Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jizva po porodu po nástřihu hráze. Jak o ni pečovat?

Někdy může lékař nebo porodní asistentka při porodu potřebovat provést nástřih hráze, tedy řez v oblasti mezi vagínou a konečníkem. Tento zákrok se odborně nazývá episiotomie a jeho smyslem je rozšířit vaginální otvor, což umožňuje dítěti, aby snadněji prošlo. Nástřih hráze může zabránit potrhání tkání a urychlit porod. Pokud si váš lékař nebo porodní asistentka myslí, že je během porodu potřeba provést nástřih hráze, měli by to s vámi nejprve probrat.

Hojení hráze po porodu

Pokud při porodu došlo na nástřih hráze, je důležité nechat léčit čas a dát si dostatek prostoru na uzdravení. Existuje mnoho věcí, které lze udělat pro urychlení hojení po porodu. Ze všeho nejdůležitější je odpočinek a správná hygiena. Zvláště v případu nástřihu hráze je nutné partie okolo rodidel pravidelně omývat vlažnou vodou, aby nevznikl zanícený steh po porodu. Do vody je možné přidat zklidňující bylinky nebo bylinky, které tlumí bolest. Při otoku a podráždění fungují chladící polštářky. Po porodu může být při stolici vyvíjen nepříjemný tlak na opuchlý konečník. Je proto vhodné konzumovat dostatek vlákniny a tekutin. Lékař může případně předepsat změkčovač stolice. Při silném tlačení hrozí rozjeté šití po porodu, takže je na stehy nutné dbát zvýšené opatrnosti. Postupujte podle instrukcí, které vám porodní asistentka nebo lékař poskytli ohledně péče o jizvu po nástřihu.

Očistky po porodu. Jak probíhá poporodní očista v šestinedělí?

Nástřih hráze a možné komplikace

Důvod, proč se rutinní nástřih hráze již nedoporučuje, jsou potenciální rizika. V první řadě může dojít k infekci, protože řez je hlubší a odhaluje více tkáně. Pokud máte nějaké známky infekce, ihned se obraťte na porodní asistentku nebo lékaře. Nástřih hráze je také příčinou větších otoků a podráždění. Kvůli hlubšímu řezu a šití může být otok výrazně silnější a bolestivější. Nástřih hráze může v některých případech způsobit během porodu závažné krvácení a ke krvácení může dojít při zvýšené aktivitě i po porodu. Chirurgický zákrok může také způsobit poškození svalů a nervů ve větším rozsahu, než je běžné. Některé ženy, které prodělaly nástřih hráze, si také stěžují na bolest při pohlavním styku.

Péče o jizvu po nástřihu hráze

Podle hloubky řezu a množství stehů se dá určit, jak dlouho se bude jizva po nástřihu hojit. Nejpozději do šesti týdnů od porodu by měla být jizva zahojená. V současnosti se používají stehy, které se samy rozpustí, čímž se hojení urychluje. Obecně platí, že nástřih hráze a její zotavení koresponduje s poporodním odpočinkem, jen se zvýšenou pozorností o hráz. Citlivá jizva po nástřihu se dá řešit několika způsoby. Je vhodné se vyvarovat zvýšené fyzické námaze a pohybům, které vytvářejí na hráz tlak. V případě nutnosti je možné zdržet se sexu do doby, než bude jizva zahojená. Bolesti může také zmírnit citlivá masáž jizvy po nástřihu.

Hemoroidy po porodu. Problém, který se nevyplatí podceňovat

Každé tělo je zcela jedinečné v tom, jak se léčí. Někteří lidé jsou náchylní k silně zajizveným tkáním, zatímco jiným se jizvy příliš nedělají. Nástřih hráze velmi pravděpodobně znatelnou jizvu zanechá, kvůli hloubce řezu a stehům. Existuje mnoho možností, jak hojení urychlit a usnadnit, včetně olejů nebo mastí, fyzioterapie se specialistou na pánev a v extrémních případech i další chirurgický zákrok.

Ohodnoťte tento článek:
2,9
Právě čtete

Jizva po porodu po nástřihu hráze. Jak o ni pečovat?