Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Můj muž se mnou nechce po porodu spát! Jak zvládnout Madonin komplex?

Když se žena stane matkou, všechno se rázem změní. Snad každá nastávající maminka se trochu obává, zda bude pro svého muže stále přitažlivá, s rostoucím bříškem a všemi těmi striemi, a což teprve po porodu!

U některých mužů totiž může dojít k tomu, že svou vyvolenou přestanou vnímat jako sexuální objekt, ale převládnou aspekty ryzí úcty k ženě jakožto matce, což v mnoha případech omezí nebo zcela znemožní sex. Právě tento problém se označuje jako Madonin komplex.

Sex v těhotenství jako tabu

Už odedávna byla žena v době svého těhotenství chráněna. V dřívějších dobách se těhotným ženám prokazovala posvátná úcta. Mise byla splněna, dítě počato. Mít pohlavní styk s těhotnou ženou bylo nepřípustné. Dnes tohle neplatí a oba partneři si užívají krásné milování až do termínu porodu. Samozřejmě tehdy, pokud těhotenství probíhá fyziologicky, žena je zdravá, a všechno je v pořádku.

Problém ale může nastat, když proměny ženského těla u některých mužů změní pohled na sexualitu a sníží či zcela vygumují partnerskou přitažlivost. Velkou roli hraje psychika samotné ženy. Pokud si nepřipadá žádoucí, muž to hned pozná. A tohle může být začátek konce všech postelových radovánek.

Nazí před dětmi. Do jakého věku je to v pořádku?

Sex po porodu a nechuť k intimnostem

Každý pár může doufat, že se vše po porodu spraví. Možná i tak nějak oba partneři přirozeně chápou, že rodičovstvím se všechno mění a raději se spolu mazlí a těší se na miminko.

Co když se ale po porodu nezmění vůbec nic a pár už spolu naopak přestane intimně žít úplně? Důvody mohou být různé. Za nezájmem o sex nemusí stát pouze Madonin komplex. Oba rodiče bývají například unavení, nevyspaní, však to znáte…

Co je to Madonin komplex?

Jak ale situaci řešit, když muž odmítá uspokojit roztouženou ženu, protože ji vnímá jako matku svého dítěte, a představa, že by s ní měl spát, mu připadá na nejvyšší míru nevhodná? Madonin komplex se definuje přesněji jako nechuť muže k sexu se ženou, která mu v podstatě připomíná jeho matku nebo prezentuje mateřské aspekty.

Tento fenomén popsal už známý psychoanalytik Sigmund Freud. Madonou je symbolicky představována Marie, která jako čistá panna porodila Ježíše Krista a stala se tak matkou. Tato posvátná čistota představuje úctu k mateřství jako takovému a není slučitelná se sexuálním aktem, při kterém muž stylizuje ženu do role milenky.

Dítě nás přistihlo při sexu. Jak se zachovat a na co si dát opravdu pozor?

Otec po porodu a nezájem o sex

Madonin komplex se hodně spojuje přítomností otce u porodu, ale zpravidla k němu dochází již v průběhu těhotenství, kdy manžel sleduje narůstající bříško a vlastně i celou proměnu své ženy jakožto perverzní milenky v pečující matku. Obvykle nejde o souvislost s tím, kdy muž přítomen u porodu vidí na vlastní oči narození svého dítěte, a poté si dává za vinu utrpení ženy či pro něj přestává být přitažlivou díky až příliš detailně poznané tělesnosti související s narozením miminka.

Často si muž začne své ženy i více vážit a sklání se před ní jako před královnou, uctívá ji jako svatou. I tehdy může dojít k přirozené proměně vnímání partnerské sexuality a nezájmu o živočišný sex jako takový, kterým si muž ženu podmaňuje jako děvku.

Jak řešit sexuální problémy po porodu?

Dá se s tím vším vlastně vůbec něco dělat? Psychologové vám klidně i doporučí partnerskou terapii, návštěvu sexuologa, věnovat se naplno rodičovství a počkat až dítě trochu povyroste s tím, že to třeba možná časem přejde. Každopádně máte zaděláno na pěkný problém. Buď muž odpírá ženě sex proto, že v ní vidí matku, anebo proto, že pro něj ztratila kouzlo a přitažlivost. Řešením může být milenka, anebo, v případě neuspokojené ženy, milenec, ale to vašemu vztahu jistě ani trochu neprospěje.

Jak se dělají děti? Umíte vysvětlit dítěti sexualitu?

Důležité je o všem mluvit otevřeně a nemít před sebou žádná tajemství ani zábrany. Bylo by opravdu hloupé se urazit a začít dělat hysterické scény nebo muži vyčítat jeho pocity, se kterými se vám svěřil. Zkuste jej naopak překvapit. Dejte dítě k babičce, vyměňte zástěru a vložky do podprsenky za sexy prádlo a pokuste se ho svést. Připravte mu zážitek, na jaký nezapomene! Je to prostě jen na vás, a především záleží na tom, jestli jste natolik silná a úžasná, že to ustojíte. Ženy si přece dovedou poradit v každé situaci, ne?

Orální sex jako řešení

Skvělým tipem jsou nekoitální sexuální praktiky, například orální sex. Muž se nemusí obávat, že partnerka znovu otěhotní (a bude z ní tuplovaná matka), neproniká do ní invazivně, takže zde není představa poddajné milenky nebo děvky, ale naopak ji může potěšit jako svou zbožňovanou královnu. Ona mu pak může všechno oplatit stejným způsobem…

Ohodnoťte tento článek:
2,6
Právě čtete

Můj muž se mnou nechce po porodu spát! Jak zvládnout Madonin komplex?