Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

První menstruace po porodu. Kdy přijde a co se změní?

Příchod menstruace po porodu je velmi individuální. Záleží především na tom, jak rychle se vaše tělo vyrovná s hormonálními změnami, a zda kojíte nebo ne.

Očistky či menstruace aneb Jak poznat první menstruaci po porodu

Během šestinedělí krvácejí z porodních cest všechny ženy, ať už rodily přirozeně nebo císařským řezem. Tzv. očistky si ale nepleťte s menstruačním krvácením. Díky očistkám se může děloha zbavit všech zbylých tkání, pročistit se a připravit se na období po těhotenství. Zpočátku je krev jasně červená až hnědá, časem však přechází na žlutou či průhlednou barvu.

Některým ženám očistky z těla odcházejí po celé šestinedělí, jiným jen několik dní. Celková doba závisí na intenzitě a délce kojení. Čím častěji žena kojí, tím rychleji se děloha zavinuje a čistí, takže i očistky jsou intenzivnější a mohou i dříve skončit.

Stahování dělohy po porodu. Jak probíhá její regenerace a očista

Vyrovnání hormonů před nástupem menstruace

Ihned po porodu čeká tělo velká hormonální změna v podobě laktace. Hormon prolaktin po celou dobu kojení blokuje funkci vaječníků a tím oddaluje nástup menstruace. A jak dlouho menstruace po porodu nepřichází? Ještě před nástupem první menstruace po porodu je nutné, aby se v ženském těle vyrovnaly hladiny hormonů, které řídí menstruační krvácení. První menstruace přichází ve chvíli, kdy se organismus s hormonální bouří vyrovná. Obvykle k tomu dochází mezi 8. a 16. týdnem po porodu.

Začátek menstruace bez kojení

Pokud své miminko nekojíte, začnete opět menstruovat pravděpodobně po 4-6 týdnech po porodu. Některým ženám se však může menstruace zastavit na delší dobu. Proto i když nekojíte, můžete výjimečně začít krvácet až po několika měsících.

Hormon prolaktin pomáhá nastartovat kojení. Může i za snížení libida či neplodnost u některých žen

První menstruace po porodu při kojení

Nedostavila se menstruace po porodu, ale stále kojíte? Žádný strach, většina kojících matek nemenstruuje po celou dobu výhradního kojení a s krvácením se setká až poté, co kojit přestane. Menstruace si může dát na čas i v případě, že už dítěti zařazujete příkrmy a kojíte méně často. Existují však výjimky v podobě žen, které začnou menstruovat už po šestinedělí, i když pravidelně miminko kojí.

Příznaky první menstruace po porodu

Z důvodu hormonální nerovnováhy se až polovina žen potýká s určitými tělesnými i psychickými příznaky, které předchází první menstruaci. Patří sem zejména:

 • změny nálad
 • podrážděnost
 • snížená schopnost soustředění
 • úzkost
 • přecitlivělost
 • neklid
 • ztráta sebekontroly až agresivita
 • únava
 • nutkání přejídat se
 • bolesti hlavy, prsou, břicha a zad
 • křeče v podbřišku a tlak na vaječnících
 • otoky nohou
 • zvýšený pocit žízně

Podoba prvního poporodního krvácení

Silná nebo naopak slabá menstruace po porodu

Průběh i projevy menstruace se mohou porodem výrazně změnit. Krvácení může být slabší nebo naopak daleko silnější než dříve. Kojící maminky mívají často potíže s nepravidelným krvácením.

Méně bolestivá menstruace než před otěhotněním

Velké množství žen si po porodu nemůže vynachválit změnu menstruačního krvácení. Lehčí průběh a intenzita spojená s menšími bolestmi je dána fyziologickými změnami ženského těla. Během porodu se uvolňuje původně úzké děložní hrdlo. Děloha tak při menstruaci nemusí překonávat mechanické překážky při odtoku menstruační krve.

Menstruace při kojení. Má vliv na chuť a množství mléka?

Bolestivá menstruace po porodu

Bolestivé a velmi silné krvácení je většinou spojené s nedostatečným nastartováním pravidelného krvácení po porodu. Celý menstruační cyklus znamená velmi složitý proces, který závisí na několika hormonech. Pokud vás tyto potíže trápí, navštivte svého gynekologa. Poradí vám, jak bolesti můžete zmírnit, případně je odstranit.

První menstruace po porodu – tampony, vložky nebo menstruační kalíšek?

Volba hygienických pomůcek při menstruaci záleží na vašich preferencích. Tampony se nedoporučují pouze v šestinedělí a při odchodu očistek. O používání menstruačních pomůcek se však můžete poradit se svým gynekologem

Kdy jít k lékaři?

 • Trápí vás velmi silné krvácení několik cyklů po sobě.
 • Menstruace se nedostaví do 3 měsíců od ukončení kojení, nebo do 3 měsíců po porodu v případě, že nekojíte.
 • Krvácení je doprovázené křečovitými bolestmi v podbřišku a teplotou.
 • Nemenstruujete i po snížení frekvence kojení, ale ráda byste znovu otěhotněla. Lékař vám poradí, jak vyvolat menstruaci po porodu.

K lékaři naopak nemusíte, pokud máte nepravidelnou menstruaci, ale nechcete v současné chvíli znovu otěhotnět. První 2-3 cykly bývají často nepravidelné a nejsou důvodem k panice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První menstruace po porodu. Kdy přijde a co se změní?