Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Rozštěp u miminka, aneb delší cesta za úsměvem

Ať už rozštěp odhalí ultrazvuk, nebo se o něm dozvíte až po porodu, je to šok. Vaše miminko nevypadá, jak by mělo. Dobrou zprávou je, že rozštěp obličeje u nás umí lékaři dobře vyléčit, jen je to běh na dlouho trať.

Rozštěpů existuje více druhů a léčba se liší v závislosti na jejich závažnosti a umístění. Pod pojmem rozštěp si většina lidí vybaví nesrostlý a později sešitý ret, protože je na první pohled nejviditelnější. Avšak rozštěpy páteře a břišní stěny jsou ve většině případů závažnější.

Rozštěp obličeje

Vada vzniká v raných týdnech těhotenství, kdy nedokonale srostou jednotlivé části obličeje. Rozštěp viditelně ovlivňuje vzhled dítěte, i když je dobře léčitelný. V lehké formě postihuje pouze horní ret, jindy ret a čelist, v nejvážnější formě pak ret, čelist i patro. Může být jednostranný nebo oboustranný. Léčba je dlouhodobá a vyžaduje spolupráci hned několika specialistů.

Kdy se pozná rozštěp?

Rozštěp vzniká mezi 6. a 12. týdnem těhotenství, kdy nedojde k přirozenému spojení střední a boční části obličeje. Specialista na tyto vady odhalí rozštěp rtu na ultrazvuku už ve 12. až 16. týdnu, nejčastěji pak kolem 20. týdne. Diagnostikována je ovšem jen polovina případů, ta druhá zůstane neodhalena. Podíl dětí s rozštěpem na celkovém počtu narozených dětí je stabilní, asi 1 na 535 zdravých. V ČR se ročně narodí kolem 160 až 180 dětí s rozštěpem.

Jaká je příčina vzniku?

Dědičnost se na rozštěpu rtu podílí z 20 %, dalších 60-70 % je dáno zevními příčinami, jako jsou úrazy během jiného stavu, vystavení toxickým látkám (teratogeny), některá antibiotika, kouření a alkohol v těhotenství, infekce, stres, vyšší věk matky a další. Asi 10-20 % jich potom vzniká kombinací obou vlivů.

Jak pečovat o novorozence? Rady pro čerstvé maminky

Prevence vady

Doporučuje se hlavně zdravý životní styl, užívání kyseliny listové v těhotenství plus ideálně aspoň tři měsíce před početím a vystříhání se nebezpečných látek.

Rozštěp patra u miminka – co dál?

Vada se dá léčit, jen je to běh na dlouhou trať. Po narození je třeba počítat s tím, že miminko s velkou pravděpodobností nebudete moci standardně kojit, protože není schopné v ústech vytvořit dostatečný podtlak k sání. Na trhu však existuje řada lahviček určených ke krmení dětí s rozštěpem. Mléko mu můžete odstříkávat či odsávat. Je třeba se také připravit na to, že mu jeho část pravděpodobně vyteče nosem a krmení bude trvat déle než u zdravého miminka.

U dětí s rozštěpem je třeba dbát na to, aby si necucaly palec, a nedávat jim dudlík.

Operace vady

Nejprve se provádí operace rtu, a to v rozštěpovém centru v Praze nebo v Brně. V některých (FN Brno a FN Motol) ji provedou jen několik dní po narození, v jiných až ve třech měsících věku (FN Královské Vinohrady, FN u sv. Anny). Obojí má své výhody a nevýhody. Dítě pak musí nosit tak zvané nostrilky, silikonové trubičky do nosních dírek pro správný vývoj nosu a dýchacích cest.
Operace patra se provádí zhruba v 9 až 12 měsících věků, čelisti podle průběhu výměny mléčných zubů za dospělé v 9 až 11 letech. Zde je nutná autotransplantace kosti, většinou se použije část z lopaty kyčelní kosti pacienta. Často jsou potřeba také zubní implantáty nebo můstky. Po ukončení růstu následují korekce rtu a nosu, jsou-li potřeba.

O dítě se stará tým odborníků z rozštěpového centra, a to pediatr, psycholog, stomatolog, ortodontista (dbá na správné postavení chrupu), ORL (děti často trápí záněty středouší, proto jsou jim do uší vkládány ventilační trubičky), foniatr (řeší poruchy řeči a hlasu), logoped a protetik (výroba zubních můstků a implantátů).

Jak se pozná dobrá máma? Děláte to stejně?

Rozštěpy páteře

Rozštěp se může vyskytnout i na páteři, vznikne nedokonalým uzavřením páteřního kanálu v časných stádiích embryonálního vývoje. Jeho závažnost bývá různá, nejčastěji postihuje bederní oblast. Některé malé rozštěpy zůstávají skryté po celý život a nepůsobí postiženému žádné obtíže.

V místě, kde není páteřní kanál uzavřen bývá velmi často porušená mícha, což způsobuje poruchy nervů, ochrnutí a problémy s ovládáním svěračů konečníku a močového měchýře. U takzvané meningokély nedojde k porušení míchy, proto se dá řešit chirurgicky. Rozštěp hlavové části neboli anencefalus je pak neslučitelný se životem.

Doprovod dítěte k lékaři. Na co všechno máte nárok?

Rozštěpy břišní stěny

Dalším typem je rozštěp břišní steny, který vznikne v časných stádiích těhotenství jejím nedokonalým uzavřením. Orgány jsou nesprávně uloženy, často vně břicha. Některé případy je možné operovat, jiné ne, zvláště když se k nim připojí i další vady.

Zpráva o tom, že dítko trpí rozštěpem způsobí rodičům otřes, což je normální. Po jeho překonání by se ale měli lékařů zeptat, jaká je prognóza, možnosti léčby a vyhlídky na plnohodnotný život dítěte. Rozštěp nemusí automaticky znamenat ukončení těhotenství a ani by neměl, zvláště pokud je postižen „jen“ obličej. Intelekt dítěte zasažen není a s dnešními možnostmi medicíny má vysoké šance, že prožije život stejně kvalitně jako zdravé děti.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Rozštěp u miminka, aneb delší cesta za úsměvem