Menu
MotherClub.cz
Recepty pro děti

Zdravá snídaně pro děti. Rohlík a sladký jogurt nebo obilná kaše?

Spousta maminek opomíjí u dětí starších jednoho roku snídaně. Přitom snídaně je naprostý základ, na který dospělí bohužel často zapomínají. Můžeme dítko alespoň trochu nasytit z prsu, pokud jej dosud kojíme nebo rychle odbýt rohlíkem a sladkým jogurtem, ale příprava kaše může být přece jen mnohem zdravější variantou.

Snídaně pro kojence

Opomíjené snídaně bývají základem jídelníčku. Už kojenec projevuje takřka ihned po probuzení zájem o jídlo. Dožaduje se nejrůznějšími prostředky toho, aby jej maminka nakrmila. První ranní potravou tak bývá mateřské mléko, a to rovnou z prsu. U starších kojenců je ale vhodné zařadit i pevnou stravu.

Prs často bývá u kojených dětí první a mnohdy i jedinou snídaní. Dítěti, které už je zvyklé na pevnou stravu obvykle připravujeme vydatnou dopolední svačinku, která může suplovat snídani, protože ráno  ještě v posteli ihned po probuzení snídá pouze mateřské mléko.

5 osvědčených receptů na hruškovou přesnídávku

Snídaně pro děti do 1 roku

Děti do jednoho roku snídají obvykle mateřské mléko. Pediatři doporučují, aby jim byl spolu s prvními příkrmy mezi 4. až 6. měsícem podán lepek, aby se zjistilo, jak na něj reagují. Zatímco dříve se do jednoho roku lepek z hlediska rizika rozvoje vzniku alergie nedoporučoval, v další fázi lékařského bádání se začal naopak doporučovat co nejdříve, aby si tělo proti němu nezačalo vytvářet protilátky.

Mezi první příkrmy a snídaně je vhodné zařadit bezlepkovou rýžovou nebo kukuřičnou kaši s ovocem, později tedy i ovesnou kaši, která obsahuje lepek. Rozhodně je to lepší než dát dítěti do ruky rohlík a tvarohový dezert. Dětem do jednoho roku se rovněž nepodávají žádné uzeniny, ani šunka. Není vhodné dětem jídlo přislazovat nebo je krmit sladkými vánočkami, koláči nebo koblížky.

Bohatě stačí kukuřičná nebo jahelná kaše připravené na vodě, pohodlnými variantami jsou instantní kaše, které jednoduše rozmícháme v misce s trochou převařené kojenecké vody. Protože dětem do jednoho roku nesladíme, není vhodné přidávat do kaše med nebo rýžový sirup, stačí nastrouhané jablíčko nebo rozmělněný banán.

Snídaně pro děti od 1 roku

Dětem od jednoho roku už můžeme nabízet takřka cokoli, jejich jídelníček se stává plnohodnotným. Nadále však vynecháváme uzeniny a sladké potraviny. Do kaše lze přidat i trochu medu nebo rýžového sirupu, volíme sezónní ovoce, například borůvky, ostružiny, maliny, jablka, pomeranč, banán a podobně. Kromě rýžové a kukuřičné či jahelné kaše můžete vyzkoušet i velmi chutnou a výživnou ovesnou kaši. Pokud dítě dobře snáší kravské mléko, klidně zařaďte smetanové bílé jogurty nebo plnotučné tvarohy. Vyhýbejte se ale slazeným jogurtům, které obsahují hodně cukru a zbytečných emulgátorů navíc.

Dítě může samozřejmě dostat také pečivo. Odborníci však zpočátku nedoporučují celozrnné pečivo, které obsahuje hodně vlákniny. Tu by totiž citlivé dětské trávicí orgány ještě nedokázaly dobře zpracovat. Nejvhodnější a zároveň nejzdravější snídaní je vždycky kaše. A ta se dá vždy připravit na sto možných způsobů.

Recepty pro děti: Pyré z dýně

Od kdy dávat dítěti snídani?

Pediatři doporučují snídani pro děti od 4. až 6. měsíce spolu se zaváděním prvních příkrmů, rozhodně ale nejpozději tehdy, kdy dítě již zcela přechází na pevnou stravu. Zejména by se mělo dbát na to, aby se dítě ráno dobře najedlo v době, kdy odchází do školy.

Šunka pro kojence – ano či ne?

I když voňavá šunčička, zejména ta s vysokým obsahem masa, vypadá lákavě, pro malé děti určitě vhodná není. Sice ji obvykle seženete pod názvem dětská šunka nebo dětská kuřecí šunka, ale opravdu by se pro svůj vysoký obsah soli kojencům a batolatům nabízet neměla. Celkově uzeniny jako takové jsou pro děti nevhodné.

Recept na jablka, mrkev a banán s amarantovými vločkami

Recepty na snídani pro děti

Jak by tedy mohla vypadat zdravá snídaně pro batolata a předškoláky? Určitě není vhodné dítěti vrazit do ruky rohlík a tvarohový dezert, jak často maminky praktikují. Čím je dítě mladší, tím je pro něj důležitější si jídlo nejprve osahat a ochutnat, připravit na něj žaludek a celý trávicí systém. Snídaně rozhodně také nemůže být ve spěchu, pokud se chystáme odejít do herničky, školky, odvézt dítě k babičce na hlídání, protože musíme do práce a podobně.

Snídaně by měla být tak trochu jako rituál, příjemný start do nového dne. Jestliže už rodič sám nesnídá nebo na snídani zapomíná, obvykle k tomu nevede ani své dítě, anebo ho takzvaně odbývá nejrychlejší a nejjednodušší verzí snídaně. Kromě toho, že by i rodič měl dbát na to, aby sám dobře posnídal, měl by si především udělat čas na přípravu kvalitní snídaně pro své dítě. Pomoci mohou následující recepty.

Jak naučit dítě jíst samo – jídlo není hra

Ovesná kaše s banánem a pomerančem

Připravíme si:

ovesné vločky nebo instantní ovesnou kaši
1 menší banán
1 menší pomeranč
med nebo datlový sirup
vodu nebo ovesné mléko, případně kojenecké mléko
hroznový olej

Postup:

Vločky spaříme vroucí vodou nebo v mléce dle věku a snášenlivosti dítěte. Pokud použijeme drobné instantní vločky s klíčky, je příprava rychlejší, klasické vločky je totiž potřeba trochu povařit, aby změkly, ideálně je rozvařit na kaši. Když použijeme instantní kaši, stačí ji jen rozmíchat v misce s trochou převařené kojenecké vody nebo libovolně zvoleného teplého mléka. Do vychlazené kaše můžeme přidat banán nakrájený na kolečka, kousky pomeranče, kaši lehce zalijeme olejem z hroznových jader a osladíme medem.

Kaše je vhodná pro děti od jednoho roku, starším dětem můžeme přidat k banánu trochu kakaa nebo karobu (prášek ze svatojánského chleba). K banánu můžeme též přidat trochu datlového sirupu namísto medu, přidávat pomeranč v tomto případě už pak není vhodné.

Kukuřičná kaše s hruškou a rozinkami

Připravíme si:

instantní kukuřičnou nebo jahelnou kaši
1 menší hrušku
rozinky nebo vlašské ořechy, rýžový sirup, med nebo tmavý melasový cukr, případně i kokosový cukr
hroznový olej

Postup:

Kaši jednoduše připravíme smícháním instantní směsi s převařenou vodou na požadovanou hustotu. Příprava je to velmi rychlá. Velice dobře tato kombinace chutná s kukuřičnou, kukuřično – jahelnou nebo jahelnou kaší (proso). Do misky pak jen přidáme nadrobno nakrájenou šťavnatou hruštičku, trochu oleje z hroznových jader, rozinky, větším dětem můžeme nabídnout i pár vlašských oříšků, pokud ovšem na ně nemají alergii. Osladit lze medem, rýžovým sirupem nebo tmavým melasovým či kokosovým cukrem, které mají karamelový vzhled i chuť – v kombinaci s hruškou je to hotová lahůdka.

Dítě dostane zdravou snídani a ještě se bude olizovat až za ušima. Po ránu je vhodné doplnit tělu sacharidy. Navíc tato varianta je bezlepková a bezmléčná pro děti s atopickým ekzémem nebo potravinové alergiky. Hodí se od jednoho roku věku.

Co dělat, když dítě nechce jíst? Nutit nebo nenutit? Poradíme

Rýžová kaše s jahodami a rýžovým sirupem

Připravíme si:

bílou kulatozrnnou rýži nebo instantní rýžovou kaši
čerstvé jahody nebo lyofilizované jahody (sušené mrazem)
rýžový sirup
voda nebo kojenecké mléko

Postup:

Bílou rýži uvaříme v hrnci s větším množstvím vody, aby se nám hezky rozvařila na kaši. Volit můžeme i variantu rychlé instantní kaše, kterou rozmícháme s převařenou kojeneckou vodou nebo kojeneckým mlékem odpovídající teploty. Do misky pak jen přidáme pár pokrájených čerstvých jahod nebo v zimě třeba jahod sušených mrazem či lyofilizovaného jahodového prášku. Přisladit můžeme rýžovým sirupem.

Tato kaše je vhodná i pro kojence a děti mladší jednoho roku. Je bezlepková, jahod můžete volit velmi maličko, aby se vám dítko neosypalo. Rýžový sirup není ani cukr, ani med, takže zase tolik nevadí, protože neobsahuje sacharózu ani vysoký podíl fruktózy.

Jak naučit děti jíst zdravě? Jděte příkladem a buďte vynalézavá!

Jahelné vločky se strouhaným jablkem a jogurtem

Připravíme si:

vločky z jáhel
1 jablko
kvalitní bílý jogurt nebo kokosový bílý jogurt, případně sojový
vlašské ořechy a skořice
med

Postup:

Vločky nasypeme do misky a přelijeme vroucí vodou, necháme chvilku odstát, dokud nenabudou na svém objemu. Přidáme nastrouhané jablko, trochu medu, skořice, vlašských oříšků a na závěr dvě lžíce smetanového bílého jogurtu nebo sojového či kokosového jogurtu u těch, kdož nemohou kravské mléko. U menších dětí vynecháme oříšky a skořici. Tato snídaně je vhodná u bezlepkové diety, v případě alergie na bílkovinu kravského mléka volíme bílý sojový nebo kokosový jogurt. Hodí se pro děti starší jednoho roku. Skořici a ořechy bez problémů přidáváme raději až v batolecím věku.

Kukuřičné lupínky s jogurtem a borůvkami

Připravíme si:

100 % kukuřičné lupínky bez cukru
kvalitní bílý jogurt nebo kokosový bílý jogurt, případně sojový
rýžový sirup
čerstvé, mražené nebo lyofilizované borůvky

Postup:

Lupínky necháme rozmočit v jogurtu tak, aby změkly a daly se konzumovat, ideální je vše přemístit na misku. Možno přidat borůvky, ať už čerstvé, lyofilizované nebo rozmrazené, a kaši lehce přisladit rýžovým sirupem. Tato snídaně je bezlepková a pro děti starší  jednoho roku. Borůvky jsou velice zdravé a vhodné pro děti jakéhokoliv věku.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zdravá snídaně pro děti. Rohlík a sladký jogurt nebo obilná kaše?