Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak se zabavit na mateřské a užít si čas doma

Po návratu z porodnice se nejprve začínáte aklimatizovat a zvykat si na jiný životní styl. S trochou štěstí bude mít váš partner nárok na otcovskou, abyste mohli společně užívat novou rodinu. Pak ale nadejde chvíle, kdy budete s dítětem sama doma celý den. Mnoho žen si stěžuje na osamělost na mateřské. Celý den tráví s miminkem, se kterým nelze mluvit ani jednat jako s dospělým. Má svůj vlastní jazyk. Myšlenky se tak začnou obracet zpátky do doby, kdy jste měla jasně daný denní program nebo začnete vymýšlet nové projekty. Jak se zabavit na mateřské?

Pište si deník

Před narozením dítěte byla velmi pravděpodobně vaše každodenní rutina stále stejná. Vstát, jít do práce, možná si zajít zacvičit nebo do kina a jít domů spát. S příchodem dítěte se tohle všechno zásadním způsobem promění. Jak se této změně přizpůsobit a jak se zabavit na mateřské. Během prvních měsíců s novorozencem doma velmi pravděpodobně nebude mít na přemýšlení příliš mnoho času. Ale postupem se začnou objevovat myšlenky, co s volným časem, jak se osobně rozvíjet a jak se zabavit na mateřské. Jeden z dobrých způsobů je vést si deník. Zapisujte si všechny nápady, myšlenky a pocity na mateřské. Kromě toho, že vám psaní pomůže utřídit si myšlenky, později se můžete k některým nápadům vrátit. Pokud psaní není vaše parketa, můžete si nechávat třeba zvukové záznamy v telefonu.

Mateřská psychika

Mnoho žen zažije s příchodem potomka změnu nebo posun v prioritách a hodnotách. Rodina se dostane na první příčky a péče o novorozence je hlavní prioritou. Zaměřte se na tyto proměny. Jaké další hodnoty se mění? Jak budete v budoucnu rozhodovat na základě vašich nových priorit? Psychické proměny mohou být hlavní příčinou frustrace na mateřské dovolené. Možná přemýšlíte, jak se můžete přizpůsobit tomuto novému životu. Nebo jak svůj předchozí život přizpůsobit novým situacím. Využijte svou mateřskou dovolenou, abyste se mentálně připravili na situace, v nichž budete muset skloubit mateřství a zaměstnání. Napište o tom, mluvte s jinými maminkami, které znáte, nebo se o své pocity podělte v on-line skupinách nebo fórech na sociálních sítích.

Poporodní deprese nesmí být tabu. Nebojte se zajít k lékaři

Co dělat na mateřské dovolené

Pokud už máte větší děti, můžete spojit příjemné s užitečným. Existuje spousta domácích prací, se kterými vám může dítě pomoci a které je možné pojmout jako hru nebo učení se. Únava na mateřské je běžná věc a ne vždy se vám bude chtít vařit nebo uklízet. Pokud ale zapojíte i své ratolesti, může z toho vzniknout oboustranně prospěšná zábava. Je potřeba vyprat? Koš se špinavým prádlem může posloužit k opakování barev a k třídění kousků oblečení podle toho, jestli je světlé nebo tmavé. Kromě toho, že se dítě zabaví, zároveň se učí a vy máte za chvíli prádlo roztříděné. To samé můžete praktikovat v předsíni, kde můžete nechat dítě třídit boty podle velikosti, druhu nebo barvy.

Proč je důležité mít i s dětmi čas pro sebe a kde ho vzít?

Práce pro ženy na mateřské

Mnoho žen na mateřské si chce přivydělat pár korun na víc. Každý druhý server s nabídkami práce, má vlastní kolonku, kde jsou nabízeny práce pro ženy na mateřské dovolené. Většinou se jedná o práce z domova nebo o zkrácený úvazek. Pokud hledáte způsoby, jak se zabavit na mateřské, brigáda nebo zpeněžení vašeho koníčku může být cesta. Dobře si rozmyslete, jaké jsou vaše možnosti, protože riziko vyčerpanosti na mateřské je reálná hrozba. Zvládnete si sehnat pravidelné hlídání a budete mít energii pár hodin denně pracovat? A naopak, pokud se jedná o práci z domova, budete mít klid a síly pracovat na počítači nebo něco vyrábět?

Asi nejjednodušší způsob, jak se zabavit na mateřské a zároveň si přivydělat pár korun, je využít svých schopností. Hodně maminek na mateřské dovolené šije, plete, háčkuje nebo vyrábí plyšové hračky. Můžete také vařit nejrůznější marmelády, vyrábět mléko z mandlí nebo péct koláče. Záleží jen na vás a vašich dovednostech. Rozhoďte sítě po známých, s čím by uvítali pomoc. Myslete při tom také na to, že děti jsou malé jen jednou. Přivýdělek je sice pěkná věc, ale až děti trochu odrostou, práce na vás bude pořád čekat.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Právě čtete

Jak se zabavit na mateřské a užít si čas doma