Menu
MotherClub.cz
Kojení

Císařský řez a kojení. 7 tipů, jak úspěšně nastartovat kojení a podpořit tvorbu mléka

Ať už se jedná o plánovaný nebo neočekávaný zákrok, může císařský řez významně ovlivnit kojení. To však neznamená, že je kojení po císařském řezu nemožné. Jen vyžaduje více úsilí a trpělivosti.

Jak může císařský řez ovlivnit kojení?

Opožděný start kojení

V závislosti na typu anestezie můžete být vy nebo vaše miminko ospalí a unavení. Při celkové anestezii je možné začít s kojením ve chvíli, kdy se budete cítit dobře. Při epidurální nebo spinální anestezii je možné kojit už ve chvíli, kdy jste na operačním sále, případně o trochu později na pooperační místnosti.

Bolestivé hojení rány

Bolesti v místě řezu a oblasti dělohy, která se postupně stahuje, vám může znesnadnit správné držení miminka při kojení. Nejlepší volbou bývá kojení v poloze na boku, kdy se může rána hojit, aniž byste si způsobovala bolest. Pokud chcete vyzkoušet i jiné polohy, můžete se posadit a na místo řezu umístit polštář, který vás částečně ochrání. Zpočátku bývá kojení v této poloze těžké, ale jak se bude vaše tělo uzdravovat, kojení bude čím dál tím snazší.

Ospalé miminko

Po císařském řezu vám lékaři nasadí léky proti bolesti, díky kterým se vám budou bolesti lépe zvládat. Některé medikamenty lze bez obav užívat i v případě, že chcete kojit. Přestože je lék pro dítě bezpečný, může se jeho část dostat do mateřského mléka a způsobovat dítěti ospalost. Tento stav sice dítěti nijak neškodí, ale může znesnadňovat navykání na pravidelné kojení.

Zázrak jménem BONDING aneb Jak se rodí z ženy matka

Zpožděná produkce mléka

Pokud podstoupíte císařský řez, může trvat trochu déle, než se vám v prsou začne tvořit mléko. U přirozeného porodu je nástup laktace podstatně rychlejší. Řešením je brzké přikládání dítěte na prsa, čímž produkci mléka podpoříte. Pokud dojde k oddělení vás a vašeho miminka (například kvůli zvláštní péči), nebudete mít možnost ihned začít kojit.

Při separaci na více než 12 hodin požádejte lékařský personál o odsávačku mléka, abyste mohla začít prsa k produkci mléka stimulovat. Mléko odsávejte každé 2 až 3 hodiny, dokud si nebudete moci přiložit dítě k prsu.

Emoce

Jestliže byla operace obtížná, nebo se jednalo o předem neplánovaný zákrok, na který jste nebyla připravená, může váš psychický i fyzický stav kojení narušit. Traumatický porod či neočekávaný císařský řez často způsobuje smutek a pocit selhání. Pokud k porodu nedošlo tak, jak jste si představovala, můžete mít dokonce pocit nespravedlnosti. Jedná se však o běžné emoce, které prožívají všechny maminky nacházející se ve stejné situaci.

O svých aktuálních pocitech mluvte se svými blízkými a přijměte jejich podporu. Mějte na paměti, že kojením můžete všechen smutek hravě překonat.

Mám málo mléka. Tipy, jak zvýšit jeho produkci při kojení

7 tipů pro úspěšné kojení po císařském řezu

1. Začněte s kojením co nejdříve po zákroku

Jakmile budete po císařském řezu schopná fungovat, začněte kojení trénovat. Nejvíce pomáhá kontakt matky s dítětem kůže na kůži. Tento proces podporuje produkci hormonů, které spouští tvorbu mateřského mléka.

2. Požádejte zdravotní sestry o pomoc

Po císařském řezu budete mít několik dní v žíle zavedenou kanylu a na paži umístěnou manžetu na měření krevního tlaku. Zdravotní sestra či laktační poradkyně vám však může ukázat pohodlné polohy pro kojení, o kterých jste možná doposud nevěděla.

3. Kojte co nejčastěji

I když se budete cítit vyčerpaná a rozbolavělá, snaže se kojit po 1 až 3 hodinách. Díky častému přikládání dítěte k prsu zvýšíte šanci na brzké rozkojení.

4. Mějte své dítě co nejvíce u sebe

Krátce po císařském řezu pravděpodobně nebudete schopná vstát a o dítě se sama postarat. Pokud ale u sebe budete mít partnera nebo příbuzného, můžete mít své dítě u sebe na pokoji častěji.

Trauma z porodu si může nést matka, otec i dítě. Jak ho poznáme?

5. Při separaci používejte odsávačku

Jestliže nemůžete být se svým dítětem, používejte každé 2 až 3 hodiny odsávačku mléka, abyste stimulovala produkci mateřského mléka.

6. Využijte léky proti bolesti

Pokud dostanete bolest pod kontrolu, bude pro vás daleko pohodlnější začít kojit. Léky vás uvolní a umožní vašemu tělu soustředit se na hojení a tvorbu mateřského mléka.

7. Využijte veškerý čas strávený v nemocnici

Ve srovnání se ženami, které rodily vaginálně, strávíte po sekci v nemocnici o něco více času. Díky tomu však získáte chvíle navíc, během kterých můžete kojení konzultovat s nemocničním personálem a laktační poradkyní. Ptejte se na vše, co vás napadne a učte se. Po příjezdu domů se pak budete cítit daleko pohodlněji a sebejistěji.

Ačkoliv působí císařský řez jako velká překážka kojení, vše můžete díky svému úsilí zvládnout. Nenechte se přemoci fyzickým a emocionálním vyčerpáním. Dopřejte si dostatek času, přijměte pomoc od zdravotníků a soustřeďte na své čerstvě narozené miminko. Nastartování kojení bude ihned o něco snazší.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Císařský řez a kojení. 7 tipů, jak úspěšně nastartovat kojení a podpořit tvorbu mléka