Menu
MotherClub.cz
Příběhy mateřství

Přirozený porod po císaři není mýtus. Zkušenosti žen, které ho úspěšně zvládly

Taťána Kročková

Taťána Kročková

28. 10. 2019

Rodila jste císařem a bojíte se, že vás v případě dalšího porodu automaticky vezmou pod nůž? Nebojte se. Určitě to nebývá pravidlem. I po operativním porodu stále máte možnost porodit své dítě přirozeně. Za jakých okolností se lékaři přiklánějí k provedení císařského řezu, a jaké komplikace ženám hrozí? Přečtěte si zkušenosti žen, které po císaři porodily přirozeně.

Porod vystresované ženy přináší komplikace

Císařský řez není zrovna banální operace a určitě se neprovádí jako na běžícím pásu či na přání rodičky. Většina žen si přeje porodit své dítě přirozeně. Ale bohužel ne každé se to podaří. Roli hraje mnoho faktorů, ale snad všechny porodní asistentky se shodují na tom, že největší roli hraje psychika ženy. Pokud se nastávající maminka cítí v bezpečí a její tělo přirozeně vyplavuje hormony, které potřebuje k porodu, dítě by se mělo v pořádku narodit.

V případě strachu a stresu se tak neděje. Tělo ženy reaguje jako při nebezpečí a nejvyšším ohrožení. Vyplavuje stresové hormony, které blokují produkci hormonů podporujících děložní stahy. Pokud celé těhotenství probíhalo fyziologicky a dítě se nachází ve správné poloze, není pro operativní porod žádný důvod. Navíc porodní asistentky si dokáží poradit s mnohými nesnázemi, od demotivované rodičky bez sebevědomí až po uvíznutí dítěte v porodních cestách.

Dula o hypnoporodu: Žena může vše prožívat v pohodlí domova a jet do porodnice až s rozjetým porodem

Císařský řez a riziko ruptury dělohy

Jak to ale udělat, když už žena z důvodu vážných komplikací rodila císařem a přeje si podruhé porodit přirozeně? Nic není nemožné. Po důkladném zvážení všech rizik a poradě se svým porodníkem můžete rodit přirozenou cestou, pokud neexistuje žádný závažný k tomu, aby vám provedli opakovanou sekci. Neznamená to, že když už jednou porodíte císařským řezem, bude tomu tak automaticky vždy.

Po císařském řezu vzniká riziko ztenčení děložní stěny a prasknutí jizvy při napínání dělohy a tlaku na ni. V krajním případě by mohlo dojít k ruptuře, tedy roztržení dělohy, což představuje komplikaci, která přímo ohrožuje život ženy. Proto se doporučuje, aby žena raději otěhotněla nejméně po dvou letech od provedení operativního porodu, ať se jizva stihne dostatečně zahojit.

Pokud máte jizvu zcela v pořádku a uplynul nějaký čas, nemusíte se ničeho bát. Jestliže ale čekáte příliš velké miminko, máte úzkou pánev a už jednou jste rodila sekcí, je možné, že vám lékaři doporučí císařský řez i v případě tohoto druhého porodu. Ovšem nemusíte s tím souhlasit a můžete zkusit porodit své miminko přirozeně.

Je možný přirozený porod po dvou sekcích?

Existují ženy, které porodily přirozeně i po předchozích dvou sekcích. Je ovšem pravda, že po druhém císařském řezu se zvyšuje riziko prasknutí dělohy a lékaři jsou velice opatrní. Pravděpodobně budou striktně trvat na tom, aby i třetí porod proběhl operativně. Další pravidlo platí pro počet císařských řezů. Právě z důvodu velkého rizika ruptury se doporučují maximálně tři.

Mnohdy se už ženám po dvou sekcích nabízí sterilizace, aby potřetí již neriskovaly. Pokud trváte na tom, že chcete mít velkou rodinu a nebojíte se zkusit porodit přirozeně i po dvou sekcích, zkuste se dohodnout s lékaři na některé ze zahraničních klinik. U nás nepochodíte a obavy jsou zcela na místě. Pokud vám praskne děloha, riskujete smrt a děti bez matky.

Přirozený porod po jednom předchozím císařském řezu však nepředstavuje obvykle žádné velké riziko. Přečtěte si zkušenosti dvou žen, které po císařském řezu porodily své miminko přirozeně.

Trauma z porodu si může nést matka, otec i dítě. Jak ho poznáme?

Pomohla mi porodní asistentka

“Mám tři děti, které se mi narodily vždy s odstupem dvou let. Můj první porod proběhl císařským řezem z důvodu nepostupujícího porodu a příliš úzké pánve. Rodila jsem v termínu, ale i po mnoha hodinách dítě stále nechtělo přijít na svět. Dneska už vím, že jsem do porodnice jela příliš brzy. Pak jsem byla akorát v jednom velkém stresu. Nakonec mi uměle propíchli plodovou vodu, a později jsem i dostala medikaci. Byla jsem zcela otupělá a vyčerpaná. Nakonec mi udělali císařský řez v lokální anestezii. Všechno naštěstí proběhlo v pořádku.

Podruhé jsem otěhotněla už po zhruba jednom roce. Druhé dítě jsem po přibližně dvou letech od prvního operativního porodu chtěla porodit přirozeně, i když mi lékaři kvůli mé úzké pánvi doporučovali opakovanou sekci. Miminko, které jsem čekala, však nebylo nijak velké. Velice mi pomohla porodní asistentka, ke které jsem měla důvěru. To ona mi pomohla mě správně namotivovat. Rozhodla jsem se rodit v jiné porodnici mimo svůj okres. Na poslední chvíli jsme přijeli do Krnova, protože jsem se snažila zůstat co nejdéle v pohodlí a klidu domova. Porod mi pomohl rozběhnout ricinový koktejl a brzy po příjezdu jsem zcela bez problémů, přirozeně a bez nástřihu porodila svou dcerku.

Třetí dítě jsem opět porodila přirozeně. V průběhu porodu se vyskytl pouze malý problém, který mi pomohla vyřešit porodní asistentka. Miminko lehce uvízlo v mé úzké pánvi, ale asistentka hned přesně věděla co má udělat. Dítě uvolnila pomocí třesavých pohybů v poloze, kdy jsem byla na všech čtyřech. Opět jsem porodila bez nástřihu a za tři dny už jsem stála u plotnu. Tímto bych chtěla povzbudit všechny nastávající maminky, “ vzkazuje ženám cvičitelka zumby Heidi.

Porod koncem pánevním skončil císařem

“Můj první porod byl v mých dvaceti letech překvapivě rychlý a bezproblémový. Přibližně po deseti letech jsem byla na rizikovém těhotenství kvůli krvácení v osmém týdnu. Už předtím jsem totiž o jedno miminko v devátém týdnu přišla. Celé těhotenství bylo pro mě obtížné a samotný porod neprobíhal dobře. Dcera se na poslední chvíli otočila nožičkami napřed a lékařům nezbylo než udělat akutní císařský řez. Bylo mi řečeno, že miminku se vůbec nechtělo ven, bylo uvízlé v nepřirozené poloze a museli jej křísit. Prý to bylo za pět minut dvanáct, jak se říká…

O šest let později jsem porodila své třetí dítě. Přirozeně a zcela bez problémů. O další tři roky později mi vzali dělohu kvůli velkým a komplikovaným srůstům, zřejmě kvůli komplikacím po císařském řezu…,” svěřuje se učitelka Katka.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Přirozený porod po císaři není mýtus. Zkušenosti žen, které ho úspěšně zvládly