaci přirozená. Pokud je příliš nesnesitelná, lékař může předepsat vhodné léky proti bolesti. Pokud obtíže přetrvávají, je nutné situaci konzultovat s odborníkem, protože jizva po císařském řezu komplikace může způsobovat. Nehojící se jizva po císaři nebo hnisající jizva po císařském řezu jsou symptomy, které by se neměly zanedbávat. Mohou to být příznaky infekce, které vyžadují okamžitou péči. Jizva po císaři může při hojení svrbět. Pokud je pocit svědění nesnesitelný, je potřeba se poškrábat velmi opatrně, aby se do hojícího se řezu nedostala infekce nebo se kůže okolo něj nepoškodila.
Péče o jizvu
V prvních dnech po zákroku udržujte místo řezu a jeho okolí suché a čisté. Ideální je kombinace desinfekce a pudru, v případě potřeby je možné zakrýt jizvu gázou a pravidelně ji měnit. Několik měsíců po operaci nenoste oblečení, které končí přímo v místě, kde je jizva po císaři, aby nedošlo ke zbytečnému podráždění. Necitlivá nebo tvrdá jizva po císařském řezu je poměrně běžná a tento stav může přetrvávat celé měsíce. Po úplném zahojení jizvy je možné vyzkoušet mírné masáže a místo i jeho okolí dostatečně promašťovat. To platí také v případě, že se udělá na jizvě po císaři boule.
Očistky po porodu. Jak probíhá poporodní očista v šestinedělí?
Jizva by měla být zhruba 4 až 6 centimetrů dlouhá, i když její délka se může lišit v závislosti na umístění řezu a místu potřebného k narození dítěte. Zarudlá jizva po císařském řezu je normální a zarudnutí časem vymizí. U každé ženy probíhá hojení individuálně a jizva může časem vystoupnout, zhutnět nebo se rozšířit. Pro to, aby byla jizva co nejméně vidět, lze podniknout několik kroků. Rozšíření jizvy po císaři je možné zabránit například nalepením silikonových pásek, které jizvu stahují. Podobně jako u jiných jizev je vhodné ji nevystavovat několik měsíců slunečním paprskům. Po úplném zhojení je také možné podstoupit laserovou terapii, speciální masáže nebo zvolit vhodné cviky na břicho.