Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jaké jsou vhodné domácí práce pro děti podle věku? Zapojte je dle Montessori vzdělávání

Máte doma malého šikulu, který už vymýšlí samé lotroviny? Co takhle ho zabavit prací? Mnohé děti se věnují pouze hraní, anebo tráví spoustu času u počítače. Rádi ale také napodobují dospělé, proč by tedy nemohly s ledasčím vypomoct v domácnosti a pomalu si zvykat na své povinnosti? Od kterého věku by děti vlastně doma měly pomáhat?

Povinnosti dětí podle věku se liší

Prvotní otázka, která rodiče napadne je, od kdy vlastně děti mohou pracovat? Kdysi děti musely pracovat a být samostatné velice brzy a byly tím značně ochuzeny o prožívání poklidného dětství. Dnes je většinou dětem naštěstí umožněno si hrát. Je třeba brát v úvahu, že dítě se především zabaví hrou. Malé děti velice rády napodobují činnosti dospělých, ať už se jedná o domácí práce nebo vykonávání jejich povolání.

Proč tedy děti nezapojit do běžného dětí v domácnosti? Dítě rádo pozoruje matku, když například vaří nebo uklízí, tatínka zase při jiných činnostech, záleží na tom, jak to má každý doma rozdělené. A hlavně batolata a předškoláci milují pomáhání a chtějí pomáhat. Dospělí však o to zpravidla moc nestojí, neboť chápou, jak to asi zase dopadne. Děti si ale potřebují všechno vyzkoušet a osahat, nedá se nic dělat, ale víte, jak se to říká – binec v bytě, šťastné dítě.

Nejčastější chyby ve výchově. Kterou z těchto 6 chyb děláte i vy?

Děti potřebují režim

Hra a poznávání světa kolem je však něco jiného než opravdové domácí povinnosti, jejichž cílem je nejen pomoci rodičům, ale třeba i naučit dítě zodpovědnosti, systému, pořádku a praktickým dovednostem. Děti potřebují mít svůj systém a řád, proto pokud se činnost opakuje přibližně ve stejných intervalech, snadno si ji zafixuje, naučí se ji a zvykne si na ni.

Takovým příkladem může být třeba i vynášení odpadků každý druhý den ráno, nebo úklid hraček na konci každého dne před spaním. Je to v podstatě stejné jako mytí zubů, obouvání nebo chození do školky. Dítě se toho přece jen tolik musí ještě naučit!

Montessori podle věku rozděluje pomáhání rodičům

Vzdělávací systém Montessori, který byl založen lékařkou a pedagožkou Marií Montessori (1870 – 1952) doporučuje domácí práce dle věku dětí v každé rodině. Hlavním mottem Montessori pedagogiky je “Pomoz mi, abych vše dokázal sám”, klade tedy velký důraz nejen na individualitu dítěte, ale i na jeho samostatnost. Preferuje neautoritativní přístup, posílení sebedůvěry a pocitu bezpečí dítěte, ale také jeho zodpovědnost a schopnost přirozeného učení v životě.

Protože by výchova a vzdělávání měly probíhat nejprve v přirozeném prostředí, začlenění dítěte do systému rozvržení domácích prací a učení praktickým dovednostem je pro každého drobečka ideálním začátkem. A co všechno děti v jakém věku mohou vykonávat, můžete zjistit dle následující tabulky. Určitě si z ní vezměte příklad a nechejte děti, aby se doma také trochu snažily namísto lumpáren a četného kontaktu s virtuálním světem.

Jak se pozná dobrá máma? Děláte to stejně?

Tabulka domácích prací pro děti

Batole ve věku 2 – 3 let by mělo umět uklidit si hračky do skříňky nebo do krabice, uložit knížky na poličku, odnést špinavé oblečení do koše na prádlo, vyhodit odpadky, unést lehčí zavazadlo nebo klacíky dřeva, poskládat utěrky, podat mamince plenky nebo jiné drobné předměty na požádání a setřít prach ze stolu

Předškolák ve věku 4 – 5 let by měl zvládnout obstarat domácí zvířátko, utřít rozlité mléko nebo vodu, uklidit si hračky i celý svůj pokojíček včetně ustlání postele, zalévat květiny, utřít nádobí a roztřídit příbory, vysávat byt ručním vysavačem, uklidit na stole a třeba i dezinfikovat kliky.

Dítě mladšího školního věku staré 6 – 7 let by mělo běžně vynášet odpadky, skládat ručníky, zamést podlahu, roztřídit nádobí z myčky, spárovat vyprané ponožky a pracovat na zahradě, například vyplít záhonek, shrabat listí, oloupat brambory a mrkev, doplnit chybějící toaletní papír nebo připravit salát.

Závislost dítěte na matce. Kdy začíná být nezdravá?

Dítě ve věku 8 – 9 let už by mělo zvládat veškeré drobné práce v domácnosti, včetně výměny žárovky v lampičce, umývání nádobí, praní, nakupování a venčení psa. Může také dokonce i upéct bábovku.

Starší dítě ve věku 10 – 11 let by doma mohlo vysávat koberce, připravit jednoduché jídlo, posekat trávník, vykonávat běžný úklid, umýt koupelnu nebo přišít knoflík.

Puberťák ve věku 12 let a výše má umět umýt okna, žehlit, vytírat podlahy, měnit žárovky v lustru, umýt a vysát auto, nakoupit dle seznamu, vymalovat stěny bytu, uvařit oběd nebo večeři, upéct koláč, ostříhat keře, zvládnout jednoduché opravy v domácnosti a postarat se o mladší sourozence.

A co vaše děti? Zvládly by tohle všechno?

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Jaké jsou vhodné domácí práce pro děti podle věku? Zapojte je dle Montessori vzdělávání