Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Sex v těhotenství. Rizika a potíže, s kterými se můžete potýkat

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 5. 2020

Je sex v těhotenství rizikový nebo ne? Koluje o něm mnoho mýtů a tvrzení, proto není divu, že jsou často maminky zmatené a intimní styk odmítají naprosto zbytečně. Jak platí pravidla u těhotenského sexu a musíte se ho vzdávat?

Těhotenské libido a sexualita ženy se v průběhu těhotenství často poměrně výrazně zvyšuje. Pro spoustu žen je právě jiný stav obdobím, kdy zažívají nejlepší a nejintenzivnější sex svého života. Samozřejmě je tu i možnost, že na něj absolutně nebudete mít chuť. A obojí je v pořádku.

Sex v těhotenství v prvním trimestru

Těhotenství je obdobím mnoha změn. Zejména v prvním trimestru může dojít k přechodnému poklesu sexuální touhy, protože ženu trápí nevolnosti, prsa jsou přecitlivělá, hormony pracují. Váš partner by to měl chápat a respektovat. Na druhou stranu, pokud žádné problémy nemáte a chuť na sex ano, není žádný důvod, proč neposlouchat své tělo a chutě. Dovoleny jsou všechny polohy.

Rozhodně není pravdou, že byste se musela brát potratu, ne v souvislosti se sexem. American College of Obstetricians and Gynecologists vydala k tomu tématu prohlášení, kde potvrzuje, že neexistuje jediný důkaz o tom, že milování během prvních třech měsíců zvyšuje riziko potratu. Když už k němu dojde, je na vině v drtivé většině případů, nějaké závažné vývojové onemocnění. Pokud vám to váš lékař výslovně nezakáže, klidně si užívejte podle chuti a nálady.

Oxytocin. Co s námi dokáže hormon mateřské lásky a důvěry?

Druhý trimestr a sexuální žně

Ve druhém trimestru ustupují běžné těhotenské obtíže, bříško vás ještě nikterak neomezuje, a tak není divu, že právě toto období je často tím nejnáruživějším. Zvýšené libido také více láka ženy. Těhotné ženy mají často větší chuť na experimenty, rády zkouší různé polohy a praktiky.

V poslední fázi přichází útlum

Ve třetím trimestru je miminko už hodně velké, bříško vyrostlo do pořádných rozměrů a ženy trápí nejrůznější těhotenské neduhy (oteklé nohy, bolesti zad, občasné kontrakce, pálení žáhy). Už si nepřipadají tak přitažlivě, jejich libido klesá a sex sám o sobě není ani zdaleka tak příjemný. Bříško v různých polohách dost překáží.

Jak probíhá porod? Přehled všech fází krok za krokem

Kdy vynechat sex v těhotenství?

Když probíhá těhotenství bez problémů, není důvod se sexu vyhýbat. Miminko chrání děloha a plodové obaly, děložní hrdlo uzavírá hlenová zátka, takže k děloze se nedostane vůbec nic. Pokud se vás však týkají následující komplikace, na nějakou dobu si intimní styk odpusťte:

  • placenta praevia, kdy placenta překrývá vnitřní branku dělohy a hrozí předčasné odloučení,
  • vaginální krvácení bez známé příčiny,
  • předčasné kontrakce a stahy dělohy,
  • předčasný odtok plodové vody,
  • předčasné otevírání,
  • zvýšené riziko předčasného porodu (např. z minulého těhotenství),
  • záněty pochvy a zevních rodidel,
  • příliš velký strach z toho, že ublížíte dítěti a nechuť.

Nejvhodnější sexuální polohy

Dokud vám není bříško nijak na obtíž, můžete volit takové polohy, které máte ráda. Kvůli velkému tlaku na břicho se ale příliš nedoporučuje misionářská poloha, hlavně v pozdějších měsících. Ke konci těhotenství jsou vhodné polohy, kdy muž k ženě přistupuje zezadu nebo zboku. Pro riziko přenosu bakterií z konečníku do pochvy se nedoporučuje ani anální styk.

Sex po porodu. Kdy přichází vhodná doba?

Může sex v těhotenství vyvolat porod?

Velmi nepravděpodobně. Ejakulát sice obsahuje 0,1 miligramů látky, která přispívá ke vzniku kontrakcí v děloze, ale dávka je opravdu minimální, aby měla nějaký vliv. Jeden styk porod opravdu nerozjede. Pokud patříte k ženám, které pár hodin po sexu začaly mít kontrakce, které vedly k porodu, s velkou pravděpodobností se jedná spíš o náhodu.

Sex po porodu

Možná vás už v těhotenství zajímá sex po porodu. S ním ale lékaři doporučují nespěchat. Nejdřív se vaše tělo musí dát do pořádku. Důležité je, abyste už nekrvácela a byla zahojena veškerá poporodní poranění. Každému trvá zotavení jinak dlouhou dobu. Důležitým faktorem je také to, zda jste rodila vaginálně nebo císařským řezem. Proto raději počkejte se sexem až po prohlídce v šestinedělí.

První milování po porodu může být docela nepříjemné. Cítíte se staženě, také mohou vznikat problémy s lubrikací vaginy. Tento stav ale nemá nic společného s vaší touhou po partnerovi. Mohou za to prostě hormony. Pokud se milovat opravdu chcete, kupte si lubrikační gel a problém je vyřešen.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sex v těhotenství. Rizika a potíže, s kterými se můžete potýkat