Menu
MotherClub.cz
Těhotenství

Vyvolání porodu. Proč a jakým způsobem k němu lékaři přistupují?

Vyvolávání porodu bývá strašákem mnoha nastávajících maminek. Každá máma si přeje, aby její miminko přišlo na svět přirozeně a bez komplikací. Za jakých okolností lékaři k umělému vyvolání porodu přistupují a jak tento proces vlastně probíhá?

Kdy vyvolat kontrakce?

K vyvolání porodu se přistupuje pouze v určitých případech. O tom, zda se bude porod vyvolávat, rozhoduje lékař. Nejčastějším důvodem k vyvolání porodu, tedy k indukci, bývá přenášení dítěte po 42. týdnu těhotenství. Pokud vyvstane nějaké riziko pro matku či dítě, je zkrátka potřeba porod urychlit. Když se miminko stále nechce narodit a vypadá to na porod po termínu, může dítěti hrozit nedostatečná výživa a také nedostatek kyslíku. Těhotenství trvající déle než 42 týdnů může být pro dítě rizikové kvůli stárnutí placenty, která již splnila svou funkci a spěje k zániku. Všechno v přírodě se zkrátka pohybuje v neustálém koloběhu zrození a svého konce.

Dalším důvodem indukce může být třeba situace ženy, která se chystá rodit podruhé, avšak první dítě porodila císařským řezem. Díky velkému napínání jizvy a rostoucí hmotnosti dítěte může vzniknout riziko prasknutí – tedy ruptury – dělohy.

Přirozený porod po císaři není mýtus. Zkušenosti žen, které ho úspěšně zvládly

Případy, kdy se lékaři přiklánějí k umělému vyvolání porodu – indukci, bychom mohli shrnout takto:

  • porod mrtvého plodu
  • poškození plodu
  • vážné zdravotní potíže ženy, například onemocnění ledvin, diabetes, infekce matky apod.

Důvodem k vyvolání porodu nemusí být váha miminka nad 4 kg nebo přenášení dítěte, když prozatím nehrozí žádné další komplikace.

Jak se vyvolává porod?

Porod se vyvolává různými způsoby. Nejčastěji medikamentózně, tedy podáním konkrétních léků. Obvykle je maminka dostane prostřednictvím infuze, často i vaginální cestou. Postup vyvolání porodu může být různý i na základě nálezu na děložním čípku a podle toho, ve kterém je žena měsíci těhotenství. Nedá se ve všech případech používat stejný postup. Vyvolání porodu také ne vždy probíhá medikamentózně.

Medikamentózní vyvolání porodu

Pokud je potřeba porod urychlit, nebo je žena již po termínu, podává se maminkám infuze s oxytocinem, anebo je ženám zavedena tableta na vyvolání porodu s obsahem hormonu prostaglandinu, která tak může působit přímo v místě děložního čípku. Infuze umožňuje snadnější regulaci dávky – zrychlení nebo zpomalení podání. Oxytocin je hormon tělu vlastní a podporuje děložní kontrakce. Ne vždy však umělé podání oxytocinu docílí požadovaný výsledek a někdy může mít jeho podání i nepříjemné následky. K použití oxytocinu by se mělo přistupovat pouze ze závažných důvodů a ne rutinně, jak tomu mnohdy bývá. Každý nepřirozený zásah do organismu často představuje i nenapravitelné škody.

Umělé podání oxytocinu může narušit přirozené uvolňování hormonů a někdy způsobit i nedostatečnou produkci endorfinů po porodu, což výrazně naruší vazbu mezi matkou a dítětem. Kromě toho také dítěti při podání umělého oxytocinu mohou hrozit nežádoucí účinky, z nichž některé jsou zvlášť závažné – například poškození mozku. U žen se podání oxytocinu v některých případech projevuje například také nepřirozeně dlouhým a zvýšeným krvácením po porodu. Zastánci přirozeného porodu umělé podávání oxytocinu rozhodně nedoporučují, ale pokud se jedná o záchranu života miminka, je dobré lékařům důvěřovat a k vyvolání porodu přistoupit.

Jak poznat porodní kontrakce a kdy už vyrazit do porodnice?

Jaký je průběh vyvolávaného porodu?

Počítejte s tím, že pokud je nutné vyvolat porod, ať už pomocí oxytocinu nebo dalších způsobů, váš porod bude probíhat jinak. Vyvolání porodu a snaha uspíšit narození dítěte by se neměla minout účinkem, proto dojde k rychlému a prudkému nárůstu kontrakcí a mnohem silnější bolestivosti stahů. Nezřídka se stává, že uměle vyvolaný porod probíhá s takovou intenzitou, že jsou nastávající mamince také podávány léky na tišení bolesti.

Celý tento nepřirozený proces může způsobit komplikace miminku, které se například může dostat do nepřirozené polohy. Pokud se tělo indukci brání a je ve velkém stresu, zvyšuje se produkce takových hormonů, které naopak kontrakce blokují. Když se vyvolání porodu nepodaří, lékaři rychle přistupují k akutnímu provedení císařského řezu. Je proto důležité, aby maminka spolupracovala a důvěřovala procesu.

Hamiltonův hmat

Ne vždy se urychlení nebo vyvolání porodu provádí medikamentózně. Jedním z povolených, avšak nikoli příjemných hmatů, které může porodník provést, je Hamiltonův hmat. Porodní asistentky jej však obvykle nedoporučují. V čem tento hmat spočívá?

Jedná se o postup, kdy lékař při vyšetření nastávající maminky odloupne vak blan od děložní stěny, čímž dojde k vyplavování prostaglandinů. Takto se spustí celý porodní proces. Žena po tomto nepříjemném a nepřirozeném zásahu obvykle pociťuje uvnitř pálení. Při vnitřním vyšetření, natožpak při tomto hmatu, se i zvyšuje riziko zavedení infekce do rodidel. Někdy se však uvádí, že tento hmat je mnohem bezpečnější a přirozenější než medikamentózní vyvolání porodu. Také v tomto případě ale existují kontraindikace, které lékař zohledňuje. Rizikem může být hrozící porod sekcí, nesprávně uložená placenta a podobně.

Hamiltonův hmat na vyvolání porodu. Kdy se provádí a máte důvod se ho obávat?

Protržení vaku plodových blan

Někdy se také provádí umělé protržení vaku plodových blan za účelem odtoku plodové vody a rozběhnutí kontrakcí. Zákrok se dělá pomocí dlouhé jehly, která se vsune do lůna ženy a násilně se s ní protrhne vak, ze kterého začne vytékat plodová voda. Tento způsob vyvolání porodu je velmi invazivní a není pravda, že je bezbolestný, jak se často uvádí.

Všechny tyto metody, které odporují přirozenému porodu, provádí lékař pouze ve zvlášť závažných situacích a se souhlasem nastávající maminky. Nemusíte se tedy bát, že by vás jimi mohl někdo zbytečně ohrožovat – tohle by se dít určitě nemělo. Pokud je to nutné, pak jedině proto, aby byl zachráněn život a zdraví miminka.

Jak vyvolat porod? Můžete si bezpečně pomoci, když se miminku nechce na svět?

Jak na vyvolání porodu přírodní cestou?

Jestliže stále přenášíte miminko a hrozí vám indukce, můžete vyzkoušet různé babské rady na vyvolání porodu, ale pozor – jedině bezpečně! Ženy se obvykle snaží provozovat zvýšenou tělesnou námahu a fyzickou práci včetně vášnivého milování s partnerem bez kondomu, dopřávají si horkou koupel a popíjejí různé bylinné odvary, které prokrvují pánev a vyvolávají děložní stahy. Pomáhá také masáž bradavek a masáž hráze, konzumace ostrého koření – například skořice, zázvoru, pepře nebo chilli, pití maliníkového čaje či odvaru ze lněného semínka, nebo třeba klidně i domácí klystýr, který rozpohybuje střeva.

Určitě se vyhněte jedovatým bylinám a takovým fyzickým aktivitám, při kterých byste se mohla zranit. Všechno je třeba dělat se zdravým selským rozumem. Nechte si poradit od duly nebo porodní asistentky, tradice porodních babiček, které dobře věděly, co ženy potřebují, by určitě měla být zachována.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Vyvolání porodu. Proč a jakým způsobem k němu lékaři přistupují?