Menu
MotherClub.cz
Kojení

Jak naučit dítě usínat bez kojení

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 7. 2018

Také vás trápí, že vaše miminko usne pouze u vašeho prsu? Každý večer je to stejné. Miminko je vykoupané, nakrmené a přebalené. Uložíte ho do postýlky a po chvilce klidu začne být nespokojené, křičet a plakat. Jen ho vyndáte a dáte k prsu, je ticho.

Je to tak. Dobroučké mlíčko, voňavá a něžná maminka, proč by mělo miminko dobrovolně spát ve studené postýlce, když má tohle vše na dosah a stačí jen chvíli křičet.

Nedělejte živý dudlík

Představujete pro dítě takový živý dudlík a už jste z toho unavené? Máte v podstatě dvě možnosti. Buď to nechat tak, jak to je a čekat, až se dítko samo přestane dožadovat prsu v noci nebo tomu pomoci. Ve druhém případě však budete potřebovat velkou dávku trpělivosti a pevné rozhodnutí.

Jak naučit miminko usínat samo v jiné místnosti a spát celou noc

Ukolébavky pro děti. Co je bílý šum a proč jsou uspávací rituály pro dítě tak důležité?

Rady odborníků

Většina odborníků doporučuje jediné, miminko klasicky vykoupejte, přebalte a nakrmte, chvíli se s ním mazlete, ale nebudete to vy, kdo ho půjde dát do postýlky. Udělá to váš partner. Dá miminku pusu, rozloučí se s ním a odejde. Pokud nechcete, aby dítě usínalo samo, může s ním zůstat, dokud neusne. Když začne dítě plakat, opět ho musí utěšit partner. Může u něj sedět, držet ho za ruku, určitě se nejedná o vyplakávací metodu. Cílem je, aby dítě přestalo maminku využívat jako dudlík. Dudlík sám o sobě může toto období v mnohém usnadnit, některé děti rády mazlí látkovou plenu, plyšáka nebo maminčino tričko. Celý proces by se měl odehrávat stále stejně. Jak už bylo řečeno, je potřeba velká dávka trpělivosti, bez vzteku a s jasným cílem ulevit mamince a pomoci dítku dobře spát.

Pokud však nechcete dítě odnaučovat takto, nezbývá vám nic jiného, než si počkat, až samo dospěje k tomu, že se přestane budit a začne spát celou noc. Do té doby tam můžete být pro něj jako opora, která mu vždy pomůže, aby mohlo znovu usnout. Ať se rozhodnete tak nebo tak, ani v jednom z případů z vás vaše rozhodnutí nedělá horší matku, než jsou ostatní.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Jak naučit dítě usínat bez kojení