×
MotherClub.cz

Práce rodiče v domácnosti má cenu 51 000 měsíčně. Rodinný svaz zahajuje akci Rodina má cenu!

Cena práce na mateřské

Rodina má cenu! O tom, jak důležitá je práce, kterou rodiče doma odvádí, a jak se v české společnosti podceňuje, bude mluvit Rodinný svaz ČR v rámci letošního Týdne pro rodinu, který startuje 11. května. Aby ukázal, jak je práce rodiče, který je s dětmi doma, cenná, přepočetl jednotlivé činnosti jako péči o dítě, vaření či úklid na komerční ceny a dospěl k částce 51 000 korun měsíčně při 20 pracovních dnech.

Realita je však taková, že hodinová „mzda” rodiče činí 26 korun, a pokud je doma s dětmi 3 roky, tak dokonce 10 korun na hodinu. „Propočet navíc nezohledňuje to, že pokud by tyto práce vykonávala najatá agentura, šlo by o výkon, zatímco v rodinném životě jde především o vztah. Tímto propočtem však chceme ukázat, jak je péče matek a otců o rodinu nedoceněná a jak malou společenskou prestiž má navzdory důležitosti kvalitního rodinného zázemí a výchovy pro celou společnost.

Běžně se setkáváme s tím, že lidé na „rodičovské dovolené” jsou společností vnímáni jako ujídači dávek ze státního rozpočtu. Vše, co neprochází trhem, jako by bylo méně cenné,” říká Marie Oujezdská za Rodinný svaz ČR. Podle ní pak klesá sebedůvěra matek, což se ukazuje především při otázkách potenciálních zaměstnavatelů. Na dotaz: „Co jste minulé tři roky dělala?“ mnohokrát odpovídají, že „…nic, jen se starala o děti.”

Aby přiměl samotné rodiče uvědomit si hodnotu činností, které v rodině vykonávají, nabídl Rodinný svaz všem, kteří se k Týdnu pro rodinu připojí, speciální dotazník. V něm vybízí rodiče, kteří přijdou na akce k Týdnu pro rodinu, aby vyplnili, kolik minut denně jim zabere například příprava jídla, péče o dítě, vzdělávání, úklid, praní, žehlení, hry s dětmi či jejich rozvoz do kroužků. Dotazníky pak vyhodnotí a výsledky publikuje. „Výsledná suma samozřejmě nedokáže vyjádřit to nejdůležitější – budování vztahu s blízkými a budování hodnot,” dodává Marie Oujezdská.

S občasným „ťukáním na čelo” se setkala i pětinásobná maminka Lenka Mužná z Fulneku, která je profesí učitelka. „Občas okolí nechápalo, proč mám tolik dětí, a ne všichni práci matky na mateřské docenili, někteří mi dali najevo, že mrhám talentem, protože jsem „jen“ s dětmi doma,” vzpomíná maminka, která sama vyrůstala jako jedináček a velkou rodinou se jí tak splnilo přání. „S občasnými odsudky okolí jsem se vyrovnala. Mateřství vnímám jako něco důležitého a ze všeho, co dělám, mi dává největší smysl.”

Podle dětské klinické psycholožky a rodinné psychoterapeutky PhDr. Ludmily Trapkové fungování rodiny zcela zásadně ovlivňuje zdravý vývoj jedince, jeho schopnost založit rodinu a vychovat vlastní děti k plné dospělosti. V posledních letech vnímá oslabování mateřství, přirozeného instinktu přizpůsobovat se dítěti. Podle ní sílí tlak konzumní společnosti na to „užívat si života“ a „neztratit profesi“. „To jsou všechno zájmy dospělých, ne dětí.

Syndrom vyhoření na mateřské. Nejvíce ohroženy jsou feministky a kariéristky

Matky vnějším trendům podléhají, jako ustupovaly politickým tlakům v 50. letech dávat děti do jeslí. Přitom jen malá část dětí dozrává před 3. rokem života pro vrstevnické vztahy, ze kterých může mít užitek až v mateřské škole. Zůstávat doma s dítětem 3, 4 roky se rodičům vyplatí – když se dětem dobře věnují, dítě se rychle a zdravě vyvíjí a sebevědoměji se osamostatňuje,“ doplňuje PhDr. Trapková.

Týden pro rodinu vyhlásil Rodinný svaz podvanácté, jeho součástí je Mezinárodní den rodiny, který připadá na 15. května. Hlavním úkolem je nabídnout rodinám příležitost se setkat. Do této chvíle se na 20 místech České republiky odehrávají desítky různých akcí. V Jihlavě například odstartuje Týden pro rodinu šifrovací hra a koncert skupiny Hradišťan, kde si zazpívají i žáci základní umělecké školy, v Brně pořádá 17. května Centrum pro rodinu a sociální péči Magické odpoledne s kouzelníkem nebo opičí dráhou, Cestu kolem světa organizuje 19. května Centrum pro rodinu ve Zlíně.

3.7/5 - (55 votes)

3.7/5 - (55 votes)

Nejvíce vás zajímá:

Početí miminka:

Děti:

Zdraví:

Vaření pro děti:11 Komentáře Práce rodiče v domácnosti má cenu 51 000 měsíčně. Rodinný svaz zahajuje akci Rodina má cenu!

 1. Byla jsem s dětmi na rodičovské ještě za dob, kdy byl rodičovský příspěvek 3500,-Kč, později s druhým dítětem za 7500,- ale to už jako matka samoživitelka. Nebydlet u rodičů, asi bychom zemřeli hlady. Ale 51000,- je trochu přehnané. I když chápu míněnou nadsázku. Však ale i dnes, dosud sama s dětmi, přijdu domů z práce, kde za 19000,- zastávám práci 14ti profesí (jednou jsem to počítala- přes uklizečku, údržbáře, zásobovače, recepční, atd. až po osobní asistentku), a potom doma další péče o rodinu a domácnost, která leží pouze na mých bedrech, ale to už mi nikdo nezaplatí. Musím dělat stále totéž co jako matka na rodičovské, jen k tomu ještě chodím do práce. Ale být doma, jde si vše lépe rozvrhnout, na vše je větší množství času. Na to nezapomínejte. Matky jsou potřeba a je třeba jim zaplatit, ale nic se nemá přehánět a navíc je to práce dokud děti neodejdou z domu. Bude také tak dlouho placená?

  • No tak vidíte a 14 profesí krát minimální plat by dělalo kolem 150 tisíc Kč měsíčně 🙂 A to prosím berte, že některé služby jako chůva/hlídání dítěte by se musely provádět nonstop, takže by to stálo víc než je 8hodinová pracovní doba. Takže žádná nadsázka, naopak se ještě drželi dost zkrátka.

 2. Přepočítávat kolik stojí péče o vlastní dítě je naprosto scestné a nemorální. Pokud člověk děti mít nechce tak je mít nemusí. Naprostá většina lidí si pořizuje děti pro radost a proto aby po nich něco zůstalo. Pouze jistá menšina je k plození dětí motivována právě penězi a tyto děti jsou pak pro společnost také naprosto zbytečné, stejně jako byly jejich rodiče.
  Jestli tu má někdo takovou potřebu na něčem živém vydělávat může chovat i prasata a nemusí si kvůli tomu pořizovat děti.
  Jo a kde máte výpočet práce co se pak děti starají o své staré rodiče? Kde máte výpočet práce lidí co mají domácí mazlíčky, někdy jsou pro ně také jako jejich děti. A kde máte výpočet práce lidí co jsou sami. Ti si také musí uklízet, prát…
  By mě jen pak zajímalo kdo vám ty zhovadilé výpočty bude proplácet.

 3. Já sem samoživitel a vystačím stím co vydělám kolem 20 tis!!51 tis bych vám nedal a taky nevím kdo vám na to vydělává a vše jde z našich daní.O své děti se starejte sami a nespoléhejte na to až vám něco někdo dá.Jste obyčejný příživníci!!!!!

 4. Nemohu souhlasit, péče o děti a domácnost je velmi náročná, jak fyzicky tak psychicky. Při jednom dítěti to ještě jde ale co dvě nebo i víc. vše zdražuje na vše se klade větší nároky a 7500kč měsíčně kdy vám ještě váš partner přispívá na domácnost aby se vše potřebné nakoupilo, a vy i přesto počítáte každou korunu aby člověk v tom měsíci vyšel. Neni to jednoduché, a když se zvedá min.mzda, důchody, dph, tak proč několik let se nesahlo na Rodičovský příspěvek, jako by vše ostatní se zvedat může ale toto není třeba. Píši z vlastní zkušenosti.

 5. Co takhle milé slepice, vypočítat výplatu muže co se stará o dům a auto?To už se do feministického látku nehodí.Jdu blejt velebnosti.

  • Kolik času zabere údržba auta? Jako pokud nemáte škodovku stodvacitku, kterou rozebíráte s chlapama na návsi každý víkend,pak vám to jako mně zabere cca hodinku měsíčně.
   Doba,kdy si ženy neuměly našroubovat žárovku,je pryč a čas to nezabere. Víc času, než můj partner tráví údržbou domu a auta, já strávím pravidelným vařením.I když mám výplatu vyšší. Naštěstí mám CHlapa, co nemá problém s rovným přístupem a mé úsilí umí ocenit pomocí. Zaspal jste dobu, misogynské řeči dnes vedou slabí,zneuznalí muži. A pokud feminismus znamená, že žena umí sama vydělávat, pečovat o chod rodiny, mít úlohu partnerky, matky,kamarádky, taxikářky,kuchařky,pradleny, uklízečky,učitelky, hodinového manžela, osobní asistentky,atdatd…,to vše po pracovní době ( ne v ní,neb je mnohde nepřípustné řešit soukromí v zaměstnání), pak jsme feministky všechny.

 6. Koukám, že někteří zase neumějí číst s pochopením textu. Ono nejde o to, kolik mají dostávat matky na mateřské. Článek je o tom kouzelném spojení: mateřská dovolená a co děláš? Jo, ty jsi doma s dítětem, takže vlastně neděláš nic. Tím, že v této době žena není ekonomicky aktivní, je pro společnost brána jako příživník a povl. Tím přepočtem se snažili poukázat pouze na to, že byť péče o děti a domácnost není finančně ohodnocena, svou hodnotu samozřejmě má a žena v domácnosti s dítětem, není žádná lemra, která je pro společnost přítěží.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*