Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak probíhá porod? Přehled všech fází krok za krokem

Obáváte se porodu, i když víte, že těhotenství a porod k sobě neodmyslitelně patří? Když si nastudujete, jak porod probíhá, budete na něj lépe připravená. Máme pro vás přehled všech jednotlivých kroků, které vás čekají.

Začátek porodu: Kdy máte jet do porodnice?

Miminko ohlašuje svůj příchod na svět kontrakcemi. Ty se zpočátku projevují jako tlak v podbřišku nebo pocity nutkání na záchod a postupně zesilují. Protože ale může být těžké určit přicházející porod, je dobré spočítat si dobu mezi kontrakcemi i délku jejich trvání. Jakmile se začnou opakovat každých 5 až 7 minut a trvají 30-40 vteřin, je čas vydat se i se sbalenou taškou do porodnice.

Další znamení blížícího se porodu:

  • odtok plodové vody
  • opuchnutí a pocit nafouknutí (z důvodu vyššího objemu cirkulace krve)
  • vytékání kolostra z prsou
  • odchod hlenové zátky (může mít průhlednou, bílou, nažloutlou nebo růžovou barvu, někdy s příměsí krve)

Pozor na poslíčky

Začátek porodu je důležité rozlišit od tzv. poslíčků, kterým se odborně říká Braxton-Hicksovy kontrakce. Poslíčky poznáte podle toho, že kontrakce jsou nepravidelné, trvají několik hodin či dnů a poté opět ustupují.

Jak poznat porodní kontrakce a kdy už vyrazit do porodnice?

Příprava na porod v nemocnici

Hned po příjmu vás v porodnici čeká základní vyšetření. Lékař zjišťuje, zda už došlo k odtoku plodové vody, jak časté máte stahy, zda nekrvácíte nebo jestli nedochází ke komplikacím. Součástí vyšetření je i vážení, měření tepu, krevního tlaku a teploty. Poté přichází na řadu kontrola bříška a vaginální vyšetření, aby bylo jasné, na kolik centimetrů jsou porodní cesty otevřené a jak vypadá děložní čípek. Na závěr lékař provádí ultrazvuk plodu a kardiotokograf.

Pro případ rychlého porodu byste měla mít pro lékaře připravené základní informace o svém zdravotním stavu.

Lékař potřebuju vědět:

  • S jakými onemocněními se léčíte.
  • Jaké užíváte léky.
  • Zda jste v minulosti prodělala operaci.
  • Jestli máte alergie.
  • Pokud jste vícerodička, jak probíhaly vaše předchozí porody.
  • Jak jsou na tom zdravotně nejbližší členové rodiny včetně otce dítěte.

Čekání na porod

Po absolvování potřebných vyšetření můžete odpočívat na lůžku. V případě, že je to možné, lékař či porodní asistentka s vámi proberou průběh porodu a všechny další podrobnosti. Jestliže máte sestavený svůj porodní plán, v tuto chvíli jej zdravotníkům můžete předat. Pokud se porod začne rychle blížit, brzy vás převezou na porodní sál. V opačném případě na vás čeká předporodní příprava, která zahrnuje:

  • Holení rodidel – rodička má právo holení odmítnout. I přesto je však nutné oholit minimálně oblast hráze a konečníku pro případ, že by bylo později nutné nastřihnout hráz.
  • Klyzma – máte na výběr, zda si přinesete vlastní přípravek z lékárny nebo podstoupíte klasickou metodu vpravení teplé vody do střev.
  • Sprchování

Masáž hráze jako příprava na porod. Jak ji vidí lékařka

Jednotlivé fáze porodu

1. fáze porodu: otevírání

Během první fáze porodu dochází k otevírání porodních cest. Děložní hrdlo se postupně otevírá díky zesilujícím kontrakcím, které jsou právě tím, co spouští porod. Hrdlo se zároveň zkracuje a vytváří tzv. porodnickou branku, která se rozevírá tak dlouho, dokud nesplyne s pochvou. Jakmile k tomuto stavu dojde, jsou porodní cesty otevřené.

Jak dlouho trvá 1. porodní fáze?

První fáze je u každého porodu jiná. Vícerodičkám zabere obvykle 3–4 hodiny, zatímco prvorodičky si touto fází prochází i 6-7 hodin. Některým ženám může začátek porodu zabrat dokonce 12 hodin. Celkový čas závisí na fyzické kondici ženy i jejím psychickém stavu. Většinou platí pravidlo, že čím je žena zdravější a klidnější, tím rychleji a snadněji porod probíhá.

Nejvíce času zabere otevírání prvních 3 centimetrů. Zbylých 7 centimetrů už jde většinou rychleji. Jakmile se dosáhne 10 centimetrů, jsou porodní cesty dostatečně rozevřené na to, aby jimi mohla projít dětská hlavička.

Odtok plodové vody zesiluje kontrakce

Společně s otevíráním porodních cest dochází k odtoku plodové vody. Pokud se tak nestane, lékař při vaginálním vyšetření opatrně protrhne plodovou blánu, aby voda mohla odtéct. Tento proces je bezbolestný, ale vede k silnějším kontrakcím. V případě, že jsou následné stahy příliš bolestivé, můžete se rozhodnout pro epidurální analgezii, která se podává injekčně do horní části bederní páteře ve chvíli, kdy je děložní hrdlo optimálně rozšířené.

Kdy se doporučuje použití epidurálu?
  • Astma
  • Epilepsie
  • Onemocnění srdce
  • Diabetes
  • Závislost na nikotinu, alkoholu nebo drogách
  • Preeklampsie
  • Rizikový porod nebo možný císařský řez

Správné dýchání pomáhá lépe zvládat kontrakce

První fáze porodu je náročná jak fyzicky, tak psychicky. Proto vám může pomoci přítomnost partnera nebo duly. Na začátku porodu se můžete volně pohybovat po pokoji a měnit polohy podle toho, co je vám aktuálně příjemné. Porodní asistentka vám navíc poradí, jak máte dýchat, abyste lépe zvládala stahy i případné křeče. Během první fáze porodní můžete po doušcích popíjet neperlivé nápoje. Později se jídlo ani tekutiny nedoporučují pro případ, že by nebyl možný přirozený porod a muselo se přistoupit k celkové anestezii.

Jizva po porodu po nástřihu hráze. Jak o ni pečovat?

2. fáze porodu: vypuzování

Během druhé fáze porodní se kontrakce opakují po 2-3 minutách, jsou výrazně silnější a trvají 60-90 vteřin. Jakmile jsou porodní cesty otevřené, hlavička dítěte začíná sestupovat k zevním rodidlům. V této chvíli rodičky cítí silné nutkání k tlačení. Porodník miminko ihned zpočátku zkontroluje, zda je správně otočené. Pokud vyhodnotí, že je hlavička na správném místě, vybídne vás k tlačení.

Pomáhá správné dýchání

S tlačením pomáhá tzv. břišní lis, tedy svaly břišní stěny a bránice. Při tlačení je důležité dbát na správnou techniku dýchání. Mezi kontrakcemi je třeba krátce prodýchávat, během děložních stahů se doporučuje jeden hluboký nádech a následné zadržení dechu během tlačení. Současně je třeba zavřít ústa i oči a všechnu sílu směřovat do konečníku jako při stolici. Břicho tak může pracovat maximálně efektivně.

Rozhodnutí o nástřihu

Jak se hlavička přibližuje k poševnímu vchodu, napíná se hráz. Aby nedošlo k jejímu natržení, může lékař rozhodnout o nástřihu. Nástřih se provádí ve chvíli silného tlačení, kdy díky tlaku žena necítí žádnou bolest. Po nástřihu hráze může hlavička dítěte lépe projít porodními cestami. Porod hlavičky a ramen miminka je zpravidla nejbolestivější a nejvíce namáhavou fází. Zbytek těla a nohy už jdou ven většinou bez větších problémů.

Kontrola miminka a bonding

Druhá fáze porodu obvykle trvá 15-40 minut. Na jejím konci se přestřihává pupeční šňůra, dítě se čistí, váží a měří na novorozeneckém lůžku nebo se zběžně kontroluje přímo u matky. Pokud je vše v pořádku, položí vám porodní asistentka miminko na břicho, kde přibližně 2 hodiny dochází k tzv. bondingu, tedy utváření vazby mezi vámi a dítětem.

3. fáze porodu: porod placenty

Po krátké regeneraci dělohy nastávají další kontrakce, kterými se tělo snaží vypudit placentu. Tento proces bývá téměř bezbolestný a trvá jen pár minut. Lékař placentu po porodu pečlivě prohlédne a přesvědčí se, že v ženině těle po placentě nezůstaly žádné zbytky, které by ji mohly ohrozit na životě. Dále se přechází ke kontrole porodních cest a jejich ošetření. Ještě další 2 hodiny žena zůstává napojená na monitory, které hlídají případné poporodní komplikace.

Císařský řez

V případech, kdy pro ženu není možný přirozený porod, přechází lékaři k tzv. císařskému řezu. Během něj dochází k rozříznutí břišní stěny i stěny dělohy a vyjmutí dítěte. Průběh císařského řezu se liší podle toho, zda je řez dopředu naplánovaný nebo k němu dochází kvůli komplikacím v první době porodní.

Plánovaný zákrok

Plánované výkony se provádí po předchozí domluvě, kdy se dopředu potvrdí datum i čas. Žena se tak na výkon může psychicky i fyzicky připravit a rozhodnout se, zda chce pouze lokální anestezii a být při vědomí, nebo podstoupit celkovou anestezii.

Placenta po porodu. Co s ní můžete dělat?

Neplánovaný císařský řez

Neplánovaný císařský řez je nutný v případech, kdy se vyskytují určité komplikace. Nevýhodou překotného zákroku bývá nedostatek času na rozhodování, a tak je často nutné přistoupit přímo k celkové anestezii.

Pozitiva a negativa císařského řezu

Císařský řez s sebou přináší výhody, jako je zachování zdravých rodidel a absence bolestivých děložních stahů. Nevýhodou je ale dlouhá a bolestivá rekonvalescence po zákroku. Regenerace ženského organismu může trvat až půl roku od porodu.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak probíhá porod? Přehled všech fází krok za krokem