Menu
MotherClub.cz
Kojení

Jak odstříkávat mléko a o mateřské mléko se starat

Když se kojení daří, je to skvělé pro maminku i miminko. Ostatně mateřské mléko je ta nejlepší potrava, jakou můžete svému děťátku nabídnout. V začátcích kojení, ale i kdykoliv v průběhu, se však mohou vyskytnout problémy. Je důležité to hned nevzdat. Někdy může být řešením mléko odstříkávat. Pokud je to i váš případ, poradíme vám, jak to dělat správně.

Důvody pro odstříkávání

Někdy je potřeba mateřské mléko odstříkávat. V začátcích kojení může být důvodem to, že se vám ještě nespustila laktace, přitom vaše děťátko už pláče hlady. Odstříkáváním tvorbu mléka (vlastně nejprve mleziva) uspíšíte. Vhodné je zejména pro maminky předčasně narozených dětí nebo těch, které byly po porodu hospitalizovány a nemohou být kojeny.

Dalším důvodem může být nedostatečná tvorba mléka, kdy pravidelným odstříkáváním po kojení je množství mléka možné zvýšit.

Odstříkávání může být řešením také pro maminky, jejichž děti mají problémy s přisátím. Mají oslabený nebo nedostatečně vyvinutý sací reflex, případně fyzickou vadu, která jim sání znesnadňuje, například rozštěp patra.

Někdy maminka potřebuje získat mléko do zásoby. Například když ví, že bude užívat léky, které by mohly přejít do mléka, případně že musí na zákrok do nemocnice a bude od dítěte oddělena. Později třeba, když se žena vrací do zaměstnání nebo chodí párkrát za měsíc do školy.

Také maminky, které mají mléka naopak nadbytek, mohou ulevit prsům odstříkáváním a předejít tak nepříjemným problémům s ucpaným mlékovodem (retence mléka) nebo bolestivému zánětu prsní žlázy (mastitida). Zde je nutné, aby žena odstříkávala pouze do pocitu úlevy, tedy ne všechno mléko, které v prsu je, protože jinak by si produkci mléka ještě zvyšovala. Pomoci si tak mohou i maminky, které mají silný spouštěcí reflex, a dítě se při nadbytku mléka ze začátku zalyká.

Co nejíst při kojení? Tipy na vhodné a nevhodné potraviny

Jak odstříkávat?

Velká kniha o mateřství autorek Markéty Behinové a Kláry Kaiserové uvádí tento detailní postup pro odstříkávání:

Nejprve je potřeba vyvařit nebo vysterilizovat nádobku, do které budete mléko odstříkávat, a umýt si důkladně ruce. Prsa je dobré před odstříkáváním zahřát, mléko se z nich díky tomu lépe uvolní. Ideální je sprcha, případně nahřátí teplou vodou v umyvadle nebo přiložení teplého obkladu.

Poté je potřeba masáží povzbudit vypuzovací reflex. Prsa masírujte dlaněmi od kraje směrem k bradavce, nakonec je vyklepejte v předklonu.

Špičku palce položte nad prsní dvorec a špičku ukazováčku pod něj, aby prsty tvořily písmeno C. Zbylými prsty a dlaní přitiskněte celý prs k hrudníku. Rytmicky stlačujte bradavku, až začne mléko stříkat. Pohyb opakujte a prsty posouvejte po dvorci.

Dejte si pozor, abyste bradavku nevytahovala prsty dopředu, mohla by se odřít a bolet. Velký prs podložte dlaní druhé ruky.

Doba odstříkávání by neměla přesáhnout 20-30 minut, prsa několikrát vystřídejte.

Jak naučit dítě usínat bez kojení

Odsávání mléka

Mléko můžete z prsou získat také pomocí odsávačky mateřského mléka. Existuje jich více typů. Každá maminka si musí najít tu, která jí bude nejvíce vyhovovat jak výkonem, tak cenou.

Podle ovládání se dělí odsávačky na manuální a elektrické.

Manuální odsávačky

Jsou ovládány ručně. Bývají levnější než elektrické nebo baterií poháněné odsávačky, při častém používání z nich ale mohou maminky bolet ruce. Je tedy vhodnější je využívat jen občas, jako doplněk ke kojení.

Mezi manuální odsávačky se řadí odsávačky balónkové, pístové a pákové. V dnešní době už se používání balónkových a pístových nedoporučuje, protože mohou poškozovat prsní tkáň.

Pokud chcete manuální odsávačku, sáhněte tedy raději po pákové. K dostání jsou jedno i dvoufázové.

Kdy začít s příkrmy u kojených dětí? Dle nové studie již po třetím měsíci

Jednofázové odsávačky fungují na principu konstantního podtlaku – jako by se dítě přisálo a naráz vypilo celý prs. Proto by je měly používat spíše maminky, jejichž laktace je bezproblémová. Například k vyprázdnění prsou po kojení.

Dvoufázová odsávačka lépe simuluje skutečné sání miminka. Nejprve probíhá stimulační fáze, ve které miminko saje slaběji a rychleji (někdy se říká, že nejprve zahání žízeň). Teprve až nastoupí vypuzovací reflex, začne miminko pít pomaleji a intenzivněji (zahání hlad). Odsávačka to napodobuje, mění podtlak a rytmus odsávání. Je šetrnější k prsům a proto vhodná k dlouhodobější náhradě kojení při problémech s ním.

Elektrické odsávačky

Jsou překvapivě poháněny elektrickou energii. Bývají jedno i dvoufázové. Některé nabízejí i kombinaci napájení na elektřinu a na baterku, což je praktické při cestování s miminkem. Jejich pořizovací cena je však ve srovnání s manuálními podstatně vyšší.

Existují i speciální elektrické odsávačky, které umožňují odsávání z obou prsou současně. Profesionální odsávačky v nemocnicích bývají právě elektrické.

Po použití by měly být odsávačky vždy rozebrány na jednotlivé části a důkladně umyty vodou a čisticím prostředkem na dětské nádobí. Je-li to možné, tak vysterilizovány (alespoň do 6 měsíců dítěte, lépe do roka). Před opětovným sestavením by měly být všechny díly suché a čisté. Není dobré kupovat odsávačku z druhé ruky kvůli možnému přenosu bakterií a virů.

Jak dlouho kojit a jak správně kojení ukončit

Uchovávání odstříkaného mléka

Většinou bývá produkce mléka v rovnováze s poptávkou dítěte. V šestinedělí bývá tvorba mléka největší, čehož řada maminek využívá k tvorbě zásob.

Není však nutné dělat velké zásoby. Složení mléka se, jak dítě roste, mění a přizpůsobuje jeho aktuálním potřebám. Jednotlivá zmražená dávka by měla odpovídat tomu, kolik toho miminko na jedno kojení přibližně vypije. Orientačně by mělo za den vypít asi šestinu své váhy, vydělte počtem kojení.

Mléko je potřeba skladovat ve vhodných nádobách jako jsou plastové lahvičky nebo kelímky, případně sáčky k tomu speciálně určené. Při nákupu odsávačky jich k ní zpravidla několik dostanete a můžete přikupovat. Sklo je bezpečnější, využijte třeba skleněné lahvičky od přesnídávek. Nádoby musí být před použitím vždy vysterilizovány (hlavně u nejmenších). Napište na ně datum uskladnění.

Při pokojové teplotě je možné mateřské mléko ponechat pouze 4 hodiny, v ledničce maximálně 24 hodin. Pokud sbíráte mléko v průběhu dne, můžete jednotlivé dávky v průběhu 24 hodin spojit, ale až když budou mít stejnou teplotu. Pro delší uchovávání je potřeba jej zamrazit, pak vydrží až 3 měsíce. Po rozmrazení ho již znovu nezmrazujte.

Jak naučit dítě na umělé mléko

Po vyjmutí mléka z mrazničky ho můžete nechat povolit v lednici, případně ohřát pod proudem teplé vody. Promíchejte ho, aby se jednotlivé části znovu spojily, a poté ohřejte ve vodní lázni nebo v ohřívačce na maximálně 37 °C. Nikdy ho neohřívejte v mikrovlnné troubě, nejen že se tím ničí vitamíny a jiné důležité složky v něm obsažené, ale navíc se v ní ohřívá nerovnoměrně a mohlo by dojít k popálení dítěte.

Pokud se vám kojení nebude dlouhodobě dařit, není třeba se trápit a cítit se špatně. S odstříkáváním se dá laktace udržet poměrně dlouho a nebude špatně, ani když dítěti nabídnete umělou výživu. Nejdůležitější je totiž spokojené miminko a maminka.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Jak odstříkávat mléko a o mateřské mléko se starat