×
MotherClub.cz

Jizva po porodu po nástřihu hráze. Jak o ni pečovat?

Jizva po porodu po nástřihu hráze

Někdy může lékař nebo porodní asistentka při porodu potřebovat provést nástřih hráze, tedy řez v oblasti mezi vagínou a konečníkem. Tento zákrok se odborně nazývá episiotomie a jeho smyslem je rozšířit vaginální otvor, což umožňuje dítěti, aby snadněji prošlo. Nástřih hráze může zabránit potrhání tkání a urychlit porod. Pokud si váš lékař nebo porodní asistentka myslí, že je během porodu potřeba provést nástřih hráze, měli by to s vámi nejprve probrat.

Hojení hráze po porodu

Pokud při porodu došlo na nástřih hráze, je důležité nechat léčit čas a dát si dostatek prostoru na uzdravení. Existuje mnoho věcí, které lze udělat pro urychlení hojení po porodu. Ze všeho nejdůležitější je odpočinek a správná hygiena. Zvláště v případu nástřihu hráze je nutné partie okolo rodidel pravidelně omývat vlažnou vodou, aby nevznikl zanícený steh po porodu. Do vody je možné přidat zklidňující bylinky nebo bylinky, které tlumí bolest. Při otoku a podráždění fungují chladící polštářky. Po porodu může být při stolici vyvíjen nepříjemný tlak na opuchlý konečník. Je proto vhodné konzumovat dostatek vlákniny a tekutin. Lékař může případně předepsat změkčovač stolice. Při silném tlačení hrozí rozjeté šití po porodu, takže je na stehy nutné dbát zvýšené opatrnosti. Postupujte podle instrukcí, které vám porodní asistentka nebo lékař poskytli ohledně péče o jizvu po nástřihu.

Očistky po porodu. Jak probíhá poporodní očista v šestinedělí?

Nástřih hráze a možné komplikace

Důvod, proč se rutinní nástřih hráze již nedoporučuje, jsou potenciální rizika. V první řadě může dojít k infekci, protože řez je hlubší a odhaluje více tkáně. Pokud máte nějaké známky infekce, ihned se obraťte na porodní asistentku nebo lékaře. Nástřih hráze je také příčinou větších otoků a podráždění. Kvůli hlubšímu řezu a šití může být otok výrazně silnější a bolestivější. Nástřih hráze může v některých případech způsobit během porodu závažné krvácení a ke krvácení může dojít při zvýšené aktivitě i po porodu. Chirurgický zákrok může také způsobit poškození svalů a nervů ve větším rozsahu, než je běžné. Některé ženy, které prodělaly nástřih hráze, si také stěžují na bolest při pohlavním styku.

Péče o jizvu po nástřihu hráze

Podle hloubky řezu a množství stehů se dá určit, jak dlouho se bude jizva po nástřihu hojit. Nejpozději do šesti týdnů od porodu by měla být jizva zahojená. V současnosti se používají stehy, které se samy rozpustí, čímž se hojení urychluje. Obecně platí, že nástřih hráze a její zotavení koresponduje s poporodním odpočinkem, jen se zvýšenou pozorností o hráz. Citlivá jizva po nástřihu se dá řešit několika způsoby. Je vhodné se vyvarovat zvýšené fyzické námaze a pohybům, které vytvářejí na hráz tlak. V případě nutnosti je možné zdržet se sexu do doby, než bude jizva zahojená. Bolesti může také zmírnit citlivá masáž jizvy po nástřihu.

Hemoroidy po porodu. Problém, který se nevyplatí podceňovat

Každé tělo je zcela jedinečné v tom, jak se léčí. Někteří lidé jsou náchylní k silně zajizveným tkáním, zatímco jiným se jizvy příliš nedělají. Nástřih hráze velmi pravděpodobně znatelnou jizvu zanechá, kvůli hloubce řezu a stehům. Existuje mnoho možností, jak hojení urychlit a usnadnit, včetně olejů nebo mastí, fyzioterapie se specialistou na pánev a v extrémních případech i další chirurgický zákrok.5 Komentáře Jizva po porodu po nástřihu hráze. Jak o ni pečovat?

  1. Ježkovy oči… ode dveří křičte, když to bude jen trochu potřeba střihněte mě! Protože čistá chirurgická rána v kontrolovaném terénu se většinou bez problémů zahojí( při zachování zvýšeného hygienického režimu-sprchovat, sprchovat, sprchovat po každé toaletě). Když je třeba střihnout a neudělá se to, tak se hráz tlakem hlavičky roztrhne, v místě kde se zachce a tak hluboko jak se zachce, zmiňované riziko poranění cév a nervů je zde mnohonásobně vyšší, než při cíleném nástřihu. Při roztržení se snadno stane, že se hráz roztrhne v celé šíři včetně análních svěračů a zadku. No a to je pak opravdový problém, nejenom že se takto zhmožděná tržná rána mnohem hůř zašívá, ale také se velmi špatně hojí. Pokud si navíc poraníte svěrače může se stát, že problém udržet stolici si vyzkoušíte na rozdíl od stařenek a staříčků ještě v plodném a sexuálně aktivním věku. A to fakt není o co stát. Takže když si mám vybrat mezi cíleně nastřiženou tkání a rozervanou dírou, moje volba je jasná. Nástřih není potřeba vždy, ale když si porodník myslí, že potřeba je, tak se raději nechte střihnout.

    • To není pravda!!! Naopak. Poranění, o kterých píšete, se ve většině případů stávají POKRAČOVÁNÍM NÁSTŘIHU HRÁZE. Je to podobné jako s látkou-nastřižená se lépe trhá než nenastřižená. Navíc poranění, která vznikají přirozeně, nebývají tak hluboká, jako nástřih. Nechápu, jak tady někdo může orodovat za takový přežitek a ve většině případů naprosto zbytečný zásah, který ženám působí nemalé fyzické i psychické újmy. Už vůbec nechápu, že je to žena. Já osobně jsem se nástřihu bránila a naštěstí ubránila a díky tomu vyvázla jen s šesti povrchovými stehy celkem (1-2 stehy v jednom místě). A malá měla skoro 4 kila. Ne, že nástřih není potřeba vždy- nástřih VĚTŠINOU potřeba není-což neodpovídá praxi zde v ČR. Paní Jano, otevřete oči a vy ostatní, následujte svůj instinkt.

  2. Milá paní Jano.Nevím,kde jste k té snůšce blábolů přišla.V tom článku je poměrně dobře vysvětleno proč to nedělat.Možná že by jste měla lépe číst.A ještě jedna věc.O takzvaném rutinním nástřihu hráze.Jsou porodnice,kde to dělají takřka všem.Není to proto,že to ty ženy potřebují,ale je to tak kvůli penězům.Za zcela zbytečný zákrok si mohou naúčtovat peníze,no a to je ten hlavní důvod.Jde o celkem rozšířené okrádání zdravotních pojišťoven.A když mluvíte o tom roztržení,tak každý trochu slušný porodník vám řekne,že se tkáň roztrhne v co nejmenší míře aby to stačilo k vypuzení dítěte a že takto vzniklé poranění se také lépe hojí.

  3. Ježkovy oči! Zdá se, že paní Jana je jedna z těch dogmatických zaslepenců českého zdravotnictví, a to včetně onoho psychického nátlaku (o natrženém análním svěrači), který se tváří, že je pro naše dobro, ale vlastně má jen ušestřit doktorům čas, který by jinak strávili vybavováním hlavičky. Hlavním problémem našeho porodnictví je neustálé tvrdošíjné trvání na tom, aby žena rodila na zádech. Tím se nejvíce ohrožuje hráz a zároveň se ztěžuje dítěti průchod ven.Žena by měla rodit v takové poloze, jak se jejímu tělu momentálně zachce. Je zajímavé, že podle statistik, které si vedou porodní báby u přirozených porodů, většina žen sama o sobě nevolí polohu v leže, nýbrž např v kleče, v podřepu apod. Michel Odent v svých knihách např. píše, že nástřih i kleště naposledy použil v 60. letech. Od té doby, co se věnuje přirozeným porodům, nic takového nepotřeboval, a ani nedochází k velkým natržením hráze nebo dokonce konečníku. Chce to jen trpělivost a svobodu rodičky. Já jsem 1.dítě rodila v porodnici zcela “klasicky” a byl to hnus. Druhé dítě jsem z trucu a zoufalství rodila doma s bábou a opravdu se to nedá srovnat; v jakémkoliv aspektu je to nebe a dudy. Problém je, že tady u nás skoro žádný doktor neví, co doopravdy obnáší přirozený porod. A co vám před nástřihem nikdo neřekne? Že může mít velký vliv na případný rozvoj inkontinence. Že pokud se vám do rány dostane zlatý stafylokok, kterými se to v nemocnicích jen hemží, pač jsou reziztentní, nebo se může i přiroueně zrovna vyskytovat ve vaší pochvě, máte téměř 100% jistotu, že se vám šití zanítí a rozpadne, ať dodržujete sebepřísnější hygienu. A co na to pak lékaři? “To nic, tělo si pomůže”, což v překladu znamená, že budete 2 měsíce chodit s otevřeným šlicem. A ještě rok tu jizvu budete cítit. Opravdu lahoda. Vlastní zkušenost. Takže se milé nastávající maminky zamyslete, co si necháte líbit a jakým způsobem chcete rodit. Pátrejte a ptejte se, kde se vedou přirozené porody. Jde o vaše tělo, vaši budoucí psychiku a sebevědomí. Doktoři se vás za 3 dny zbaví, aby mohli páchat dobro na jiných, ale vy se s tím budete potýkat samy ještě dlouho. Bez spokojené mámy není spokojených dětí.

  4. Zastávám názor, že jsem nástřih nechtěla, bohužel se to začalo komplikovat a já několikrát ztratila vědomí, při 2.době porodní a probrala se až když byl prďolka na světě. Pak mě čekalo hodinové šití a nyní jsem 14 dní po porodu a sezení mi dělá problém a znepokojuje mě, že stehy stále ne a ne se vstřebat. Je to v pořádku? Rána po nástřihu je již zhojená, ale natržený a sešívaný zbytek stále se stehy.
    Kdykoli jsem se zeptala jak o ránu pečovat, jaká to má rizika a omezení atd…nikdy se mi nedostala odpověď. Proto to zkouším tady, máte radu jak minimalizovat komplikace při dalším porodu a běžném životě (sport, intimní život…)?
    Díky. KK

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*