Menu
MotherClub.cz
Peníze na mateřské

Návrat do práce po rodičovské dovolené. Jak ho s přehledem zvládnout?

Blíží se konec vaší rodičovské dovolené a vám se třesou kolena z pomyšlení na návrat do práce? Začínáte procházet nabídku pracovních portálů a točí se vám z ní hlava? Na co se zaměřit, aby návrat do pracovního procesu proběhl hladce?

Návrat do starých kolejí

Pokud se po rodičovské, případně mateřské, dovolené vracíte do staré práce, můžete být relativně v klidu. Nemusíte si projít kolečkem pohovorů a různě dlouhých výběrových řízení. Je ale jasné, že za ty roky mimo pracoviště člověk leccos zapomene, ztratí pracovní návyky.

Připravte se na to, že ze začátku asi všechno nepůjde úplně hladce. Vaše priority se změnily, zkrátka do práce se nevracíte jako úplně stejný člověk. Máte děti (dítě), za které jste zodpovědná.

Možná vás čeká ne úplně příjemný rozhovor s nadřízeným o úpravě pracovní doby, abyste stíhala vyzvedávat děti ze školky. Možná se nedohodnete a ocitnete se rázem před problémem hledání práce nové.

Jestliže vám v práci vyjdou vstříc ohledně pracovní doby, snažte se vy vycházet vstříc jim tím, že si občas pro nemocné děti seženete i jiné hlídání a nebudete stále na OČR (ošetřování člena rodiny). Zaměstnavatel potřebuje zaměstnance, který bude na pracovišti. Pokud tedy nemáte práci, kterou můžete dělat i z domova.

Co dělat v průběhu rodičovské dovolené

Celou dobu, co jste s dětmi doma, se snažte zůstat se zaměstnavatelem v kontaktu. Zajímejte se, co je ve firmě nového, pokud vám to čas a ratolesti dovolí, účastněte se firemních akcí nebo třeba školení. S kolegy občas zajděte na kávu a na oběd, nebavte se však moc o dětech, ale spíše o dění v práci.

Pokud je to relevantní, snažte se zůstat v obraze ohledně novinek ve vašem oboru, vzdělávejte se.

Před návratem se zaměstnavateli ozvěte a domluvte se na termínu a podmínkách vašeho nástupu.

Hledání nové práce

Pro řadu žen bývá mateřská a rodičovská dovolená příležitostí zamyslet se nad svojí kariérou a přehodnotit ji. Některé se vrhnou na studium, jiné se rozhodnou pro rekvalifikaci a řada z nich zkusí i podnikat.

Mýtus nebo pravda. Jsou úspěšné ženy špatné matky?

Čemu se věnovat?

Některé tuší, že by se chtěly věnovat něčemu jinému, ale zároveň tápou, co by to mělo být, aby je to bavilo a naplňovalo. Základní radou je, že by to mělo být něco, co vás bavilo třeba už v dětství, v čem jste měla vůči okolí výhodu, případně to, co byste dělala klidně i zadarmo.

Pokud vám z toho nic nevychází, můžete zkusit navštívit kouče, který by vás k výběru vhodné práce měl nasměrovat. Důležité je vzít v potaz i to, co máte už za sebou a často bohužel také to, jaká práce je dostupná v místě vašeho bydliště, pokud se za ní nechcete odstěhovat jinam.

Životopis za životopisem

Jakmile máte jasno v tom, co byste chtěla dělat, nezbývá než začít odpovídat na nabídky na pracovních portálech. Poptat se můžete také v rámci rodiny, přátel a známých. V dnešní době zaměstnavatelé hodně dají na doporučení a dobré reference.

Základem je také kvalitně zpracovaný životopis. Zkuste na internetu zapátrat po pravidlech, jak ho správně napsat, jakou by měl mít formu a strukturu. V posledních letech se to dost změnilo. Většinou je požadováno stručně strukturované CV s reprezentativní fotografií.

Jak vybrat hlídání dětí? Víte, na co si dát pozor?

Častým dotazem bývá, zda do něj uvádět rodičovskou dovolenou nebo ne, zda u pohovoru říct, že máte děti nebo ne. Odpovězte si sama, zda chcete pracovat někde, kde mít děti znamená problém. Co uděláte, když onemocní? Navíc, personalisté mají metody, jak zjistit, zda jste v posledních letech pracovala nebo ne (třeba otázkou, na jakých projektech jste v poslední době pracovala).

Rodičovská v životopise je lepší, než mezera, zvlášť když ji můžete doplnit třeba vzdělávacími kurzy, kterých jste se při rodičovské zúčastnila.

Na co dalšího se zaměřit?

Vyplatí se také vytvořit si profil na LinkedIn, což je takový pracovní Facebook a pro každou pozici, na kterou odpovídáte psát motivační dopis na míru.

Pokud se vám nedaří dostat ani na první kolo pohovoru, bude něco špatně s vaším CV nebo motivačním dopisem, v takovém případě se vyplatí nechat si ho zkontrolovat někým zkušeným, kdo ideálně pracuje v oddělení HR.

Jestli se na pohovor dostanete, ale na žádném se vám nedaří uspět, mohl by vám pomoci kurz přípravy na pohovor, kde vám lektor zkontroluje CV, napíšete si cvičný motivační dopis a natrénujete pohovor. Není to levná záležitost, ale mohla by vám pomoci.

Nezoufejte, když se vám práci nepodaří najít hned. Je to nepříjemné a frustrující, ale bohužel realitou pracovního trhu v ČR je, že maminkám po rodičovské trvá někdy půl roku až rok, než si najdou novou práci. Berte hledání práce jako svoji práci, každý den tomu dejte nějaký čas, ale vedle toho se věnujte i dalším aktivitám. Časem se to určitě podaří.

Jak připravit rodinu?

Hurá, podařilo se, máte práci. S dětmi i manželem se domluvte na nových pravidlech fungování. Pokud děti zároveň s vaším návratem do práce nastupují do školky nebo do školy, bude potřeba na organizaci dne hodně zapracovat. Vše co jde – oblečení, talířky a hrnky na snídani, si nachystejte večer, aby ráno probíhalo co nejhladčeji. S dětmi trénujte ranní vstávání, jestliže na něj nejsou zvyklé.

Jak dítě připravit do školky, aby se nástup obešel bez slziček

Vyplatí se navařit si do zásoby, aspoň na první dny, abyste odpoledne mohla věnovat dětem.

S manželem se dohodněte na novém rozdělení povinností, když budete chodit vy do práce, měl by se on více zapojit do chodu domácnosti.

Návrat do práce po rodičovské dovolené je velkou změnou pro celou rodinu. Snažte se to tedy všem zúčastněným usnadnit, když jste zvládla péči o děti a celou domácnost, tohle zvládnete také.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Návrat do práce po rodičovské dovolené. Jak ho s přehledem zvládnout?