Menu
MotherClub.cz
Kojení

Menstruace při kojení. Má vliv na chuť a množství mléka?

U některých maminek se menstruace nedostaví po celou dobu kojení, u jiných přijde hned po šestinedělí. Spory se vedou o to, zda má nebo nemá vliv na chuť a množství mateřského mléka. Jak to tedy je?

Kdy přijde první menstruace po porodu?

To je velmi individuální. U nekojících žen k tomu dochází asi 6-8 týdnů po porodu, u kojících žen asi 14 měsíců po porodu. Ale není výjimkou, pokud plně kojící žena dostane první menstruaci hned po šestinedělí. Případně k tomu může dojít kdykoliv během kojení, nejčastěji po zavedení příkrmů a snížení četnosti krmení. U některých žen je vliv kojení natolik silný, že první menstruaci dostanou až 6 týdnů po jeho úplném ukončení.

Hormon prolaktin pomáhá nastartovat kojení. Může i za snížení libida či neplodnost u některých žen

Co se děje v těle?

Po porodu placenty začne v těle ženy klesat hladina hormonů estrogenu a progesteronu, které jsou mimo jiné zodpovědné za správné fungování menstruačního cyklu. Díky tomu by mělo dojít k obnově menstruace po porodu, ale nestane se tak. Proč?

Krátce po porodu totiž dojde k nastartování laktace, kterou stimuluje hormon prolaktin. Jeho zvýšené hodnoty v krvi blokují dozrávání vajíček. Proto často v průběhu plného kojení zcela chybí menstruace i ovulace. Ale pozor,  zcela spolehlivá ochrana proti dalšímu početí to není.

Je možné nástup menstruace oddálit?

Hladina prolaktinu v krvi neustále kolísá, k jejímu zvyšování dochází při stimulaci bradavek během sání dítěte. Nejvyšší hodnoty je dosaženo asi po 30 minutách od začátku kojení, po 2-3 hodinách se vrací do normálu.

Uvádí se, že pro potlačení nástupu ovulace je zapotřebí minimálně 5 kojení denně v celkové délce 65 minut, tedy každé kojení trvající alespoň 15 minut.

Aby plné kojení mělo i antikoncepční účinek, nesmí pauza mezi kojeními (od začátku prvního do začátku následujícího) přesáhnout 4 hodiny přes den a 6 v noci. Dítě musí být pouze kojeno, nesmí používat dudlík, cucat palec ani pít z láhve. Pak by mělo být v prvních 6 měsících kojení vcelku spolehlivou metodou koncepce (98 %), ale opravdu na to nelze spoléhat!

Nástup menstruace nemusí nutně znamenat i nástup ovulace a naopak, k ovulaci (a otěhotnění) může dojít i bez menstruace. Bude možná chvíli trvat, než procesy v těle začnou po porodu fungovat tak, jak mají. Proto by se žena i během plného kojení měla raději chránit ještě jiným způsobem – kondom, hormonální antikoncepce vhodná při kojení, nitroděložní tělísko a jiné.

První menstruace po porodu. Kdy přijde a co se změní?

Má menstruace vliv na chuť mléka?

Nutno říci, že žádná studie nikdy nepotvrdila ani nevyvrátila vliv menstruace na změnu chuti mateřského mléka. Ta se totiž mění neustále v závislosti na tom, co maminka sní.

Nicméně i vliv hormonálních změn se na chuti mléka projevit může a citlivější miminka na to mohou reagovat odmítáním. Během cyklu se může snížit i tvorba mateřského mléka, což u řady dětí vede k nespokojenosti. Dítě bývá už pár dní před očekávanou menstruací neklidné, odtahuje se od prsu a nechce pít, stejně tak se chová v průběhu cyklu a až poté se situace zlepší. V žádném případě však nedochází ke změně kvality mléka.

Většina maminek naštěstí žádnou změnu v chování miminka při kojení během menstruace nepozoruje.

Méně mléka při menstruaci

Příčinou nespokojenosti dítěte tak často bývá spíše snížené množství mléka. Existuje názor,  že menstruace není příčinou snížení jeho množství, ale následkem. Objevuje se proto, že je kojení nějakým způsobem omezováno – dlouhý noční spánek, špatně technika, dudlík. V důsledku toho žena může dostat menstruaci brzy po porodu.

Menstruace by v žádném případě neměla být příčinou ukončení kojení. I když v jejím průběhu dítě mléko odmítá, situace se po pár dnech zlepší. Během vašich dní je dobré dítě k prsu přikládat spíše ospalejší a hladovější, aby se tolik nevztekalo.

A co premenstruální syndrom?

Maminky může překvapit, že průběh menstruace po porodu bude úplně jiný, než na co byly dříve zvyklé. U některých může být krvácení mnohem silnější, u jiných větší bolest. U další naopak může probíhat lépe než v minulosti.

Asi u 50 % žen se projeví premenstruální syndrom v důsledku hormonální nerovnováhy. Souvisí s ním únava a podrážděnost, změny nálad, úzkost, přejídání, zhoršené soustředění i sebekontrola, agrese a bolesti hlavy či v zádech.

Snažte se odpočívat (miminko dejte na chvíli na starost tatínkovi nebo babičce), zařaďte do jídelníčku potraviny obsahující draslík a vyrážejte na časté procházky s kočárkem.

Těhotenství a porod jsou pro vaše tělo velkou zátěží a bude nějakou dobu trvat, než se všechny procesy v něm probíhající vrátí do starých kolejí, a to včetně vašeho menstruačního cyklu. Při kojení menstruace někdy přijde, jindy ne, a vaše dítě na ni může reagovat podrážděně, stejně jako vy. Může být bolestivá a silná, ale je signálem, že vše běží, jak má.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Menstruace při kojení. Má vliv na chuť a množství mléka?