Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Co dělat, když kojení bolí?

Redakce

Redakce

24. 5. 2019

Bolí vás prsa při kojení? Máte problémy s popraskanými bradavkami? Jak poznat kvasinkovou infekci prsou? Nebo vás trápí příliš nalitá prsa? Co dělat, když kojení bolí? Jak předcházet bolesti prsou při kojení?

Co dělat když kojení bolí?

Nejčastěji se maminky potýkají s bolestivými prsy na úplném začátku kojení, kdy si jejich prsa teprve zvykají na svou novou funkci – tedy kojení miminka. Oblast prsou patří k nejcitlivějším částem ženského těla, zejména pak samotné bradavky. Je zcela pochopitelné, že chvíli trvá, než si jemná kůže v oblasti prsou zvykne na kojení. Někdy to může být „jen“ nepříjemné, ale jindy to může opravdu bolet.

Špatná technika kojení

Novorozené miminko z počátku, než se společně sehrajete, není příliš zdatné v sání a ani maminka nebývá většinou hned od začátku zběhlá ve správné technice kojení. Není tedy divu, že po několika dnech jsou bradavky rozedřené, přecitlivělé a bolavé. Z počátku tedy může být kojení výrazně nepříjemné. Jazýček miminka bývá navíc drsný, miminko za bradavky necitlivě tahá a má neustále hlad, takže si nemají prsa kdy odpočinout. Pokud vás tedy bolí bradavky, je naprosto zásadní napravit techniku přisátí a pečovat správně o svá prsa.

Rozpraskané bradavky

Kůže na bradavkách může být popraskaná, krvácet, mokvat, příp. na ní mohou být malé puchýřky. Proč je tomu tak? Pokud je miminko ve správné poloze, má dostatečně otevřenou pusinku, potom je bradavka opřená o horní patro v zadní části pusinky. Jazýček miminka si přitahuje dvorec a přitlačuje dásněmi okolí dvorce. Stimuluje tak vylučovací reflex v prsu a mléko se uvolňuje. Pokud ovšem bradavka není dostatečně vzadu v pushttps://motherclub.cz/zanet-prsu-pri-kojeni-co-s-nim-delat-a-jak-mu-predejit/ince, opírá se jazyk o bradavku a maminko to bolí. Mléko buď neteče vůbec nebo málo, miminko se rozčiluje a ve snaze se napít, různě žvýká a kouše, prostě zkouší, co se dá. A nakonec se rozpláče a mamince je kolikrát také do breku.

Zánět prsu při kojení. Co s ním dělat a jak mu předejít?

Jak napravit techniku přisátí miminka a jeho polohu?

Pokud si nevíte rady, vždy se raději obraťte na laktační poradkyni, ale primárně se snažte najít vhodnou polohu, která bude miminku vyhovovat. Nejsnadněji se správně přisaje tak, že maminka sedí na křesle, má na nohou položený větší polštář (nebo přímo kojící polštář) a miminko má umístěné jakoby v podpaždí. Nohy miminka směřují pod vaše (pravé) rameno, hlavičku přisáváme k (pravému) prsu. Neustále hlavičku miminka podpíráme!

Pozor také na délku kojení

Příliš dlouhé kojení bradavky nadměrně zvlhčuje. Jsou celé rozmočené, což může způsobovat mokvání, a tím iritovat jemnou kůži bradavky. Vznikají tak prasklinky, které jsou přístupné infekci nebo kvasinkám.

Jak pečovat o prsa při kojení?

Pokud vás bradavky nebolí, stačí když si v okolí bradavek a dvorce necháte volně na vzduchu zaschnout rozetřené mateřské mléko. Důležité je hlavně udržovat bradavky v suchu. Zásadní věc je také pohodlná podprsenka. Používejte prsní vložky, příp. speciální gelové vložky (např. Medela). Každý den bradavky několikrát omývejte či sprchujte čistou vodu. Používejte zásadně čistý ručník, který je určený pouze pro oblast prsou, a denně jej měňte. Nemusíte ho vyvářet, pokud máte doma sušičku.

Proč co nejdéle kojit? 10 benefitů kojení, které ocení každá maminka

Kosmetické přípravky na bradavky během kojení

Určitě byste si měla pořídit speciální krém na bradavky. Vyzkoušejte Nipple cream nebo Diaper balm od Motherlove, příp. Purelan od Medely. Ten ovšem obsahuje živočišný lanolin, a tak nemusí každé mamince vyhovovat. Většinou je však velice dobře snášen. Na bolest můžete vyzkoušet různé hydrogelové obklady, chrániče na bradavky nebo kalciové masti.

Laktační poradkyně

Pokud vás kojení bolí a neumíte si poradit, určitě vyhledejte co nejdříve laktační poradkyni. Většinou bývají k dispozici již v porodnici, ale je možné si vyhledat laktační poradkyni ve vašem okolí. Důležité je ji navštívit pokud možno co nejdříve, abyste zbytečně netrpěla nebo se nerozhodla přestat kojit vůbec. To by byla obrovská škoda. Pro miminko představuje mateřské mléko veliký přínos a vězte, že podobné problémy má s kojením naprostá většina maminek. Jde o to vytrvat a uvidíte, že již za pár týdnů žádné problémy s bradavkami či nalitými prsy řešit nebudete. S miminkem se krásně sehrajete a koje ní bude pro vás oba nádherný a spojující zážitek.

Kvasinková infekce bradavky

Jak poznat kvasinkovou infekci prsou? Bradavka (nebo obě) je bolavá jak při krmení, tak mezi ním. Bolest připomíná pálení či řezání. Můžete pociťovat také bodavý pocit od bradavky směrem k lopatce. Na bradavkách a dvorci se může objevit červený ohraničený flíček, kůže je prosáklá, jemná a lesklá. Miminko bude mít pravděpodobně bílý povlak na vnitřní sliznici úst nebo na jazyku.

Proč vzniká?

Kvasinky jsou téměř všudypřítomné. Problém ovšem nastává, když se v těle přemnoží. Tělo ženy je po porodu dočasně méně odolné a kvasinky toho rády využijí. Tato situace může nastat i po užívání antibiotik nebo při nízkém množství železa v těle matky, což bývá po porodu běžné.

Kvasinková infekce – co s tím?

Nejdůležitější je prevence. Kvasinková infekce se šíří kapénkovou nákazou. Dbejte proto na důkladnou hygienu rukou před kojením, používejte vždy čistý ručník, který je určený výhradně pro oblast prsou. Prsní vložky udržujte suché a stále čisté a během kojení je nenechávejte na otevřeném místě, aby nedocházelo ke kontaminaci (přikryjte je např. vyvařenou látkovou plenou nebo nepoužitými plenkovými kalhotkami, které máte s miminkem vždy hned po ruce). Pokud máte podezření na kvasinkovou infekci, prsa po kojení omývejte mýdlovou vodou – zbavíte se tím zbytků mateřského mléka, které je sladké a kvasinky z něj profitují. Omezte příjem sladkého.

Bylinky při kojení. Které podpoří laktaci a kterým se raději vyhnout?

Kde číhají kvasinky nejčastěji

Kvasinky se rády množí v oblasti pochvy, mezi prsty u nohou nebo např. v uších u zvířat (teplé, vlhké prostředí, které nevětrá). Během kojení byste se měla zvířatům nebo místům, kde se pohybují, vyhýbat. Nekojte nahá a pozor také na důkladnou dezinfekci toalety, zejména pokud ji máte v koupelně. Nikdy nepoužívejte jeden ručník na osušení celého těla (aby se nedotkl ručník nejprve oblasti genitálu, a pak prsou).

Léky proti kvasinkové infekci

Jako první vyzkoušejte Diaper Balm od Motherlove (před kojením se nemusí odstraňovat). Účinný je také Canesten/ Pevaril (v lékárně dostupné bez receptu), před kojením je však nutné prsa omýt mýdlovou vodou. Také miminko by mělo být ošetřené v ústní dutině. Poraďte se s pediatrem (např. Infecto Soor Mundgel nebo genciánová violeť).

Nalitá prsa

Brzy po té, co jste se v porodnici tzv. rozkojila, můžete řešit velice častý problém, kterým jsou příliš nalitá prsa. K problémům s nalitými prsy často dochází hlavně na začátku kojení, konkrétně v prvních několika dnech. Prsa jsou bolestivá, citlivá, nalitá mlékem a miminko nezvládá veškeré mléko upíjet. Co s tím? Jak si ulevit od bolesti prsou a hlavně předejít zánětu prsou?

Dítě kouše při kojení. Jak mu v tom zabránit?

Co s nalitými prsy? Pomůže teplá sprcha!

Můžete vyzkoušet prsa prohřívat teplými obklady, ale vůbec nejlepší je vlézt si na 10 – 15 minut do sprchy a prsa masírovat proudem teplé vody. Směřujte proud vždy ze strany prsu směrem ke dvorci. Také masáž provádějte tímto způsobem (od podpaždí k dvorci, od středu prsa k dvorci, od spodku k dvorci, od klíční kosti k dvorci). Z prsou začne mléko samovolně vytékat a pocítíte úlevu. Pokud mléko stále nevytéká, zkuste pomoci bradavce ke zformování. Po kojení na prsa také pro zmírnění bolesti můžete zkusit přikládat studené obklady, mokrou plenu nebo osvědčený tvaroh či zelný list.

Ucpaný mlékovod neboli retence mléka

Každopádně, pokud máte problém s nalitými prsy častěji, anebo u vás došlo k ucpání mlékovodu, je na místě pořídit si odsávačku na mléko. Používejte ji v různých směrech, podle toho, kde vás v prsu bolí. Také miminko přikládejte různými směry tak, aby docházelo k odsávání mléka v bolestivé oblasti (tam kde má miminko bradičku, z té části odsává). Vyzkoušejte kojit vleže, s miminkem v podpaždí (podložené polštářem), s miminkem v náručí atd.

Co když prso stále bolí a je ztvrdlé?

Pokud prso stále bolí, a máte navíc zvýšenou teplotu, je možné, že máte v prsu zánět. To je již situace, kdy byste měla vyhledat lékaře (váš gynekolog nebo lékařská pohotovost). Možná dostanete antibiotika, která lze používat během kojení. Někdy lékař poradí na první pohled podivnou praktiku, ale když vám jde o zdraví a partnerovi to nevadí, tak proč ne. Jde o to, že vám přebytečné mléko odsaje parter. Nemusí jej samozřejmě polykat. V případě, že máte velká prsa, to možná dokážete i sama.

Zatvrdnutí mléka v prsu. Co pomáhá ulevit od bolesti?

Mastitida

Prsa jsou horká, červená, napjatá, velmi citlivá a bolestivá. Mastitidu obvykle provází také horečka a pocit schvácenosti, únavy a vyčerpání, je přirovnatelná k chřipkovému onemocnění. Mastitida je zánětlivý proces probíhající v prsu. Na vině může být oslabení imunitního systému maminky, vyčerpání, ale zvlášť půjde o nevyprázdněná prsa během kojení, nahromaděné mateřské mléko, spojené s retencí, zánětlivé ložisko, které mohlo vzniknout na bradavce. Neléčená mastitida je nebezpečná a vyžaduje rychlou pomoc.

Jak bojovat s mastitidou?

Pokud zachytíte náznaky na začátku rozvíjejícího se onemocnění, stačí prsa odsát, zchladit studeným obkladem, nejlépe tvarohem nebo zelným listem (pomačkaným, aby se lépe uvolnily silice) přiloženým přímo na prso a překrytým studeným obalem. Pokud příznaky přetrvají déle než 24 hodin, příp. se stav rychle zhoršuje, vyhledejte lékaře. Obvykle se mastitida léčí antibiotiky na 7-14 dnů. Během léčby nepřestávejte s kojením. Nebojte se přenosu infekce na dítě, myslete stále na to, že mu současně s mateřským mlékem dopřáváte i ochranné látky, které jsou součástí, a tím jej chráníte. Pouze pokud by odcházel z prsu hnis nebo krev, nahraďte dočasně mateřské mléko umělým.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Co dělat, když kojení bolí?