Menu
MotherClub.cz
Kojení

Co nejíst při kojení? Tipy na vhodné a nevhodné potraviny

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 8. 2018

Také už vám jde hlava kolem z různých doporučení a příkazů okolí? Co nejíst při kojení a jaké potraviny jsou naopak vhodné? Připadá vám, že je tolik věcí, které byste vůbec neměly pozřít? Opak je ale pravdou. K vyloučení většiny potravin není žádný konkrétní důvod, některým věcem byste se ovšem raději vyhnout měla. Které to jsou?

Při kojení není potřeba dodržovat žádnou speciální dietu, pokud to nevyžaduje zdravotní stav matky nebo dítěte. Mnoho kojících maminek je však přesvědčeno, že pro zdraví dítěte je nejlepší, když ze své stravy vyloučí hodně potravin, což není dobře. Není pravda, že by citrusové plody ovlivňovaly tvorbu mléka. Stejně tak je zbytečné pít nadměrné množství tekutin, ale samozřejmě pít musíte. Pijte tak, jak máte chuť.

Co nejíst při kojení?

Když kojíte, dostává miminko od vás všechny důležité živiny. Je tedy důležité mít zažité dobré stravovací návyky. Důležitým faktem je to, že strava by vám měla dodat o něco více kalorií než obvykle. Není udán žádný přesný údaj, kolik kalorií denně potřebujete. Nejlepší je dělat to jednoduše. Jezte ve chvíli, kdy máte hlad (nejlépe po menších porcích a častěji) a mezi jídly si dopřejte ještě něco malého a výživného.

Jak odstříkávat mateřské mléko?

Jakým potravinám se vyhnout při kojení?

Je důležité, abyste se postarala o sebe stejně jako o své dítě. Vaše strava je velmi důležitou součástí péče o dítě. Udělejte si čas na zdravou a vyváženou stravu. Každodenní příjem sladkostí, tučných potravin či návštěvy fast foodu pro kojící matky příliš dobré není. Co nejíst při kojení?

Pozor na nadýmavé potraviny při kojení

Některé potraviny mají nadýmavý efekt, který může působit nejen na vás, ale prostřednictvím vašeho mléka i dítě. Obecně mezi tyto potraviny patří čerstvé a bílé pečivo, luštěniny, některá zelenina (kapusta, květák, cibule), potraviny z kynutých těst. Ovšem rozhodně se těchto potravin vůbec nevzdávejte, protože není nikdy jisté, zda bude některá z nich vadit i vašemu dítěti. Sledujte reakce vašeho miminka. Jestliže ho po kojení bolí bříško, budete muset na nějakou dobu na příslušnou potravinu zapomenout. Obecně se dá říci, že potraviny, které nadýmají vás, by mohly nadýmat i vaše dítě.

Hubnutí po porodu a při kojení. Máme pro vás jídelníček i babské rady

Alergeny a dráždivé potraviny pro miminka

Alergie u miminka mohou vyvolat zejména citrusové plody či cizokrajné ořechy. Zejména v začátcích kojení buďte s těmito potravinami opatrná. Stejně tak je lepší zpočátku vynechat jahody a příliš ostré koření. U miminek se také ojediněle může objevit nesnášenlivost laktózy. Samozřejmě to, že se objeví v závislosti na zkonzumované potravině nějaká alergická reakce, nic nevypovídá o tom, že by tuto potravinu nemohlo dítě normálně jíst v pozdějším věku. Tyto reakce ve většině případů s věkem odeznívají. Větší pravděpodobnost na alergie se také objevují u dětí, kde jsou alergičtí rodinní příslušníci.

Velmi dobré je méně kysele ovoce. Výborný je banán při kojení, jablka, jablka, hrušky, meruňky a švestky. Příliš se nedoporučují ani rajčata při kojení, protože se řadí k dráždivým potravinám a mohou způsobovat alergie. Samozřejmě není naprosto nutné se jim vyhýbat. Vyzkoušejte a uvidíte.

Čokoláda při kojení

Mezi výčet toho, co nejíst při kojení, někteří řadí i čokoládu. Obsahuje theobromin a kofein, které mají budicí účinky, a navíc může způsobovat zácpu. Rozhodně ale není pravda, že nutně musí mít miminko po jedné kostičce čokolády bolení bříška po celý den. Někteří zmiňují i možné alergické reakce. Zejména u alergií v rodině by se v souvislosti s čokoládou mohl objevit nebo zhoršit ekzém. To ale není nezbytné pravidlo. Jestliže si bez čokolády nemůžete život představit, určitě ji vyzkoušejte. Když vypozorujete, že vašemu miminku nedělá dobře, jednoduše ji na nějaký čas vynecháte. Jinak není žádný důvod, proč si jí nedat.

Kdy začít s příkrmy u kojených dětí? Dle nové studie již po třetím měsíci

Alkohol vynechte a s kávou opatrně

K tomu, co nejíst při kojení, patří určitě i alkohol. I když lékaři ho úplně nezakazují a občasná sklenička vína nebo malé pivo nevadí, je lepší se mu vyhýbat úplně. Častokrát uslyšíte, že pivo zvyšuje tvorbu mléka, ale tato skutečnost není nikterak ověřená, a proto ji berte s rezervou. Jestliže však jednou za čas skleničce neodoláte, dejte si ji až těsně po kojení a na další počkejte alespoň dvě nebo tři hodiny. Ani kávu si nemusíte úplně odpírat, ale rozhodně ji omezte. Vhodný není ani zelený čaj nebo čokoláda. Kofein přechází do krevního oběhu maminky a samozřejmě do mléka. U miminek může způsobit dráždivost, neklid a poruchy spánku. Když už si kávu dáte, nikdy to nedělejte večer.

Co nejíst při kojení? Bílý cukr a konzervanty

V těle se při zpracovávání cukru spotřebovává ve větší míře vápník. Ten ovšem v době kojení mnohem potřebujete mnohem více než obvykle. Když ho máte málo, mohou se vám více kazit zuby, zhorší se kvalita vlasů a pleti a navíc jste mnohem více unavená. Místo cukru používejte raději med či ovoce. Vhodná jsou i přírodní sladidla z rostliny stevie. Při výběru potravin se také zaměřte na konzervanty a škodlivá éčka, která u dětí mohou způsobovat alergické reakce a nepěkný ekzém. Volte raději čerstvé potraviny v bio kvalitě.

Kojíte? Nespěchejte s hubnutím!

Nečekejte, že budete za měsíc vypadat jako modelky z časopisů. Při drastickém hubnutí se veškeré škodliviny spolu s tuky vyplavují z těla a dostávají se i do mléka. Příliš mnoho cvičení zase do mateřského mléka vypouští kyselinu mléčnou, která ovlivňuje i chuť mléka. Dítě pak může kojení odmítat. Do své váhy se vracejte pomalu a hlavně díky rozumného stravování a pohybu přizpůsobenému svému tělu a možnostem.

Běhání při kojení. Na co si dát pozor?

Seznam potravin při kojení, které můžete

  • polysacharidy – jsou obsaženy v celozrnném chlebu, obilninách, těstovinách, bramborech. Poskytují dlouhodobou energii a měli by tvořit velkou část vaší stravy,
  • proteiny – jsou velmi důležité pro rozvoj a růst dítěte. Najdete je v mase, mléku, luštěninách, rybách a vejcích. Nemusíte jich sníst příliš a vybírejte si raději libovější maso,
  • polynenasycené kyseliny – jsou velmi důležité. Zejména kyseliny AA (omega-6) a DHA (omega-3). Ty se nacházejí v mateřském mléce a mají vliv na zdravý rozvoj mozku, zraku a nervového systému dítěte. Pokud se během kojení zaměříte na potraviny s obsahem těchto kyselin, můžete svému dítěti jedině prospět, protože ovlivňujete pozitivní vývoj zraku, mozku a pohybových dovedností. Nejvíce těchto kyselin naleznete v rybách a mase. Výtečnými zdroji je makrela, sardinka, tuňák či losos. Červené maso obsahuje omega-6,
  • železo – je důležité pro tvorbu červených krvinek a nejlépe se vstřebává z masa, dále z mléčných výrobků a vajec,
  • jód – stopový prvek, který je velmi důležitý pro správnou funkci štítné žlázy, růst dítěte a psychomotorický vývoj. Jód se nachází hlavně v mořských rybách, mořských řasách a v některých minerálních vodách. Organismus kojící ženy potřebuje tohoto prvku více a je vhodné ho doplnit,
  • vitamíny – vitamíny jsou samozřejmost. Najdete je v čerstvé zelenině a ovoci. Důležitý je především vitamín C, ale opomíjet byste neměli ani ty ostatní.

Bylinky při kojení. Které podpoří laktaci a kterým se raději vyhnout?

Pitný režim nezanedbávejte

I když se pitný režim netýká jídla, je důležité ho zmínit. Tekutiny jsou velmi důležité pro tvorbu mateřského mléka a měla byste vypít alespoň dva litry tekutin denně. Ideální je mít stále plnou láhev po ruce. Ukazatelem, že nemáte dostatek tekutin, jsou tmavá barva a silnější pach moči. Pít můžete i mléko a neslazené ovocné šťávy či čaje.

Jídelníček při kojení. Zkuste tyto recepty!

Jak by mohl vypadat vzorový jídelníček na den? Mnoho receptů na zdravá, lehká a vyvážená jídla najdete na internetu, ale ideální je tvořit taková jídla, která nezaberou příliš mnoho času a jsou rychle hotová.

Snídaně: káva bez kofeinu (melta, caro), žitný chléb, kuřecí kvalitní šunka, rajče

Svačina: ovocný salát s medem a bílým jogurtem, ovesná nebo jahelná či pohanková kaše s ovocem

Oběd: polévka s rýží, pečený losos na másle, dušená zelenina, vařené brambory se zelenou petrželkou nebo dušené kuře s bramborem a mrkvový salát

Svačina: jahodové zakysané mléko, houska, celozrnný rohlík, zelenina

Večeře: pohankové palačinky s tvarohem, ovoce nebo kuřecí vývar se zeleninou a nudlemi

Jestliže chcete kojit dlouho a v pohodě, snažte se především vyhýbat co nejvíce stresu. Stravujte se hlavně zdravě, ale rozhodně to neznamená, že si nikdy nemůžete zahřešit a dát si nějakou méně zdravou dobrotu. Když si občas pohladíte něčím takovým chuťové pohárky, ničemu to neublíží, ale vy se budete cítit skvěle.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Co nejíst při kojení? Tipy na vhodné a nevhodné potraviny