Menu
MotherClub.cz
Těhotenství

Přirozený porod po dvou císařských řezích. Je to vůbec možné?

Martina (34) má za sebou dva císařské řezy. Moc si však přeje své třetí dítě porodit přirozenou cestou. Lékaři jí nedávají moc šancí. Přesto by ráda věděla, jestli je to vůbec možné a jaké šance na přirozený porod u nás ženy po císařském řezu mají. Čeká ji opravdu nelehké rozhodnutí, protože by samozřejmě nechtěla nijak ohrozit své miminko…

“Můj první porod v mých 22 letech nepostupoval dobře. Po dlouhých hodinách utrpení vše skončilo císařským řezem. Přirozený porod jsem si tehdy ani moc neprosazovala, byla jsem mladá, nezkušená a unavená. Chtěla jsem to už mít za sebou. Nenapadlo mě, že první císařský řez tak výrazně ovlivní i další možnosti porodit dítě. Narodila se mi krásná a zdravá holčička, a to mi stačilo ke spokojenosti,” vypráví Martina.

“Po čase jsem se však rozešla se svým tehdejším manželem a našla si nového přítele. Ten se na vše díval jinak a měl kolem sebe spoustu přátel, jejichž ženy rodily přirozeně či dokonce doma, nebo jeho kamarádi byli přítomni u porodu a na celém procesu zrození dítěte se podíleli. To mě velice ovlivnilo a zalíbilo se mi to, protože můj první manžel o nic takového nestál a nepodílel se ani na výchově dcery. Když jsme se s přítelem sestěhovali a po dvou letech vztahu i vzali, padla otázka, zda spolu budete mít také dítě. A tak se i stalo. Narodil se nám statný chlapec, který však přišel na svět rovněž císařským řezem. Byla jsem z toho špatná,” říká Martina zklamaně.

Přirozený porod po císaři není mýtus. Zkušenosti žen, které ho úspěšně zvládly

Po porodu císařem často následuje další císař

Martinu lékaři upozorňovali na to, že po prvním porodu císařským řezem hrozí jisté riziko ruptury dělohy (prasknutí dělohy) a v mnoha procentech případů se proto raději volí stejný postup – císařský řez. Ten si však Martina znovu nepřála. Otěhotněla až za pár let, jizva po prvním císaři již tehdy byla dostatečně zahojená, pečlivě se s porodní asistentkou připravovala na porod a těhotenství probíhalo naprosto v pořádku. Bohužel však malý Kubík nijak nespěchal na svět a Martina ho přenášela.

“Protože jsem přenášela již druhý týden a nešla jsem na doporučení lékaře do porodnice k vyvolání porodu, bylo mi řečeno, že to pro mě již po předchozím císařském řezu představuje riziko. Navíc ultrazvuk ukázal, že náš syn je velký a má 4 a půl kila. Porodník mi jasně řekl, že po předchozím nepostupujícím porodu a při takové hmotnosti miminka by to pro mě s jizvou na děloze byla velká zátěž, navíc by porod museli okamžitě vyvolat. Přesto jsem to ještě pořád chtěla zkusit…

Hojení jizvy po císařském řezu. Jak ho urychlit?

Nakonec jsem se však nechala umluvit a přijala fakt, že i vyvolávaný porod by nebyl přirozený a riziko ruptury dělohy o to větší, a raději jsem si nechala provést sekci v lokální anestezii. Po porodu se mi ale všechno rozleželo a mrzelo mě, že jsem to nezvládla. Jizva mě opět bolela, lékaři mi museli vytnout starou jizvu kvůli srůstům, nemohla jsem se přes bolesti pořádně postarat o syna a po porodu jsem ho ani neviděla, protože jsem zase byla 2 hodiny na JIPce,” vysvětluje Martina.

Třetí těhotenství po dvou císařích

Martina se hned po dvou letech od svého druhého císařského řezu ještě pokusila o další dítě. I když jí bylo doporučeno další děti již nemít a na sále před druhým císařem se jí ptali, zda chce dobrovolně podstoupit sterilizaci, souhlas s tímto zákrokem však nepodepsala. Věděla o tom, že i u nás mohou ženy po císařském řezu rodit opakovaně, i když se to z důvodu velkého rizika pro matku doporučuje maximálně třikrát. V zahraničí ale ženy rodí císařem i čtyřikrát, a to mnohdy bezpečně a bez potíží, je to však velice individuální…

Třetí dítě ano či ne? Co vám to přinese a co vezme?

S manželem si zjistili všechny možnosti a tentokrát se Martina opravdu rozhodla pokusit se porodit přirozeně, samozřejmě vzhledem ke zdravotnímu stavu a hmotnosti miminka – a také s ohledem na stav své jizvy na již dvakrát operované děloze. Věděla, že je to poslední šance, a to i vzhledem ke svému věku. “Tak alespoň do třetice,” řekla si a přála si, aby se to povedlo.

Přirozený porod po dvou sekcích není nemožný!

Jak obecnou situaci vidí porodní asistentka a gynekolog? Porodní asistentka Jana Riedlová se vyjádřila na stránkách unie porodních asistentek unipa.cz k tématu přirozeného porodu po dvou sekcí takto:

“Ano, možné to tedy je. Je dobré, se již během těhotenství aktivně připravovat a hledat zdravotnické zařízení v ČR, které je ochotné akceptovat vaši volbu a pokusit se o přirozený porod. Česká gynekologicko-porodnická společnost přirozený porod po dvou sekcích nedoporučuje, ale záleží vždy na tom, co chcete vy.

Lékaři by měli vaši volbu akceptovat, je možné, že vám dají podepsat tzv. negativní revers, ve kterém by vás měli poučit o možných rizicích vaginálního porodu po dvou sekcích. Je dobré sledovat ke konci těhotenství jizvu po předchozích sekcích, zda nedochází k velkému ztenčení dělohy v místě jizvy. Porod po sekci by nikdy neměl být vyvoláván a posilován oxytocinem (indukce porodu prostaglandiny zvyšuje riziko ruptury dělohy!), nejlepší je opravdu co nejpřirozenější průběh porodu. Riziko ruptury dělohy při třetím porodu po dvou sekcích je statisticky jen mírně zvýšené – cca 1,36 procenta.

Císařský řez a kojení. 7 tipů, jak úspěšně nastartovat kojení a podpořit tvorbu mléka

Dalšími faktory, které mají vliv na úspěšnost vaginálního porodu po dvou sekcích je celkový zdravotní stav ženy v těhotenství, stav zhojení jizvy po předchozím SC (ideální je otěhotnět až po 18-24 měsících po předchozí operaci), velikost dítěte atd.”

Riziko ruptury dělohy ohrožuje matku i dítě

Martina s manželem, porodní asistentkou a svou gynekoložkou probrala celou situaci a rozhodla se, že podstoupí riziko přirozeného porodu tehdy, pokud bude hmotnost dítěte jen lehce přes 3 kg, těhotenství bude fyziologické, dítě bude ve správné poloze a kontrakce přijdou v termínu, nebude dítě přenášet ani o pár dnů, natožpak týdnů. Tehdy zde šance na přirozený porod stále existuje, samozřejmě pod bedlivým lékařským dozorem. Také před porodem podstoupí podrobné ultrazvukové vyšetření, které má ukázat, nakolik je jizva po předchozích sekcích v pořádku, jestli není například ztenčená stěna v místě jizvy na děloze a podobně. Martina je teprve v šestém měsíci, takže si na svůj porod ještě chvilku počká…

“V praxi to s sebou nese hlavně riziko, že pokud děloha praskne, dejme tomu cca 1-2%, pak exponenciálně stoupá riziko komplikací na straně plodu (hlavně fetálního/neonatálního úmrtí, hypoxicko-ischemické encefalopatie atd.) – kompozitně se pak může jednat řádově až od 10% riziko, že miminko bude po porodu buď mrtvé nebo s nějakými následky. O to tu především jde,” vyjadřuje k tématu ruptury dělohy MUDr. Michal Koucký na stránkách porodnice.cz k dotazu ženy, která se také zajímá o přirozený porod po dvou císařských řezech.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Přirozený porod po dvou císařských řezích. Je to vůbec možné?