Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Cestování s miminkem letadlem, jak to zvládnout s přehledem?

Markéta Pešková

Markéta Pešková

31. 5. 2018

Chystáte se na cestu s vaším miminkem a nevíte vůbec, jak probíhá let s kojencem? Co si smíte vzít sebou a co vám na palubě poskytnou? A smí vůbec takto malé dítě létat? Pokusíme se vám v našem článku odpovědět na všechny otázky ohledně cestování s miminkem letadlem.

Pro cestování s malými dětmi na delší vzdálenosti je letadlo asi tou nejlepší volbou. Statisticky je to stále nejbezpečnější dopravní prostředek, na místě jste mnohem rychleji a dnes už nejsou letenky ani tak finančně náročné.

Několik tipů pro klidný let s miminkem

  • Letecké společnosti jsou na malé děti připraveny. Mají speciální tarify, které se odvíjejí od věku dítěte. Proto je také rozdíl, zda cestujete s dítětem do dvou let a starším dvou let.
  • Jestliže máte tu možnost, vyberte si let v noci. Je tam větší pravděpodobnost, že dítě bude spát a celý let proběhne v naprostém klidu.
  • Nejlepší místa pro vás budou v první řadě jednotlivých segmentů letadla. Tato místa mají větší prostor pro nohy a také bývají vybaveny držáky na upevnění speciální letadlové dětské postýlky (bassinet), kam můžete položit dítě, když spí. Do těchto postýlek můžete dávat spát děti do 11 kg váhy. Nesmí se ale používat při startu, přistávání a turbulencích, kdy musíte mít miminko připoutané na klíně. První řada má i tu výhodu, že nebudete muset řešit, že vaše dítě kope do sedačky cestujícímu před vámi či ho jinak obtěžuje.
  • Každé dítě dnes pro cestování potřebuje svůj vlastní pas či občanský průkaz. Zajistěte si ho s dostatečným předstihem před letem. Cestujete-li do země s vízovou povinností, musíte vyplnit formuláře i pro vaše děti.
  • Jestliže máte s sebou novorozence nebo batole, vezměte mu dudlík. Cucání pomáhá proti zaléhání uší.
  • V letadle je možné si nechat ohřát vlastní stravu v kojenecké lahvi. Přeprava dětské stravy se řídí určitými pravidly, které jsou specifické pro jednotlivá letiště, proto se raději informujte předem. Např. můžete být při odbavování požádáni, aby dítě ochutnalo.
  • Do 5 let nesmí dítě cestovat bez doprovodu dospělého.
  • U Českých aerolinií je možné uložit dítě do speciální dětské postýlky a na dlouhých trasách dokonce dostanete balíček tzv. baby kit, kde jsou plenky, ubrousky a chrastítko.
  • Informujte se o zdravotních rizicích cestování malých dětí letadlem a buďte připraveni. Dítě nemusí tak dobře jako vy zvládat klimatické změny, klimatizaci v letadle atd. Může se stát, že po příletu bude dítě lehce nachlazené. Diskutabilní je i záření, kterým může být dítě ozářeno v průběhu letu, zejména delšího 5 hodin.
  • Dlouhé sezení je vždy rizikem pro vznik trombózy, zejména máte-li ještě dítě na klíně. Nezapomínejte se pravidelně procházet.

Cestování letadlem s dítětem do dvou let

U leteckých společností se podmínky pro přepravu mohou lišit a je vždy dobré si aktuální informace ověřit na jejich stránkách těsně před odletem. Do dvou let může dítě cestovat na klíně u dospělého nebo na vlastním sedadle. Pokud si zvolíte variantu na klíně, platí minimální částky za letenku, bývá to kolem 20% z ceny letenky. U ČSA za dítě na klíně zaplatíte jen 10 % z ceny a za dítě na vlastním sedadle je to 67 % tarifu. V době, kdy svítí nápis „Připoutejte se“, musí vaše dítě sedět na klíně a být s vámi připoutáno. K připoutání dítěte slouží další pás, který propojíte s vaším pásem. Způsob připoutání vám předvede letuška před odletem. Přeprava je i možná ve vlastní autosedačce, která je certifikována pro použití v letadle.

Některé letecké společnosti z přepravy dětí až tak nadšené nejsou a omezují počet dětí, který může cestovat s rodiči. Na linkách, které provozují České aerolinie, mohou s rodiči cestovat maximálně dvě děti mladší dvou let, ale jen v tom případě, že na druhé dítě máte potvrzenou rezervaci místa a autosedačku (ta se dá zdarma půjčit). Při rezervaci jízdenky si můžete objednat speciální dětské menu. Takto malé dítě může mít odbavené jedno zavazadlo a skládací kočárek, přenosný koš, spací tašku nebo autosedačku. Kočárek si můžete vzít až k letadlu a pak ho letušky uloží do zavazadlového prostoru letadla.

Cestování s miminkem letadlem

Takto vypadá tzv. bassinet, dětská postýlka v letadle pro děti do 11 kg váhy

Přepravování kočárku letadlem

Máte-li dítě do dvou let, zdarma můžete s dítětem přepravovat i kočárek, který se hmotnostně nezapočítává do přepravovaných zavazadel. Každá aerolinie má jiné způsoby, jak s kočárkem zachází. V zásadě máte dvě možnosti, buď si ho necháte odbavit s ostatními zavazadly a čekání na letadlo přečkáte bez kočárku (některá letiště poskytují zapůjčení kočárků na pohyb po letišti zdarma), nebo si necháte kočárek u sebe do poslední chvíle nástupu do letadla. Obvykle vám jej letušky pár minut před nástupem do letadla vezmou a uloží do zavazadlového prostoru. Informujte se, jak pak dostanete kočárek zpět. Některé společnosti vám ho připraví hned při vystupování z letadla, jiné ho přiřadí k ostatním zavazadlům.

Co si vzít s sebou do letadla?

Při cestování s miminkem a hodně malými dětmi nepodceňte výbavu do letadla. Dejte dětem pohodlné oblečení a pro jistotu mějte vždy i nějaké náhradní na převlečení v případě nehody. U delších letů si pečlivě nastudujte, co je v ceně vaší letenky (jídlo, deka, nápoje, zábava v letadle jako možnost přehrávání pohádek atd.). Pokud nic z výše uvedeného nemáte v ceně, buďto mějte s sebou peníze, abyste si mohli v případě potřeby tyto věci dokoupit, nebo mějte připravenou nějakou svačinu, přikrývku, teplejší oblečení atd. Doporučujeme spíše sušší stravu, jako různé suchary, pečivo, atd., dle věku dítěte. Pro dítě si samozřejmě vezměte plenky, ubrousky, hračky, knížky, nahrajte si zábavné aplikace do mobilu, který si před cestou nezapomeňte nabít atd. Vše, co byste mohli potřebovat. Nezapomeňte ani na sebe, většinu letu budete mít dítě na klíně, a tak i vy můžete skončit s nehezkým flekem na triku. Buďte připraveni.

Jak může vypadat peklo v letadle? Stačí k tomu jedno malé dítě

Jednotlivá letiště mají různá pravidla pro přepravu tekutin při cestování s malými dětmi. Velmi benevolentní pravidla bývají např. u vnitrostátních letů, přísnější u mezinárodních. Pokud přestupujete, může se vám stát, že jedno letiště vám povolí přepravit tekutiny (např. mléko) pro dítě a druhé vás to donutí vyhodit. Pokud se zjišťováním nechcete zabývat, můžete vycházet z pravidel pro dospělé, tedy že pokud si do letadla berete tekutiny, musí být v minimálním množství a v malém balení do max. 100 mililitrů. Všechna balení musí být v průhledném a uzavíratelném plastovém sáčku o max. obsahu 1 litr. Dále si sebou můžete vzít tekutiny k pití během cesty (pro léčebné účely, z důvodu zvláštního požadavku na stravování včetně kojenecké výživy). Je-li vaše dítě na umělém mléce, máte vystaráno, stačí si vzít prášek a personál vám do něj ohřeje vodu. Dražší letecké společnosti, jako jsou např. Emiráty, vám poskytnou i lahvičky na pití a nezapomenou ani na dárek pro děti.

Do příručního zavazadla si můžete přibalit tekutiny, gely, pasty v uzavíratelném průhledném sáčku do jednoho litru objemu. Věci, které ze zdravotních důvodů musíte mít (léky, kojenecká strava na cestu, atd.). Také můžete přepravovat nápoje, parfémy a další tekutiny, které jste koupili na letišti.

Létání rozhodně nemusí být noční můrou pro vás a ani pro vaše dítě. Stačí si celou věc dobře naplánovat a zhodnotit povahu vašeho dítěte, i to, kam letíte a jak je vámi vybraná aerolinka na cestování s dětmi připravená. Nakonec se vám létání může tak zalíbit, že na dovolenou už jinak nepojedete.

Cestování s miminkem – Před letem

Někdy může dojít ke zpoždění letu, proto si sebou na letiště vezměte dostatek plen a jídla pro děti (a také trpělivost). Dopředu mějte zjištěné, zda vaše společnost přednostně odbavuje rodiny s dětmi.  Na druhou stranu přednostní odbavení také znamená, že dítě stráví delší čas v letadle samotném a dříve se může začít nudit. Nekdy tak může být lepší naopak nastupovat mezi posledními.

Na některých letištích neplatí děti poplatky, například v Praze na letišti neplatí dítě do dvou let žádné poplatky. Na všech letištích jsou místnosti s přebalovacími pulty, takže potřebný koutek si pro sebe určitě najdete.

Cestování s dětmi. Průměrné dítě se začne nudit za 27 minut!

Co dělat v letadle?

Až nastoupíte do letadla, hned se personálu zeptejte, kde jsou umístěny záchody a přebalovací pulty. Nebojte se na cokoliv zeptat nebo požádat, palubní personál je v letadle pro cestující. Při vzlétání a přistávání často zaléhají uši a přijde nepříjemný pocit v žaludku. Dítěti se to vůbec nemusí líbit. Proti zalehnutí uší je dobré krmení nebo kojení. U starších dětí pomůže bonbon.

Cestování letadlem s dětmi nad dva roky

V tomto věku už musí mít dítě svoje sedadlo a platit za letenku, obvykle se jedná o 90% z ceny letenky. Některé společnosti nabízejí slevy a speciální dětské tarify. V této věkové kategorii už mohou mít počet zavazadel stejný jako dospělí. V letadle mají letušky pro děti připravené drobné dárky, ale nezapomínejte na ně ani vy sami a vezměte sebou nějakou oblíbenou knížku či hru.  Zejména pokud vás čeká delší let, je připravenost na zabavení dítěte k nezaplacení pro vás i vaše okolí.

Jídlo dostávají děti stejné jako dospělí. Někdy je k dispozici speciální občerstvení, tzv. children meal (může se objednat při rezervaci letenky).

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Cestování s miminkem letadlem, jak to zvládnout s přehledem?