Menu
MotherClub.cz
Kojení

Jak naučit dítě na umělé mléko

Martina Mádlová

Martina Mádlová

26. 8. 2018

Musíte nebo chcete přestat kojit a potřebujete naučit své dítko na umělé mléko? Ne vždy je to úplně jednoduché. Pro kojené děti je to velká změna a musí se na ni postupně připravit. Obrňte se trpělivostí a snažte se konec kojení dítěti co nejvíce ulehčit. Jak naučit dítě na umělé mléko?

Učíme miminko na umělé mléko

Dítě mléko odmítá

Je naprosto normální, pokud zpočátku dítě umělé mléko odmítá. Pro něj je to naprosto nová chuť, když doposud znalo jen chuť mateřského mléko. Musí si na ni chvilku zvykat.

Neumí pít z lahvičky

Také sání z lahvičky není pro malé dítko úplně jednoduché. Musí se to nejdříve naučit, když předtím jen sálo z matčina prsu, což probíhá naprosto odlišně. Až se naučí novou techniku, bude pít jedna radost.

Méně častá a jiná stolice

Jestliže dítě začne mít méně často stolici než při kojení, neděste se, je to naprosto normální. Kojené dítě mívá stoličku vícekrát denně. Mění se i její barva a konzistence. Jde o přirozenou reakci organismu. Důležité je, aby dítě prospívalo.

Jak naučit dítě držet flašku?

Klid a pohoda

Aby se dítko naučilo pít z lahvičky umělé mléko, mělo by být zpočátku v naprostém klidu a nejlépe doma ve známém prostředí, kde se cítí bezpečně.

Nečekejte na hlad

Vaše dítě se bude mnohem lépe učit na nový druh potravy tehdy, když nebude úplně hladové a ani unavené.

Zkuste lžičku

Umělé mléko můžete podávat dítěti zpočátku i na lžičce, aby si zvyklo na novou chuť, než bude pít z lahvičky.

Správná teplota

Nezapomeňte, že kojenecké mléko musí mít správnou teplotu, takovou jako má i mateřské mléko.

Hlaďte dítě a dotýkejte se ho

Při krmení z láhve dítě neustále hlaďte, můžete s ním zkusit i chodit po bytě apod. Trochu se rozptýlí a nebude mu vadit, že pije z lahve.

Jak odstříkávat mléko a o mateřské mléko se starat

Zkuste tatínka

Krmení může i převzít tatínek, často děti snáze akceptují umělé mléko, když není na blízku maminka.

Když mléko stále odmítá

Jestliže vaše dítě stále nechce pít umělé mléko, můžete mu zkusit nabídnout jiný typ nebo jinou savičku. Možná budete muset chvíli zkoušet, než najdete ideální kombinaci. Záleží také na věku dítěte. U starších jednoho roku můžete rovnou lahvičku přeskočit a začít mléko nabízet z hrníčku s pítkem.

Konec kojení není katastrofa

Hodně maminek se dostane do situace, kdy skončí s kojením a přejde na umělé mléko. Ať už je důvod jakýkoliv, nebývá to vždy snadná záležitost. Není ale nutné propadat panice. I sebevětší tvrdohlavec se nakonec pít mléko naučí a vy si budete moci oddechnout.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak naučit dítě na umělé mléko