Menu
MotherClub.cz
Těhotenství

Jak poznat porodní kontrakce a kdy už vyrazit do porodnice?

Tereza Axmannová

Tereza Axmannová

19. 10. 2021

Mnoho žen, které se ve svém prvním těhotenství blíží k závěru, si klade otázku: Jak poznám začátek porodu? Budu schopná rozlišit kontrakce od poslíčků?“ Ženy, které už porod zažily, obvykle odpovídají:  „Neboj se, to poznáš. Nevím vlastně jak, ale zkrátka poznáš.“ Není se proč divit, že takováto odpověď těhotné neuklidní. Pojďme si tedy říci, co všechno se o kontrakcích mohou předem dozvědět.

Porodní kontrakce se obvykle popisují jako silnější pocit stažení v podbřišku, podobný pocitu při menstruaci. Většina žen bolestivou menstruaci někdy v životě zažila, a umí si to představit. 

Dobrou rozlišovací pomůckou mezi poslíčky a děložními kontrakcemi je teplá koupel. Poslíčci by po ní měli ustat, děložní stahy nikoli. Podobně může zafungovat lehká procházka nebo relaxační cvičení. Kontrakce zkrátka (narozdíl od poslíčků) nejdou rozchodit.

Kontrakce mohou nastoupit najednou a rovnou jako silné křeče, anebo mohou začít jen zlehka jako poslíčci a postupně se od poslíčků odlišovat tím, že naberou na intenzitě, pravidelnosti a že intervaly mezi nimi se začnou zkracovat. To může trvat několik (i mnoho) hodin, takže se zjištěním, že začaly, není důvod panikařit.

Kdy jet do porodnice?

Prvorodičkám se doporučuje vyrazit do porodnice, když kontrakce přicházejí už alespoň 2 hodiny v pravidelných pětiminutových intervalech. Samotná kontrakce v této fázi obvykle trvá 30-45 vteřin, což se započítává do intervalů.

Ženám, které již rodily, se doporučuje odjet do porodnice, jsou-li intervaly stahů 10 minut, protože u nich lze očekávat rychlejší otevírání porodních cest a celkový průběh porodu.

Pokud jsou intervaly kratší než doporučení, ale již dojde k odtoku plodové vody nebo silnému, jasně červenému krvácení, případně pokud má žena pochybnosti ohledně neobvyklých či chybějících pohybů plodu, pak není na co čekat.

Odchod hlenové zátky naopak sám o sobě není důvodem pro cestu do porodnice – může nastat i několik dní před porodem.

Dula o hypnoporodu: Žena může vše prožívat v pohodlí domova a jet do porodnice až s rozjetým porodem

Jak se kontrakce počítají?

V dnešní době existují i speciální mobilní aplikace na měření kontrakcí, které rodičku upozorní, že už je načase vyrazit do porodnice. Obvykle však postačí mít při ruce mobil nebo hodinky s obyčejnými stopkami.

Je to jednoduché: Stopky vždy spustíme nanovo od nuly, když přijde další začátek kontrakce. Jakmile se přiblížíme k pětiminutovému intervalu (tedy např. ke kontrakci o délce cca 30 vteřin plus intervalu 4,5 minuty od jejího konce k začátku druhé kontrakce) zapíšeme si, kolik je hodin. Teprve po dvou hodinách této zábavy vyrážíme do porodnice (s ohledem na větší dojezdovou vzdálenost samozřejmě přizpůsobíme čas odjezdu).

Měření kontrakcí na přístrojích v porodnici

Kontrakce se dnes v porodnicích monitorují pomocí kardiotokografu. To je přístroj, který nejen změří délku, intenzitu a frekvenci děložních stahů, ale zachycuje také srdeční ozvy plodu.

To je důležité, neboť během kontrakce jsou utlačovány děložní žíly a krev dočasně nemůže proudit, takže na konci stahu má plod méně kyslíku. Jeho odpovědí na to je snížení frekvence srdečních ozev. Po skončení stahu by se ozvy opět měly vrátit na původní frekvenci. Za normálních okolností tím plod není nijak ohrožen. Přístroj dokáže včas upozornit na nepravidelnosti nebo přílišné výkyvy hodnot.

Vyvolání porodu. Proč a jakým způsobem k němu lékaři přistupují?

Musí kontrakce bolet? 

Bolest a její vnímání je velmi individuální. Odvíjí se od toho, jak je žena uvolněná, v jakém je psychickém rozpoložení, fyzické kondici a jakou má možnost pohybu a opory.

Má-li žena z porodu strach, bude i její tělo reagovat sevřeně, a tedy bude pravděpodobně pociťovat vyšší bolest. Pomoci mohou alternativní úlevové polohy, zkušenosti a předem načerpané informace a také důvěra v člověka, který je s rodičkou po celou dobu u porodu.

Působí zde i kulturní vlivy a způsob, jakým okolí k rodičce přistupuje. Pro mentální nastavení, které zmírní bolest, hraje například roli i to, jak se o kontrakcích mluví. V některých porodnicích se rodička neustále setkává s otázkami:  Jak silné máte bolesti? Už vám ty bolesti zesílily? Po kolika minutách máte bolesti? Jako by tím personál nemocnice chtěl ženám podsunout, že je to musí bolet.

Ale co když to bolet nemusí? Říkejme tomu raději děložní kontrakce, stahy nebo třeba vlny. Vlny, kterým je potřeba jít naproti, abychom jimi mohly hladce proplout. To znamená pořádně je prodýchat.

Poporodní deprese u mužů. Proč to mladí otcové rodin mají těžké?

Existují ženy, které říkají, že těmito vlnami dokázaly proplout bez vnímání větší bolesti, respektive že dokázaly správným dýcháním a autosugescí bolest potlačit. Popisují, že cítily intenzivní tlak či tah v podbřišku, a především aktivně prožívaly obrovské uvolnění celého těla, které se dokázaly naučit pomocí technik hypnoporodu. Není to žádné šarlatánství, jen hluboké ovládnutí vlastní mysli skrz zaměření pozornosti na fyzické vjemy a uvědomění si, že mezi vlastním fyzickým prožitkem a tím, jak ho budeme popisovat, je kus volného prostoru, který lze ovládnout. Je to ale mistrovství, které se dokáže naučit jen jedna ze čtyř žen, které se tomu intenzivně věnují.

Pokud se o to ani nepokoušíme, je pravděpodobné, že kontrakce pro nás bolestivé budou. I tak se ale můžeme pokusit nastavit svoji mysl tak, abychom bolesti nepřivolávaly nebo je svým vnímáním nezhoršovaly. Můžeme vyzkoušet některé z běžnějších technik pro uvolnění či navození příjemnějšího rozpoložení těla i mysli.

K uvolnění může pomoci poslech hudby, aromaterapie, masáž od blízkého člověka či zútulnění prostředí, ve kterém porod probíhá (například přinesením vlastní deky, podložky, šátku apod. či ztlumením osvětlení), teplá sprcha nebo třeba využití gymnastického míče.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak poznat porodní kontrakce a kdy už vyrazit do porodnice?