Menu
MotherClub.cz
Peníze na mateřské

Jak si přivydělat na mateřské? 9 tipů na flexibilní práci z domova

Práce či přivýdělek při mateřské nebo rodičovské dovolené nemusí být jen způsobem, jak pomoci rodinnému rozpočtu. Nejedna maminka hledá práci z domova například také proto, že se chce vyhnout obávané mezeře v životopisu nebo zkrátka touží i po jiné formě seberealizace, než je výchova miminka. Jaké profese je možné vykonávat na dálku a jaké znalosti či dovednosti jsou k nim potřeba?

Práce na mateřské vs. práce na rodičovské

S mateřskou dovolenou je spojena peněžitá pomoc v mateřství, s rodičovskou dovolenou souvisí rodičovský příspěvek. Rozdíl je v tom, že na peněžitou pomoc v mateřství nemá nárok každý, zatímco rodičovský příspěvek náleží všem. Další a pro nás podstatná odlišnost spočívá v možnostech výdělku během pobírání těchto dvou příspěvků.

Práce na mateřské

Vydělávat na mateřské dovolené lze, ale je nutné splnit určité podmínky. Předně není možné pracovat prvních šest týdnů po porodu. Poté se lze nechat zaměstnat na HPP i pracovat na dohodu nebo jako OSVČ. Není však možné pokračovat v činnosti, ze které peněžitá pomoc v mateřství náleží (tzn. pracovat u stejného zaměstnavatele na stejnou smlouvu nebo vykonávat stejnou samostatnou výdělečnou činnost jako před mateřskou).

Práce rodiče v domácnosti má cenu 51 000 měsíčně. Rodinný svaz zahajuje akci Rodina má cenu!

Pokud jste byla před nástupem na mateřskou zaměstnaná, můžete během pobírání peněžité pomoci v mateřství začít vydělávat jako OSVČ. Pro účely zdravotního a sociálního pojištění bude vaše činnost vedena jako vedlejší.

Ve své stávající samostatné výdělečné činnosti, z níž vám náleží peněžitá pomoc v mateřství, můžete pokračovat jen v případě, že činnost vykonává jiná osoba (tou může být zaměstnanec nebo spolupracující osoba, např. manžel).

Práce na rodičovské

Během pobírání rodičovského příspěvku lze pracovat bez omezení. Můžete se tedy nechat zaměstnat na HPP či na dohodu, nebo vydělávat jako OSVČ. Nezáleží na tom, zda jste danou výdělečnou činnost vykonávala již dříve a nyní své podnikání chcete obnovit, nebo zda živnost teprve zakládáte.

Profese, které mohou vykonávat i novopečené maminky

Dnešní doba práci z domova vyloženě nahrává, proto jistě najdete činnost, která vás bude bavit a zároveň vám umožní vydělávat. Vybírat můžete z různých kreativních profesí, profesí s využitím jazyků i pozic v administrativě.

Již několik let je na vzestupu obor IT, který nabízí širokou škálu možností uplatnění. Může tedy stát za to zamyslet se i nad tímto druhem práce a případně investovat do rekvalifikačního kurzu, který si můžete udělat například během rodičovské.

Nyní se už ale pojďme podívat na jednotlivé činnosti s flexibilní pracovní dobou, které lze vykonávat odkudkoliv.

1. Redakční činnost, copywriting, překladatelství

Pokud vám jde psaní, je jednou z možností flexibilního přivýdělku psaní článků pro různé internetové magazíny. Těch je v současné době nespočet a mají různá zaměření, proto jistě dříve či později narazíte na nabídku, která vás zaujme. Jestliže by vám více vyhovovala kreativnější činnost a máte s psaním alespoň nějaké zkušenosti, hledejte nabídky práce pro copywritery.

Další prací, kterou lze vykonávat z domova, je překladatelství. Jako překladatel většinou musíte mít daný jazyk vystudovaný, popřípadě vlastnit alespoň jazykový certifikát. Nicméně ne vždy je to nutné. Někdy stačí pouze prokázat, že daný jazyk skutečně dobře ovládáte, a práci můžete získat.

Návrat do práce po rodičovské dovolené. Jak ho s přehledem zvládnout?

2. Online doučování

Vystudovala jste angličtinu, matematiku, chemii, psychologii či jiný obor, o který je zájem? V tom případě svými znalostmi můžete pomoci mladším studentům. Své služby nabízejte například přes sociální sítě nebo na portálech k tomu určených. Výhodou online doučování je, že si hodiny dohodnete tak, aby vám časově vyhovovaly.

3. Správa e-shopů, zákaznická podpora

Bavilo by vás doplňování produktů, aktualizace cen a popisků, úprava a vkládání obrázků a další činnosti, pro které vám stačí uživatelská znalost PC? Pak můžete pracovat jako administrátorka e-shopu. Výhodou bývá flexibilní pracovní doba a různorodá pracovní náplň.

Se správou e-shopu je často spojena také práce na zákaznické podpoře, která obnáší psaní e-mailů, občasný telefonický kontakt se zákazníkem, zodpovídání dotazů na chatu apod. Tato práce je zpravidla o něco méně flexibilní, nicméně pro některé maminky na mateřské může být i přesto vhodná.

4. Testování, kódování, programování

Práce v IT není pro každého, jelikož vyžaduje specifické znalosti. Není nutné hned studovat vysokou školu, nicméně bez kurzů se člověk touto problematikou nepolíbený zpravidla neobejde. Programování, kódování, testování a podobné činnosti se tedy můžete učit například během rodičovské dovolené, pokud vám to váš potomek dovolí.

Jaké jsou vhodné domácí práce pro děti podle věku? Zapojte je dle Montessori vzdělávání

5. Grafika

Pokud ovládáte alespoň základní grafické programy a naplňuje vás kreativní práce, můžete si vydělávat či přivydělávat jako grafička. Jedná se o nestereotypní práci, která zahrnuje tvorbu log, letáků, přebalů, titulních stran a mnoho dalšího.

Abyste se v tomto oboru lépe uchytila, budete potřebovat kvalitní portfolio. Zřejmě tedy nebudete moci začít pracovat ze dne na den. Pokud vás ale tento obor zajímá a postupně se v něm zdokonalíte, budete moci získat zajímavou práci s flexibilní pracovní dobou.

6. Online marketing

Online marketing patří mezi rychle se rozvíjející obory, ve kterých o práci není nouze. Práce je to velmi rozmanitá a je jen na vás, na kterou konkrétní oblast se rozhodnete specializovat. Součástí online marketingu je například správa sociálních sítí, již zmíněný copywriting, e-mailing nebo SEO.

V tomto oboru je bohužel potřeba, abyste již měla nějaké zkušenosti. Pokud je nemáte, můžete absolvovat různé rekvalifikační kurzy a do hledání práce se pustit během rodičovské.

Jak se zabavit na mateřské a užít si čas doma

7. Telemarketing

Pokud na pracovních portálech vyhledáváte nabídky práce z domu, určitě dříve či později narazíte na pozici telemarketéra. Výhodou je, že k této práci není potřeba žádné zvláštní vzdělání, stačí telefon a pořádná dávka trpělivosti.

Pracovní náplň zpravidla zahrnuje práci na aktivní lince, což znamená, že budete volat lidem a nabízet jim určité produkty či služby. Není to práce pro každého, na druhou stranu umožňuje slušné výdělky.

8. Účetnictví

O účetní bude zájem vždy. Výhodou také je, že účetnictví můžete dělat z pohodlí domova a pracovní dobu si do značné míry plánovat tak, jak vám to bude vyhovovat. Neobejdete se však bez příslušného vzdělání, minimálně je nutné absolvovat kurz.

9. Hlídání dětí

Pokud vám nevadí nějakou dobu opatrovat také cizí dítko, můžete si přivydělávat hlídáním. Většinou sice hlídání dětí probíhá v jejich domově, nicméně vše je o domluvě, proto není vyloučené, že si je na požadovanou dobu budete moct vzít k sobě. Výhodou je, že se společně děti zabaví a možná i spřátelí.

Ohodnoťte tento článek:
1,6
Právě čtete

Jak si přivydělat na mateřské? 9 tipů na flexibilní práci z domova