Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak naučit dítě jíst samo – jídlo není hra

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 12. 2018

Chtěla byste, aby se vaše dítě už pomalu krmilo samo? Snaží se dosáhnout na lžičku a strčit si jí do pusy nebo miluje ponoření ručiček do misky a ládování se? Nebraňte mu. Připravíte ho o radost i další posun v jeho vývoji. Čím dříve se o to pokouší, tím dříve se to naučí. Většina dětí se začne více zajímat o samostatné jídlo kolem osmého měsíce. Z počátku je jídlo prostě všude. Musíte se proto obrnit velkou dávkou trpělivosti. Nespěchejte na něj, na stůl dejte gumový ubrus nebo používejte omyvatelnou židličku a pořádný bryndák. Za každé povedené sousto svého miláčka pochvalte.

Jak naučit dítě jíst samo?

Nebojte se mu podat lžičku a nechat ho, aby si jí drželo. Možná ji zatím bude držet úplně špatně, ale každá snaha se počítá. Při krmení používejte dvě lžičky. Jednu má dítě a druhou vy. Když necháte krmení jen na něm, nejspíš se pořádně nenají a bude nespokojené.  Při učení vybírejte zpočátku ideální konzistenci pokrmů, aby se jídlo dalo dobře nabrat a nepadalo ze lžičky. Polévka nebude to pravé. Při jídle vždy dítě hodně chvalte a motivujte. Povzbuzujte ho k dalším výkonům.

Dítěti pořiďte jeho vlastní lžičku, ideálně plastovou. Při krmení se nezabírejte ničím jiným. Čas na jídlo má být vyhrazen pouze jídlu. Nedívejte se na televizi a ani nic jiného. Televize by mohla až příliš odvádět pozornost. Krmení by nemělo trvat příliš dlouho. Určitě ne více jak tři čtvrtě hodiny. Dítě musí vědět, že teď si nehrajete. Když jídlo nedojí, dokrmte ho. Děti rády napodobují. Proto je skvělé, když rodina stoluje u stolu. Nekrmte děti na gauči, v posteli, při hraní a ani ho nehoňte po místnosti.

Co dělat, když dítě nechce pít?

Mají se děti nutit?

Jídlo má být prožitkem a příjemně strávenou chvílí. Všichni se sejdou u stolu, dobře se nají a povídají si. Dítěti dávejte porce tak akorát a snažte se respektovat alespoň u něčeho jeho chutě. Do jídla ho určitě nenuďte. Ničemu to nepomůže a jen mu vytvoříte psychický blok. Když už nechce, říká ne nebo jídlo odmítá, prostě ho odneste. Pokud ho budete do jídla tlačit, bude vaše dítko zbytečně ve stresu. Před hlavním jídlem rozhodně vynechejte jakékoliv sladkosti.

Každé dítě se naučí jíst. Některé dříve a jiné později. Jednoho krásného dne i vás čeká to, že dítě se nají ze své misky a svou lžící, aniž byste poté musela umývat jeho i celé okolí. U stolu má vládnout pohoda, tak si ji společně užívejte.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak naučit dítě jíst samo – jídlo není hra