Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Třetí dítě ano či ne? Co vám to přinese a co vezme?

Redakce

Redakce

9. 2. 2018

Možná, že vám dvě děti odrostly a vy byste si ještě jednou rádi s manželem užili to malé miminko, které se s vámi kdykoli vřele pomazlí. Anebo jste si našla nového partnera, dvě děti už máte a přemýšlíte o třetím, společném. Anebo jste prostě neplánovaně otěhotněla, doma už dva kousky máte, a teď přemýšlíte co dál. Ať už to máte jakkoliv, poradíme vám, co vám třetí dítě přinese a co naopak vezme. Rozhodnutí, zda třetí dítě ano či ne, bude již jen na vás.

Třetí dítě – velká změna?

Změna to určitě je, ne, že ne, ale na vše se dá poměrně snadno zvyknout. Samozřejmě velice záleží, jak velké jsou mezi dětmi věkové rozdíly. Čím menší jsou věkové rozdíly, tím to bude náročnější. Ale opravdu si zvyknete na vše a za pár měsíců už vám to ani nepřijde, že máte doma o drobečka navíc. Nejnáročnější je první rok, než si to celé tzv. sedne. Než se naučíte optimalizovat postupy v domácnosti (postup při večerním koupání a ukládání, systém vaření a podávání jídla, rozvržení času úklidu a praní, atd.).

Čím větší věkový rozdíl, tím lépe

Pokud třetí dítě plánujete, počkejte alespoň tři nebo čtyři roky po druhém dítěti. Je pravděpodobné, že vás to doma už po dlouhé rodičovské dovolené nebaví a těšíte se do práce, ale pokud si myslíte, že je výhra mít tři děti rychle po sobě, bude to malinko náročnější. Starší děti již uvažují daleko rozumněji a nebudou na nový přírůstek tolik žárlit, jako ty malé. Nebo to alespoň nebudou dávat tolik najevo. Navíc, čím starší dítě, tím více vám může s péčí o nejmladšího sourozence pomoci. Pokud jsou již vaše starší dvě děti odrostlejší a mají své koníčky, zájmy, chodí do školy, třetí dítě si o to více užijete (např. dopoledne, když jsou starší děti ve škole či školce).

Těhotenství

Třetí těhotenství už maminky většinou neprožívají tak natěšeně jako budoucí prvorodičky. Moc dobře totiž vědí, co porod a těhotenství obnáší. Nicméně třetí porod bývá většinou nejrychlejší. Může vás také uklidnit představa, že tenkrát je to již s největší pravděpodobností naposledy v životě, co budete přibírat a zase hubnout. Pokud jste po třetí těhotná, připadá vám zbytečné utrácet za těhotenské oblečení. Pokud jste již vše rozdala po kamarádkách, protože jste si myslela, že dvě děti budou stačit, určitě si vystačíte s volnými tričky, svetry a legínami, příp. s manželovou košilí.

Po třetí těhotná

Díky starším dětem máte doma o zábavu postaráno, takže opravdu nemáte čas studovat na internetu průběh vývoje plodu dle týdnu těhotenství jako během prvního těhotenství. Těhotenství počítáte už jen na měsíce, a to velice orientačně. A běží to nějak hodně rychle. Tomu, že jako těhotná nemáte zvedat těžká břemena, se musíte jen smát. Nákup si můžete nechat dovést až do domu, ale jak to máte asi udělat, když stávající děti odmítají jít kýženým směrem nebo je potřebujete vyndat z autosedačky? Nebo musíte nést kolo a helmu? Nebo jim chcete vzít aktovku cestou ze školy, aby si nekřivily záda?

Genetické testy

Pokud jste již starší 35 let, což je u třetího dítěte pravděpodobné, doporučuje se investovat do nejrůznějších nadstandartních genetických testů (cena je bohužel vysoká, okolo 10 tisíc korun), protože samozřejmě s přibývajícím věkem roste pravděpodobnost genetických vad plodu. Nespoléhejte jen na běžné testy, které vám nabídne gynekolog. Nejsou vždy přesné. Pokud si to můžete dovolit, vyplatí se do speciálních genetických testů z krve matky investovat, abyste měla jistotu, že dítě nebude mít nejčastější vývojové vady jako Downův syndrom.

Porod

Třetí porod by měl být nejrychlejší, pokud jste rodila dvakrát přirozeně. Tedy alespoň ve většině případů. Pokud jste rodila jednou či dvakrát císařem, podstupujete již se třetím dítětem velké riziko. Přirozeně vás totiž asi rodit nenechají. Jizva by z předchozí sekce by totiž mohla prasknout během kontrakcí. S velkou pravděpodobností vám naplánují císařský řez. Druhá sekce se mnohem hůř hojí. Problém navíc mohou představovat bolestivé srůsty. Třetího císaře vám gynekolog bude nejspíš velmi rozmlouvat. Ale jsou ženy, které porodily císařem i čtyřikrát a nic se jim nestalo. Rozhodně se ale neládujte vitamíny pro těhotné (zejména vitamíny skupiny B), aby nevážil novorozenec přes čtyři kila. Čím větší dítě, tím větší tlak na jizvu během těhotenství. Ke zdravému vývoji plodu stačí běžná zdravá strava, kyselina listová, jód a železo.

Sourozenecké konstelace. Jací jsou jedináčci, mladší sourozenci? A co nejstarší?

Problém s místem

Jedna z prvních věcí, které budete řešit v souvislosti se třetím dítětem, bude místo v bytě. Pravděpodobně zjistíte, že se budete muset dřív nebo později přestěhovat do většího, samozřejmě pokud to vaše finanční situace umožní. Se třemi dětmi bude rozumnější se za stejné peníze přestěhovat z centra města někam dál, do klidnější čtvrti, kde jsou větší byty dostupnější. Ideální by samozřejmě byl domek se zahradou, ale opravdu se vám kvůli tomu chce stěhovat za město? To si každý musí zvážit sám dle vlastních preferencí a především dle finanční situace. Ale pokud se z finančních důvodů stěhovat nemůžete, určitě to zvládnete i s jedním dětským pokojem pro tři děti stejně jako většina jiných pětičlenných rodin.

Větší auto

Samozřejmě, že mnohé maminky zvládnou tři děti i bez auta, ale s autem to pro vás bude jednoznačně mnohem jednodušší. Vyzvednout starší děti z kroužků, když prší a fouká. Dojet k doktorce s nejmladším tak, abyste se stihla vrátit pro starší do školky. Vyřídit nákupy. Pravděpodobně již se dvěma dětmi máte vůz typu kombi. Není nezbytně nutné investovat do SUV nebo nějakého většího vozu. V autobazaru vám budou tvrdit, že se tři autosedačky dozadu vedle sebe nevejdou, ale není to tak úplně pravda. Záleží na výrobci. Určitě to zvládnete i s kombíkem, pokud se vám nechce investovat do většího vozu. Nebo můžete počkat. První rok může jezdit miminko vpředu (proti směru jízdy). Pozor ale, je potřeba mít auto, kde je možné vypnout airbag! Zeptejte se raději ve vašem servisu. Pokud to možné není, budete muset miminko vozit vzadu rovnou. V některých autech nejsou prostřední pásy plnohodnotné, tzv. tříbodové. Dvoubodový pás rozhodně pro připoutání dítěte nestačí.

Sourozenecký kočár

Pokud máte děti s malým věkovým rozestupem, velkým pomocníkem bude sourozenecký kočár. Pokud se vám nechce investovat do nového, na internetu seženete zánovní v bazaru za zlomek ceny. Pozor jen, se dvěma dětmi takový kočár váží přeci jen docela dost. V každém případě byste měla používat bezpečnostní popruh, který se dává na ruku, zejména pokud bydlíte někde v kopci. Dobrým řešením jsou také různá přídavná stupátka ke kočárku pro starší děti. Vhod přijde také ergonomické nosítko. Pozor ale, v žádném případě jej nepoužívejte pravidelně, dokud nedosáhne miminko 4 měsíců.

Sešívaná rodina. Jak dětem co nejvíce usnadnit soužití s novým partnerem a sourozenci

Logistika

Se třemi dětmi se pokuste omezit počet individuálních kroužků pro starší děti. Pokud možno, zapisujte starší děti na různé kroužky společně. Značně vám to ušetří cestu, čekání, oblékání, vypravování atd. Později, až budou starší, budou moct chodit domů z kroužku společně sami. Co se týče ranního odvozu starších dětí do školy a školky, bude nejjednodušší angažovat manžela cestou do práce, namísto toho, abyste se musela vypravovat i s miminkem. Ideální je také, aby starší děti navštěvovaly stejnou školu nebo alespoň ji měly blízko.

Třetí dítě ano či ne? Zapomeňte na pořádek

Připravte se na to, že pračka poběží i dvakrát denně. Bez sušičky se už asi neobejdete, protože to by vás hory prádla na sušácích stály mnoho drahocenného místa v bytě. Jídelní stůl také nebude nikdy prázdný. Když na něm zrovna nebude nedojedené jídlo od svačiny, připravte se na nejrůznější projevy kreativity vašich dětí. Nebo si zde s oblibou děti dělají úkoly do školy. Hračky kam se podíváte, rozházené oblečení či boty, upatlaná skla a zrcadla, nálepky na nábytku, rozlité pití, počmáraná zeď, všude drobky. Jen co začne uklízet na jednom konci bytu, na druhém už se intenzivně pracuje na tvorbě nepořádku. Tři děti rozhodně nejsou pro osoby s rysy obsedantně kompulsivní poruchy či prostě jen perfekcionisty. Ale ruku na srdce, je to skutečně tak důležité, mít doma perfektně uklizeno? Pokud ano, najměte si paní na uklízení. Ve finále ale většina maminek jaksi rezignuje a uklízí jen když děti zrovna nejsou doma, protože když doma jsou, tak to jaksi nemá smysl.

Cestování

Vyrazit na rodinou dovolenou v pěti lidech, to chce velkou kuráž. A také hodně peněz. Nakonec budete rádi, když nejmladšího udáte babičkám a vyrazíte na čtyřdenní výlet na Slovensko a alespoň na chvíli zažijete rodinnou pohodu. Ale věřte, že vám to bude naprosto stačit. Anebo namísto moře můžete jet na týden na chalupu. Není přeci důležité za každou cenu vyrážet do zahraničí k moři. Stačí jednou za pár let nebo poslat starší děti k moři s prarodiči, pokud nějaké (ochotné) máte. Budete rádi, když si konečně užijete nejmladšího také někdy o samotě. A co je nejdůležitější – budete se na sebe těšit. Jinak samozřejmě, pokud jste dobrodružné a nekonfliktní povahy a můžete si to finančně dovolit, není problém vyrazit na dovolenou do zahraničí společně. Záleží jen na vás, na co se cítíte.

Co nezapomenout na dovolenou s dítětem. Prožijte ji v klidu

Finance

Když jsou děti malé, nároky nejsou tak citelné. Miminko nosí oblečení po starších sourozencích. Později však výdaje rostou – kroužky, vybavení na sport, nejrůznější technické vymoženosti, školky v přírodě atd. Připravte se na to, že se budete muset někde uskromnit. Na druhou stranu, značně přehodnotíte své priority. A také díky vytíženosti strávíte méně času utrácením peněz za ve skutečnosti nepotřebné věci, ať už v nákupních centrech nebo přes internet. Možná, že nakonec zjistíte, že jste ušetřila.

Zapojte rodinu

Třetí dítě mívá výhodu, že na něj již mají babičky čas. Většina první a druhých dětí se rodí okolo třiceti let věku rodičů. To ještě mnoho prarodičů pracuje. Kdežto u těch třetích (čtvrtých…) se již častokrát rozhodnou odejít do důchodu. Konečně se mohou plně zapojit do pomoci mladým. Je to nesmírně přínosné pro všechny strany. Babičky i dědečkové si užijí vnoučky dokud jsou ještě malí, rodičům to uleví a pro děti je babička nebo děda to často to nejlepší, co je může potkat. Pokud nemáte žádné prarodiče po ruce, zapojte jiné příbuzné (tety, strejdy), jak se dá, alespoň o víkendech. Anebo si pořiďte paní na hlídání.

Jak vybrat hlídání dětí? Víte, na co si dát pozor?

Jaké to má výhody?

Třetí dítě ano či ne? V prvé řadě je důležité zdůraznit, že člověk si zvykne téměř na vše. Brzy se zacvičíte a uvidíte, jak to vše budete pěkně zvládat. Občas sice zapomenete zabalit dítěti svačinu nebo si budete vařit vodu na kávu i třikrát (tu samou…), protože jste musela mezitím odběhnout řešit něco jiného. Ale nakonec na sebe budete i pyšná, jak to všechno zvládáte. Jak triviální až úsměvné vám nyní budou připadat diskuze jiných maminek (od jednoho či dvou dětí), které vehementně řeší naprosté banality jako značku plínek, barvu bačkůrek nebo vhodný tvar dudlíčku.

Třetí dítě ano či ne?

S dětmi si ve třech užijete (kromě neustálého handrkování) také větší legraci. Uvidíte, jak vám to bude najednou doma připadat prázdné a nudné, když náhodou někam děti zmizí. Starší děti to naučí nejrůznějším důležitým interakcím, jak se chovat k mladším, jak si prosadit svou, jak naopak ustoupit, když je potřeba. Až tady jednou nebudete, budou se mít sourozenci vždy o koho opřít, na rozdíl od jedináčků.

Jak zvládat žárlivost u dětí? Dodejte jim pocit důležitosti!

Pragmatické důvody

Až budete staří, pravděpodobnost, že zůstanete někde opuštění a bez pomoci je se třemi dětmi daleko menší. Se třemi dětmi budete mít jistě mnoho vnoučat, které vám budou dělat jen a jen radost. V současnosti je běžné, že se děti usadí v cizině. Pokud máte dětí víc, roste vám šance, že aspoň jedno zde zůstane. Také zvyšujete šanci, že aspoň z jednoho dítěte něco pořádného vyroste.

Posílí vás to

Zjistíte, že už nepotřebujete nikoho jiného, že si naprosto vystačíte jako rodina zcela sami. Zatím co dříve jste se domlouvali na dovolených, výletech nebo nejrůznějších aktivitách s jinými známými či kamarády, abyste měli jistotu, že se děti dobře pobaví, nyní už se prostě vypravíte kamkoli zcela nezávisle na ostatních. A v neposlední řadě vás tři děti sblíží s partnerem. Tím, že budete neustále zaměstnaní péčí o tři děti, vám nezbyde čas na řešení „nesmyslů“. A to vás nasměruje správným směrem. Dokazují to také statistiky. Přes 40% rozvádějících se párů je bezdětných. S počtem dětí rozvodovost klesá, přičemž zcela nejnižší (3%) je u párů se třemi a více dětmi.

Tři děti jsou naprosto super!

Pokud řešíte, zda třetí dítě ano či ne, můžete si být naprosto jistí, že budete nakonec rádi, že ty tři děti doma máte! Užijete si spoustu legrace, na rušnější život si zvyknete jako nic a získáte ve svých dětech skvělé parťáky na celý život. Ten blázinec doma za to určitě stojí!

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Třetí dítě ano či ne? Co vám to přinese a co vezme?