Menu
MotherClub.cz
Kojení

Proč co nejdéle kojit? 10 benefitů kojení, které ocení každá maminka

O výhodách kojení pro dítě slyšíme ze všech stran. Miminko má díky mateřskému mléku silnější kosti, lépe se vyvíjí jeho duševní schopnosti a navíc je tu i nižší riziko rozvoje alergií, anémie, obezity a diabetu. Kojení je však výhodné i pro vás. Jaké plusy vám přinese?

1. Zlepšuje duševní zdraví

Světová zdravotnická organizace společně s vědeckými týmy z USA zjistila, že matky, které kojily své dítě minimálně půl roku po narození, měly až o 70 % nižší pravděpodobnost rozvoje duševního onemocnění. Zjištěno bylo i to, že čím více dětí matka má, tím více je chráněná. Během kojení se totiž uvolňuje do těla hormon oxytocin, který snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a způsobuje to, že je maminka klidná, vyrovnaná, lépe se jí spí a je odolnější vůči depresím, úzkostem a panickým stavům.

Hormon prolaktin pomáhá nastartovat kojení. Může i za snížení libida či neplodnost u některých žen

2. Kojení podporuje hubnutí

Kila nabraná v těhotenství budou díky kojení lépe a rychleji mizet. Skvělé je, že dlouhodobé kojení pomáhá zhubnout i v problematických partiích, jako jsou boky a břicho. Podle studie mají matky, které nikdy nekojily o 28 % břišního tuku více než ty, které kojily 3 a více měsíců.

3. Snižuje riziko rakoviny

Dlouhodobým kojením můžete předejít vzniku rakoviny vaječníků, děložní sliznice a prsu. Pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu klesá o 4 % s každým dalším kojením. Pokud žena kojí, snižuje riziko propuknutí rakoviny děložní sliznice i vaječníku o celých 11 %. A jak je to možné? Při kojení klesá tvorba hormonu estrogenu, který má vliv na nebezpečné změny v lidských buňkách.

Co nejíst při kojení? Tipy na vhodné a nevhodné potraviny

4. Chrání srdce

Pravidelné kojení snižuje riziko srdečně-cévních onemocnění. Máte tak nižší pravděpodobnost vysokého krevního tlaku, infarktu a cévních příhod. Studie potvrdila, že čím déle ženy své děti kojily, tím nižší riziko srdečních chorob vykazovaly ve vyšším věku. Tyto ženy mají v budoucnu také méně často potíže s cholesterolem, cukrovkou 2. typu, alergiemi a autoimunitními chorobami, jako je roztroušená skleróza, revmatoidní artritida nebo celiakie.

5. Oddaluje menstruaci

Kojení má za následek produkci prolaktinu, který blokuje tvorbu estrogenu a progesteronu. Díky tomu nedochází k ovulaci a žena tak nemenstruuje. Mýtům o tom, že žena nemůže během kojení znovu otěhotnět, ale nevěřte. Nejedná se o 100% spolehlivou metodu. Prolaktin totiž může začít klesat i v případě, že plně kojíte. Některé kojící maminky dostanou menstruaci po 6 – 8 měsících, jiné se jí dočkají i více než rok po porodu.

6. Chrání před osteoporózou

Díky kojení mají ženy nižší riziko řídnutí kostí v pozdějším věku. Pokud žena pravidelně produkuje mateřské mléko, tělo mnohem lépe vstřebává vápník. V průběhu samotného kojení sice kosti krátkodobě řídnou, ale o dalších 6 měsíců později jsou naopak mnohem hutnější a silnější než před otěhotněním.

Kojení na veřejnosti: Tipy, jak ho zvládnout s přehledem

7. Podporuje zavinování dělohy

Kojící ženy se mohou těšit z rychlejšího návratu dělohy do původního stavu. Tento proces podporuje opět hormon oxytocin, který může jak za podporu zmenšování dělohy, tak i snížení krevních ztrát a rychlejší zotavení těla.

8. Šetří peníze

Kojení je nejlevnějším způsobem krmení dítěte. Rodinný rozpočet tak netrpí tolik, jako v případě pořizování umělé výživy. Ušetříte nejen za mléko, ale také za lahvičky, savičky a kojeneckou vodu.

Zánět prsu při kojení. Co s ním dělat a jak mu předejít?

9. Dá vám čas navíc

Kojení je podstatně snadnější a pohodlnější způsob krmení než krmení z lahve. Nemusíte mléko ohřívat, převařovat kojeneckou vodu, čekat až vystydne nebo sterilizovat lahvičky. Tento benefit nejvíce oceníte v případě cestování, dovolené nebo rodinných návštěv.

10. Pomáhá k posílení vzájemného pouta

Díky hormonu oxytocinu, který se během kojení vyplavuje, dochází k upevňování pouta mezi matkou a dítětem. Vzájemná blízkost stimuluje všechny smysly miminka, které vás může lépe cítit a pozorovat. Navíc se můžete více soustředit na projevy miminka a mnohem lépe pak poznáte, zda už je dítě nasycené.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Proč co nejdéle kojit? 10 benefitů kojení, které ocení každá maminka