Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak naučit děti jíst zdravě? Jděte příkladem a buďte vynalézavá!

Redakce

Redakce

2. 12. 2017

Každý dobrý rodič si přeje, aby byly jeho děti zdravé. Základem zdraví je především zdravý životní styl, to znamená kvalitní strava a dostatek pohybu. S ovocem u dětí většinou nebývá problém, je sladké a chutné. Horší je to s příjmem zeleniny. Některé děti odmítají téměř vše, co vyrostlo na zemi. O luštěninách ani nemluvě. Jak ale děti přimět k tomu, aby zelenině či zdravým jídlům přišly na chuť? Jak naučit děti jíst zdravě?

Rodiče jako vzor

Ať se vám to líbí nebo ne, naše děti jsou součástí naší kultury. Což bohužel znamená, že jsou většinou zvyklé na jídelníček plný sladkých, slaných a mastných jídel, která neobsahují dostatek čerstvých ingrediencí. Děti se musejí naučit jíst správně od samého začátku. Chuťové preference dětí ovlivňuje z velké části matka. Pokud nemá ráda zeleninu, pravděpodobně ji dítěti ani moc nenabízí. Čím dříve začnete dítěti intenzivně a atraktivní formou dítěti nabízet zeleninu, tím lépe. Ale nikdy není pozdě začít.

Lepek a miminka. Kdy zavádět lepek do stravy?

Snažte se přidat zeleninu do oblíbených jídel vašich dětí

Je to skvělý způsob, jak získat výživné látky a udělat jídla, která mají vaše děti rády, zdravějším způsobem. Udělejte všechno proto, abyste z jídelníčku vašich dětí eliminovali zbytečné přídatné látky. Umělá barviva a příchutě mají negativní vliv na chování dětí. Například benzoan sodný, který je běžně používanou konzervační látkou, způsobuje u malých dětí hyperaktivitu, která je spojována také s nepozorností a impulsivním chováním. Pozor také na rozšířenou košenilu (karmínové barvivo), např. v červených jogurtech či ovocných piškotech. Vyrábí se z rozdrcených brouků a má negativní účinky na zdraví.

Jak naučit děti jíst zdravě? Začněte zdravou snídaní

Mnoho dětí snídani moc nedá, ale to je chyba. Ke snídani je vhodný bílý jogurt oslazený džemem či javorovým sirupem, namísto přeslazených přibarvovaných jogurtů. Ze začátku můžete zkusit míchat ovocné jogurty půl na půl s bílým jogurtem. Nejen, že uděláte něco pro zdraví svých dětí, ale také ušetříte.

Výborné jsou také ovesné vločky, např. s ořechy či ovocem. Ale pozor kupujte pouze ty nezapékané, nejsou totiž tak sladké. Někomu chutnají do jogurtu, jinému do mléka. Mléko kupujte vždy v bio kvalitě a čerstvé (nikdy ne trvanlivé). Pokud do nich zamícháte ještě rozinky nebo sušené švestky bez síry, určitě si na nich pochutná i vaše dítě. Děti po ovesných vločkách podávají lepší výkony než po jakékoliv jiné snídani. Přírodní látky nacházející se v ovesných vločkách podporují paměť a pozornost.

K dalším prospěšným snídaním patří pravý kváskový chléb s lučinou, jablka, pomeranče, grapefruity, hroznové víno a bobulové plody.

Skvělý je také banán. Pokud ho děti odmítají, je možné jej nakrájet na kolečka a posypat lehounce grankem. Takovému dezertu neodolá ani největší vybíravec. Banán skvěle zasytí a má mnoho zdraví prospěšných látek. Hodí se samozřejmě také ke svačině.

Těžké kovy v dětské stravě. Jaké mohou mít dopady na děti a jak se jim vyhnout?

Ochutnat jedno sousto

Jestliže máte doma vybíravé dítě, zaveďte pravidlo jednoho sousta. To znamená, že bude muset ochutnat i jídlo, o kterém si mnohdy jenom myslí, že ho nemá rádo. Nové jídlo se musí dítěti dát někdy až sedmkrát, než si ho oblíbí.

Listová zelenina

Většina dětí nemá ráda saláty. Jděte jim příkladem a snažte se každý den udělat si salát k obědu či k večeři. Aby dítě snědlo salátu co nejvíce, dávejte jej na stůl vždy dříve, než hlavní chod. Pokud je dítě vyhládlé, určitě sní aspoň něco. Kupujte zeleninu v bio kvalitě. Velkým problémem jsou totiž dusičnany. Dnes se již dají koupit domácí přístroje, které vám detekují dusičnany v zelenině (okolo 3000 Kč). Jedině tak se dá dosáhnout toho, aby v supermarketech byly nabízeny zdravé a kvalitní potraviny. Přestat kupovat ty nekvalitní. Čím dál tím oblíbenější jsou nejrůznější firmy dovážející bio bedýnky. Zelenina a ovoce českého původu bez pesticidů a dusičnanů sice nemusí na první pohled vypadat tak krásně jako supermarketové jablko, které sem letělo přes půl světa, ale rozhodně bude pro nás lepší.

Jak připravit chutný salát pro děti?

Perfektní je okurkový nebo mrkvový salát dochucený ananasem či jablkem. Tomu určitě neodolají. Čerstvý ledový či křehký listový salát zalejte sladkokyselou zálivkou (lžíce hnědého cukru na sklenici vody a dochutit citronem), který se dá jíst jen tak rukama, na to snad přištoupí každý. Děti mají také rády červenou či žlutou papriku. Okurku nakrájenou na kolečka (vždy ji oloupejte, aby nebyla hořká), lehounce posolenou, to zbaští i zatvrzelý nejedlík.

Kdy dávat dětem ořechy a mohou se jíst při kojení?

Polévky a vývary

Pokud chcete do dětí dostat opravdu mnoho vitamínů a minerálů, uvařte jim k obědu polévku. Stačí jen nakrájet kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, brambory, batáty, kapustičku), příp. i pórek, květák nebo cibuli. Cuketu a brokolici nakrájejte na co nejmenší kousky. Většinou totiž nepatří mezi favority. Na dochucení můžete přimíchat masový vývar nebo nudličky. Polévku dělejte co nejhustší. Nemusíte dávat ani jíšku, stačí máslo.

Pozor také, děti u polévky často odradí hned na začátku spálený jazyk. Obecně se nedoporučuje dětem dávat příliš teplá jídla. Nemají trpělivost a chtějí hned ochutnat. Pokud je první dojem negativní, další sousto už si třeba ani nedají. Některé děti nemají rády polévkové krémy, jiné ano. Většinou se jim ale lépe jí polévka nerozmixovaná, kdy přesně vidí, co jedí a mohou si vybrat.

Špenát

Velice nedůvěřivě se děti staví ke špenátu. Přitom když se jej naučí jíst, nakonec patří k jejich velice oblíbeným jídlům. Doporučujeme špenát zamíchat do těstovin a dochutit smetanou, která chuť špenátu zjemní. Pozor, děti nemají moc rády vlákna listového špenátu, dejte přednost špenátovému protlaku nebo čerstvý listový špenát po uvaření rozmixujte. Špenátu sluší česnek, který je mimo jiné velice zdravý. Dejte si ale pozor, abyste to nepřehnali. Děti obecně odradí jakákoli výraznější chuť.

Zapojujte děti do vaření

Veďte je k tomu, aby vám pomáhaly i za cenu, že vytvoří hrozný nepořádek. Naučí se tak dovednostem, ze kterých budou čerpat po celý život. Mladší děti můžou pomoct s přípravou salátů nebo polévek. Nechte je, ať se samy rozhodnou, jaké zdravé jídlo společně připravíte. Dovolte jim, aby v obchodě samy nakoupily zdravé ovoce a zeleninu, které pak použijete v kuchyni.

Kyselina listová pro děti i těhotné ženy. Proč by děti měly milovat zeleninu?

Kukuřice do všeho

Děti většinou milují sladkou chuť kukuřice. Pokud chcete dítě nalákat na nějaké zdravé jídlo, zkuste mu do něj přihodit trochu sladké kukuřice (lepší mraženou, než nakládanou). Zkuste např. těstoviny se zeleninou. V kastrolu nechte dusit na trošce vody brokolici, kukuřici a pokrájenou mrkev. Až vše změkne, zceďte a zalejte smetanou. Podávejte s těstovinami. Dětem to většinou velice chutná. Kukuřici přihazujte, kam se dá. Do rizota, do kuskusu…

Nejprve něco zdravého, potom teprve sladkého

Ačkoli to odborníci nedoporučují z výchovných důvodů, některým rodičům se osvědčilo naučit děti jíst alespoň tolik zdravého, kolik snědí nezdravého. Školkové děti již většinou velice dobře dokáží rozlišovat mezi zdravým a nezdravým jídlem. Pokud mají chuť na sušenky nebo koblihu, musejí si nejrpve dát něco zdravého, např. půl okurky, papriku nebo mrkvičku. S vidinou sladkého konce většinou zeleninu slupnou hned.

7 důvodů, proč jsou japonské děti nejzdravější na světě

Zdravé svačiny

I když vám dítě nosí svačiny zpět, nevzdávejte to. Zkoušejte jim celozrnný toust se sýrem a listovým salátem zabalit do krásného ubrousku a roztomilé krabičky. Vhodné jsou také ovocné tyčinky či kapsičky. Jablíčko jim nakrájete do krabičky. Zkuste přibalit mrkev nebo okurku na chroupání. Směs sušeného ovoce s oříšky i některými semeny (loupanou slunečnicí např.) jsou skvělou svačinou.

Několik rad na závěr

Vyslechněte si názor, co by si druhý den dítě dalo k jídlu, a pokuste se najít nějaký kompromis. Naučte ho orientovat se v potravinách a o stravování hovořte doma otevřeně. Nezapomeňte s potomkem prodiskutovat ani to, co bylo dnes ve škole k obědu a do jaké míry byl spokojený či nespokojený. Jen tak naučíte dítě o stravě přemýšlet, což může mít dopad na kvalitu jeho života i poté, co vyletí z rodinného hnízda. Učte tedy děti již od raného dětství, že zdravé stravování je základem kvalitního života.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak naučit děti jíst zdravě? Jděte příkladem a buďte vynalézavá!