×
MotherClub.cz

Jaké jsou vhodné domácí práce pro děti podle věku? Zapojte je dle Montessori vzdělávání

domácí práce pro děti podle věku

Máte doma malého šikulu, který už vymýšlí samé lotroviny? Co takhle ho zabavit prací? Mnohé děti se věnují pouze hraní, anebo tráví spoustu času u počítače. Rádi ale také napodobují dospělé, proč by tedy nemohly s ledasčím vypomoct v domácnosti a pomalu si zvykat na své povinnosti? Od kterého věku by děti vlastně doma měly pomáhat?

Povinnosti dětí podle věku se liší

Prvotní otázka, která rodiče napadne je, od kdy vlastně děti mohou pracovat? Kdysi děti musely pracovat a být samostatné velice brzy a byly tím značně ochuzeny o prožívání poklidného dětství. Dnes je většinou dětem naštěstí umožněno si hrát. Je třeba brát v úvahu, že dítě se především zabaví hrou. Malé děti velice rády napodobují činnosti dospělých, ať už se jedná o domácí práce nebo vykonávání jejich povolání.

Proč tedy děti nezapojit do běžného dětí v domácnosti? Dítě rádo pozoruje matku, když například vaří nebo uklízí, tatínka zase při jiných činnostech, záleží na tom, jak to má každý doma rozdělené. A hlavně batolata a předškoláci milují pomáhání a chtějí pomáhat. Dospělí však o to zpravidla moc nestojí, neboť chápou, jak to asi zase dopadne. Děti si ale potřebují všechno vyzkoušet a osahat, nedá se nic dělat, ale víte, jak se to říká – binec v bytě, šťastné dítě.

Nejčastější chyby ve výchově. Kterou z těchto 6 chyb děláte i vy?

Děti potřebují režim

Hra a poznávání světa kolem je však něco jiného než opravdové domácí povinnosti, jejichž cílem je nejen pomoci rodičům, ale třeba i naučit dítě zodpovědnosti, systému, pořádku a praktickým dovednostem. Děti potřebují mít svůj systém a řád, proto pokud se činnost opakuje přibližně ve stejných intervalech, snadno si ji zafixuje, naučí se ji a zvykne si na ni.

Takovým příkladem může být třeba i vynášení odpadků každý druhý den ráno, nebo úklid hraček na konci každého dne před spaním. Je to v podstatě stejné jako mytí zubů, obouvání nebo chození do školky. Dítě se toho přece jen tolik musí ještě naučit!

Montessori podle věku rozděluje pomáhání rodičům

Vzdělávací systém Montessori, který byl založen lékařkou a pedagožkou Marií Montessori (1870 – 1952) doporučuje domácí práce dle věku dětí v každé rodině. Hlavním mottem Montessori pedagogiky je “Pomoz mi, abych vše dokázal sám”, klade tedy velký důraz nejen na individualitu dítěte, ale i na jeho samostatnost. Preferuje neautoritativní přístup, posílení sebedůvěry a pocitu bezpečí dítěte, ale také jeho zodpovědnost a schopnost přirozeného učení v životě.

Protože by výchova a vzdělávání měly probíhat nejprve v přirozeném prostředí, začlenění dítěte do systému rozvržení domácích prací a učení praktickým dovednostem je pro každého drobečka ideálním začátkem. A co všechno děti v jakém věku mohou vykonávat, můžete zjistit dle následující tabulky. Určitě si z ní vezměte příklad a nechejte děti, aby se doma také trochu snažily namísto lumpáren a četného kontaktu s virtuálním světem.

Jak se pozná dobrá máma? Děláte to stejně?

Tabulka domácích prací pro děti

Batole ve věku 2 – 3 let by mělo umět uklidit si hračky do skříňky nebo do krabice, uložit knížky na poličku, odnést špinavé oblečení do koše na prádlo, vyhodit odpadky, unést lehčí zavazadlo nebo klacíky dřeva, poskládat utěrky, podat mamince plenky nebo jiné drobné předměty na požádání a setřít prach ze stolu

Předškolák ve věku 4 – 5 let by měl zvládnout obstarat domácí zvířátko, utřít rozlité mléko nebo vodu, uklidit si hračky i celý svůj pokojíček včetně ustlání postele, zalévat květiny, utřít nádobí a roztřídit příbory, vysávat byt ručním vysavačem, uklidit na stole a třeba i dezinfikovat kliky.

Dítě mladšího školního věku staré 6 – 7 let by mělo běžně vynášet odpadky, skládat ručníky, zamést podlahu, roztřídit nádobí z myčky, spárovat vyprané ponožky a pracovat na zahradě, například vyplít záhonek, shrabat listí, oloupat brambory a mrkev, doplnit chybějící toaletní papír nebo připravit salát.

Závislost dítěte na matce. Kdy začíná být nezdravá?

Dítě ve věku 8 – 9 let už by mělo zvládat veškeré drobné práce v domácnosti, včetně výměny žárovky v lampičce, umývání nádobí, praní, nakupování a venčení psa. Může také dokonce i upéct bábovku.

Starší dítě ve věku 10 – 11 let by doma mohlo vysávat koberce, připravit jednoduché jídlo, posekat trávník, vykonávat běžný úklid, umýt koupelnu nebo přišít knoflík.

Puberťák ve věku 12 let a výše má umět umýt okna, žehlit, vytírat podlahy, měnit žárovky v lustru, umýt a vysát auto, nakoupit dle seznamu, vymalovat stěny bytu, uvařit oběd nebo večeři, upéct koláč, ostříhat keře, zvládnout jednoduché opravy v domácnosti a postarat se o mladší sourozence.

A co vaše děti? Zvládly by tohle všechno?

2.5/5 - (233 votes)
2.5/5 - (233 votes)

Nejvíce vás zajímá:

Početí miminka:

Děti:

Zdraví:

Vaření pro děti:28 Komentáře Jaké jsou vhodné domácí práce pro děti podle věku? Zapojte je dle Montessori vzdělávání

  • Dobrý den,

   syn bude mít v listopadu tri roky a s „DOMÁCNOSTI “ me pomáhá. Spolu dáváme nádobí do myčky, odnese si sam špinavé prádlo do koše,vyhodí papírky, podává kolícky na prádlo, uklidit si hračky.Ja poklidim to těžší, či porovnáme tak, aby to nepopadalo.
   Po přečtení článku si myslím, „ze na to jdeme spolu docela dobře“.

  • Je mi 36 let.Kdyz porovnam dnesni mladez a jednoho mam doma.12 let.Kdyz mu reknu ze jsem veden odmalicka k praci a pomoci rodicum kouka na me jak jelito.OD 10 Let jsem pomahal otci ve firme.Pokryvacstvi klempirstvi.Chodit po strechach bit late ohybat plech atd.v 15 jsem umel vyrobit stresni okno.Proto mi slo na stredni vse vyborne.Delam to dodnes akorat firmu mam vedsi.Ale co bych dodal.Ve vychove mame rozdil me vedl otec dnes meho syna vede matka ma zena.Nedobolujemi ho vubec zapojovat do zadnych naucnych praci treba vrtat diru na hmozdinku.Stale mame jen hadky ze on nic nemusi bude inzenyr.Podotknu sam jsem inzenyr.Ale nejsem nijak lezici ale hodne pracujici clovek.Tak ze bych rekl jen to ze vedsinou za chyby ve vychove muzou rodice.Zda umi nebo ne.Ja to vidim jedine tak ze kurata chtej dobit svet a velet slepicim.Dnesni deti a dospivajici.Na domaci prace si budou najimat sluzebne ale zase z ceho je zaplati.Nechapu.Dnesni deti jdou do kopru.Pouze Pc mobil a tablet.Moje babicka delala 5 letech na poli.Deda od 14 let na šachte.To byla 50 leta.Dnes ve 20 letech 21 stoleti deti nevi nic.Tak je ucme.Kdo neuci sam neumi a boji se.

  • Dceři je 13 a nedokážu si představit, že by vymalovávala byt, vyměňovala žárovky v lustru, či vysávala auto a to se ji snažím základní věci naučit, aby za mnou v budoucnosti nemusela chodit pro oběd.
   Větší blbost jsem jakživ nečetla.

 1. Už se těším až mi vnučky ve věku 12 let vymalují byt. Ta mladší s tím začala už letos. Myslím že to pro naše děti je k ničemu

 2. Je snadné znevažovat důležitost výchovy dětí k samostatnosti. Ale docela těžké jim prát, žehlit a vařit do 35 let ;-). A když takhle vychováte tři děti, už svůj obličej šťastné moderní matky nikdy na Instagram nepostnete, to vám garantuji :D.

  • 🙂 boží komentář, pane Šmíde, rozesmál mě 🙂 Sama si nevím rady, co po svých 9 a 11letých dívčích poupatech chtít, navíc když se tak vehementně brání 🙂

 3. Mému synovi je 14 let. Umí umýt okna, vysát, umýt a uřít nádobí je samozřejmost, pověsit prádlo, nakoupit, uvařit a to i složitá jídla, upéct koláč, bábovku a to i bezlepkovou, protože máme doma celiaky. Pracuje na zahradě, se dřevem, seče trávu a ke všem těmto činnostem dospěl sám, nenutíme ho do nich. Máme ještě dvě starší dcery a musím říct, že to vše umí samozřrjmě taky. Ale syn to dělá s větší láskou. Měl potřebu si to od určitého věku vyzkoušet sám a zjistit, co vše zvládne, jaké a kde má své osobní hranice.A nenavštěvuje žádnou Montessori školu, ale obyčejně neobyčejnou základní školu. Je to vše ve výchově a nenucení, učení s láskou.

  • Koukám co je tu negativních předsudků. Je to orientační. Mojí dceři jsou 3 roky a ráda mě pomáhá. Uklízíme hračky před spaním. Ráda luxuje. Nosí papír do papíru. Utírá prach a je nadšená když ji nepustím dřez a myje nádobí. Sice je kolem plno vody. Ale děti se mají už od malička vést k povinnostem. Třídí i děti ve školce. Souhlasím s Dagmar. Je to o výchove a taky chválení dětí. Mají radost jak jsou šikovné.

 4. Já asi špatně vidím,nedovedu si představit že by dcera v 8 letech pekla bábovku,zas tak vysokou pojistku na domácnost nemám,aby mi lehla popelem,a poslat ji na nákup a ze psem tak to by přes tu divokou křižovatku ani živá nepřešla,smetl by ji první kamion,takový kecy si můžou nechat na koledu.

  • Tak jestli v 8mi letech neumí přejít silnici, tak byste se nad sebou měla zamyslet… Mám stejně starou dceru a chodí i sama pěšky ze školy a to bydlíme ve větším městě.

 5. Jak takový článek může někdo zveřejnit? Je to ostuda! Vůbec si autor článku neuvědomuje, že je spousta rodičů,co budou „urážet“ své děti, že tohle všechno nedělají ve svém věku!!!!! Příště se držte zdravého rozumu, než něco takového napíšete

  • Toto je v dnešní době asi nereálné… Alespoň u mých dětí, asi jsme něco zanedbali. Ale je fakt, že já jsem v 5-ti letech byl schopný uvařit mamce kafe, pomáhal jsem se vším možným, asi proto, že jsme byli sami a bylo to trochu náročnější než dnes, psal se rok 1985…

  • Pokud si to nedokážete u svých dětí představit, tak hledejte chyby ne u dítěte, ale podívejte se do zrcadla. Děti samy od sebe velmi rády napodobují rodiče a mají přirozeně radost, když mohou být užitečné. Nedělají to jen, když jim nedáte tu potřebnou důvěru. Samozřejmě, že při prvních pokusech bude nejspíš více nepořádku a vody kolem dřezu, ale vy jste vše uměla hned napoprvé?

   Pokud se o své dítě příliš bojíte, berete mu jeho vlastní pocit zodpovědnosti za svůj život. Chcete se o něj starat i když bude dospělý člověk? Pak se svými strachy o něj pokračujte. Kdo to myslí se svými děti tak, že je chce opravdu do života vybavit užitečně, dá jim především hodně důvěry. Přečtěte si knihu Koncept kontinua od Jean Liedloffové. Vše má být v rovnováze. Přehnaná péče a ochrana dítěti škodí stejně jako když jej necháte vyrůstat s klíčem na krku a úplně na něj kašlete… Vídám kolem sebe příklady všech přístupů a každé dítě je především obrazem jejich rodičů..

   Hodně zdaru! Radek

 6. Já téměř nikdy články nehodnotím, ale na tohle reagovat musím! Ta dáma Montessori nejspíš děti nemá. Kdo má děti, tak ví, že je kravina, aby malé dítě peklo samo bábovku nebo vyměňovalo žárovky apod! My, co děti máme, víme, jak by to mohlo být nebezpečné. Konina!!!

 7. Pracemi do sedmi let bych i souhlasila. Nechat 8 leté dítě měnit žárovku, či 12 leté sekat trávu , to je na kriminál.

  • 12ti leté dítě by mělo zvládnout posekat trávu jak nic. já ve 12ti letech už jsem měl i první motorku a zvládal jsem i údržbu spalovacího motoru, trávu jsem sekal za peníze, abych měl na benzín 😀

 8. Tak přátelé možná ne vsechno je reálné ve meste-napr.prechazeni přes ruskou křižovatku a tak podobně, ale dost věcí dela moje 6-tileta dcera taky a synovec-je mu 13- dokáže většinu z vyjmenovaneho v článku též…jde o to jak se k výchově postavíte. Děti zvládnou mnohem víc než si myslíme, když chtějí…nemusí mít na starost jen školu, kroužky a TV či PC….nevím kde žijete, ale článek je naprosto v pořádku…dnes děti nemusí dělat nic a rodiče se o ně jen bojí (nevím co je na tom těžkého zapnout troubu nebo to provést spolu s mámou…)

  • Plně s Vámi souhlasím, je to jen v odpočátku špatně vedené výchově rodičů. Vše jsem od mala dělala, včetně řezání dřeva na cirkulárce cca ve 12 letech a sekání špalků do kamen. Podotýkám, že jsem panelákové dítě a tyto činnosti jsem dělala u babiček, v 8 letech jsem uměla uvařit jednoduchý oběd i desert a pod. Nijak mi to neublížilo, jen velmi dobře připravilo na život.

 9. Jako dítě na to mám poměrně různorodé názory, souhlasím se sekáním trávníku, vyklízením myčky apod. ale uvařit oběd a dezert mi přijde jako úplná hloupost. Já jako povinnost beru i jízdu do školy v MHD a to z konce Brna do středu a k tomu se i učit, což protože jsem student gymnázia znamená dost ztraceného času na domácí práce, jelikož chci mít i čas sám na sebe.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*