Menu
MotherClub.cz
Kojení

Vliv kojení na psychiku žen. Proč zlepšuje naší duševní pohodu?

Redakce

Redakce

4. 12. 2019

To, že má kojení prakticky nenahraditelnou úlohu ve vývoji miminka, není třeba zdůrazňovat. Podívejme se ovšem dnes také na to, proč je kojení tak přínosné i pro vás. Nejen, že se díky kojení dítěte vyhnete psychickým problémům či oddálíte nástup menstruace, pomůže vám dokonce i zhubnout. Jak velký vliv má kojení pro matku? Jaké jsou hlavní přínosy kojení pro matku?

Nejčastější důvody, proč maminky dítě nekojí

Spousta maminek nechce po porodu kojit. Nejčastěji se obávají, že je bude kojení bolet a že kvůli kojení přijdou o pevná prsa. Dalším důvodem, proč kojení již na začátku vzdají, je to, že nevědí, jak na to. Někdy se domnívají, že je lahvička s náhradní výživou daleko praktičtější, o čemž by ovšem šlo značně polemizovat – přeci jen je uprostřed noci jednodušší vytáhnout prso, než vstávat a ohřívat lahvičku.

Hormon prolaktin pomáhá nastartovat kojení. Může i za snížení libida či neplodnost u některých žen

Když maminka nekojí…

Pravda ovšem je, že s lahvičkou se může již od počátku více zapojit tatínek, navíc maminka je díky umělému mléku daleko svobodnější – dítě může bez problémů pohlídat babička či paní na hlídání. Opravdu to ale za to stojí? Budete se možná divit, jak pozitivní vliv má kojení na vás, když už neberete v potaz přínosy kojení pro zdraví vašeho děťátka.

Kojení se vyplatí! Miminku i vám

Plně kojit své dítě alespoň prvních 6 měsíců života doporučuje maminkám Světová zdravotnická organizace. Mateřské mléko obsahuje nenahraditelné protilátky a látky podporující imunitu děťátka. Je dokázané, že složení mateřského mléka se mění podle aktuálního zdravotního stavu miminka. To znamená, že pokud má dítě např. infekci horních cest dýchacích, obsahuje mléko jiné složení, než když je zdravé. A to umělé mléko neodkáže. Mateřské mléko je zkrátka postavené na míru právě vašemu miminku, klimatickým podmínkám a aktuálnímu zdraví vás i miminka.

Co dělat, když kojení bolí?

Kojení má zásadní vliv na psychickou rovnováhu ženy

Kojení ovšem nemá pouze krátkodobé a dlouhodobé zdravotní benefity pro dítě, ale také nesmírně pozitivní vliv na duševní zdraví matek. Podle výzkumu, který publikoval Dr. Sangshin Park z Brownovy univerzity ve Spojených státech, vykázaly matky, které plně kojily své děti minimálně půl roku od narození, o téměř o 70 % menší pravděpodobnost duševního onemocnění, nerž ty, které nekojily vůbec. Výzkumu se zúčastnilo více než 12 000 žen nad padesát let.

Čím více kojených dětí, tím lépe

Zajímavé je, že čím více dětí ženy za svůj život kojily, tím byly výsledky lepší. Ukázalo se totiž, že riziko deprese klesá o 29 % s každým dalším kojeným dítětem a téměř o 10% s každým dalším rokem kojení. Zdaleka však nejde jen o duševní choroby, ale také o celkovou pohodu novopečených maminek.

Hormon štěstí

Při kojení se uvolňuje hormon oxytocin, který pomáhá redukovat hladinu stresového hormonu kortizolu. Matky, které plně kojí, jsou celkově klidnější, vyrovnanější a lépe spí. Jaké jsou ale další výhody kojení pro ženu?

Proč co nejdéle kojit? 10 benefitů kojení, které ocení každá maminka

Přínosy kojení – snižuje riziko rakoviny ženských orgánů

Dlouhodobé kojení také snižuje riziko onemocnění rakovinou prsu, vaječníků nebo děložní sliznice. Pravděpodobnost propuknutí rakoviny prsu klesá o 4% s každým rokem kojení, protože během něj dochází k poklesu tvorby estrogenu, který je odpovědný za nebezpečné změny v buňkách. U rakoviny děložní sliznice se snižuje riziko oproti ženám, které nekojily, dokonce o 11% a u rakoviny vaječníků je tomu také tak.

S pomocí kojení rychleji zhubnete

Energetický výdej spojený s kojením dítěte je pro maminku, která chce co nejrychleji zhubnout nabraná kila, také přínosný. Kilogramy nabrané v těhotenství, zejména ty, jež se usadily v oblasti pasu a boků, jdou dolů daleko rychleji, když kojíte. A také čím déle kojíte, tím větší odběr energie v podobě mléka a tuků z vás miminko odsává, protože dítě má čím dál tím větší hlad, jak roste.

Zbavte se tuku v oblasti břicha

Kromě toho, že je břišní tuk nevzhledný, jsou s ním bohužel také spojeny civilizační choroby včetně srdečních či metabolických. Podle Dr. Eleanor Schwarzové z Pittsburské univerzity v USA mají matky, které nikdy nekojily, o 28 % více břišního tuku a o 6 cm víc v pase než ženy, které své děti kojily po dobu 3 a více měsíců.

Hubnutí po porodu a při kojení. Máme pro vás jídelníček i babské rady

Kojení oddaluje obnovení menstruace a také menopauzu

Kojení oddaluje u většiny žen nástup první menstruace po porodu. Ačkoli jako antikoncepční metoda nefunguje kojení stoprocentně, většinou žena během kojení otěhotnět nemůže, protože nedochází k ovulaci (kojení způsobuje produkci prolaktinu, který blokuje estrogen a progesteron). Oddálení menstruace je v mnoha ohledech pro ženu příjemné. Netrpí na bolesti břicha, změny nálad před menstruací (PMS) a nedochází ke ztrátám železa. Zajímavé také je, že čím déle kojíte, tím více oddalujete nástup menopauzy, tedy prodlužujete své reprodukční období. Šetříte tak svá vajíčka, kterých má každá žena předem daný počet, se kterým se již rodí.

Kojení chrání před civilizačními nemocemi

Kojení snižuje riziko infarktu nebo cévních příhod. V rámci velké studie, které se zúčastnily ženy po menopauze, zjistil tým Dr. Schwarzové, že čím déle ženy kojily své děti, tím nižší vykazovaly riziko srdečního onemocnění ve vyšším věku. Pokud ženy kojily děti déle než rok, měly také méně často potíže s vysokým krevním tlakem a cholesterolem, cukrovkou 2. typu nebo chorobami srdce ve srovnání s ženami, které nikdy nekojily. Hrozí jim také menší riziko autoimunitních onemocnění (roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, astma nebo celiakie).

Menstruace při kojení. Má vliv na chuť a množství mléka?

Kojení ze sobeckých důvodů

Zatímco doposud se o prospěšnosti kojení hovořilo převážně v souvislosti se zdravím dětí, přináší laktace nespočet benefitů i pro vás. Ideální doba kojení je z tohoto ohledu nejméně jeden rok a čím déle, tím lépe. Přínosy kojení pro vás i pro děťátko tak jednoznačně převládají nad nevýhodami s kojením spojenými.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vliv kojení na psychiku žen. Proč zlepšuje naší duševní pohodu?