Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Sex po porodu. Kdy přichází vhodná doba?

Pro mnoho žen po narození dítěte není hlavní prioritou sex. Intimní život po porodu je ovlivněný těhotenstvím, porodem i rozbouřenými emocemi.

Strach je přirozený

Máte ze sexu po porodu strach? Po těhotenství a porodu je zcela přirozené cítit obavy z intimity. Poporodní bolesti, nepohodlí a nedostatek spánku chuť k sexu zrovna nedodávají. Minimálně během prvních 6 týdnů je důležité věnovat se miminku a dopřát si také čas potřebný k rekonvalescenci. Ačkoliv po šestinedělí wiki, knihy, chytré články i lékaři samotní dávají ženám zelenou pro sex, neznamená to, že se k němu musíte ihned vrátit.

Vnímejte své tělo a uvědomte si, že váš život je nyní odlišný od života, který jste vedli před narozením dítěte. Věřte svým pocitům a k sexu se vraťte teprve ve chvíli, kdy se vám do něj bude chtít.

Můj muž se mnou nechce po porodu spát! Jak zvládnout Madonin komplex?

Není důvod ke spěchu

Než opět začnete se sexem, nechte si tento krok nejprve schválit svým gynekologem. „Žádám své pacientky, aby počkali alespoň 6 týdnů po porodu. Někdy to však může zabrat i delší dobu, a nezáleží na tom, zda se jednalo o přirozený porod nebo císařský řez,“ říká gynekoložka Risa Klein.

Po vaginálním porodu může brzký sex vést k vaginální infekci. Po císařském řezu je pak třeba dát více času hojení. Uspěchaný sex může být v tomto případě stejně rizikový jako nedodržení šestinedělí po císaři. Je to však velmi individuální, protože každá žena potřebuje svůj vlastní čas na zotavení, a to jak fyzické, tak emocionální. I když různé příručky radí mít hned 6 nedělí po porode sex, je v pořádku počkat i více týdnů, pokud se na to ještě necítíte.

Nezapomínejte na antikoncepci

Myslíte si, že v prvních týdnech po porodu nemůžete otěhotnět? „Je to velký mýtus. Můžete ovulovat a zároveň ještě nemenstruovat,“ varuje lékařka Klein. Nechráněný styk v šestinedělí ani po něm není dobrý nápad, antikoncepce po porodu je velmi důležitá. Nečekejte, až se vám menstruace po porodu opět vrátí a o vhodné antikoncepční metodě se poraďte se svým gynekologem. Představí vám hned několik způsobů, jak se můžete chránit a zároveň neohrozit své miminko, pokud kojíte.

Hormony si dělají, co chtějí

Mnoho čerstvých maminek podceňuje sílu poporodních hormonů. „Těhotenství a následný porod způsobují, že se hormony zblázní. Může trvat několik týdnů, než se vše vrátí do starých kolejí,“ vysvětluje porodní sestra Liesel Teen. To znamená, že i když se opět vrátíte k sexuálnímu životu, hormony, které běžně vysílají do mozku chuť k sexu, se nemusí úplně stabilizovat. Buďte s partnerem trpěliví a vyčkejte, než hormony opět zcela obnoví svou funkci.

Věnujte se cvičení

Stejně jako v těhotenství jsou i po porodu vhodné tzv. Kegelovy cviky. Toto cvičení zvyšuje průtok krve v pánevním dnu a posiluje svaly v této oblasti, které porod oslabil. Svaly pánevního dna podporují zdraví dělohy, střev i močového měchýře a zlepšují sexuální život. Silné vaginální svaly navíc zvyšují potěšení ze sexu u obou partnerů. Kromě těchto cviků vám pomůže i cvičení pilates.

Myslete na své duševní zdraví

Pokud vás poporodní sex příliš trápí, promluvte si se svým gynekologem. Řešení problémů se sexem je součástí jeho práce a může vám dát cenné rady. Pokud cítíte extrémní smutek nebo úzkost, případně pochybujete o svých schopnostech pečovat o sebe či své dítě, můžete mít poporodní depresi, která postihuje celých 15 % čerstvých matek. I s těmito pocity se svěřte svému lékaři a za své myšlenky se v žádném případě nestyďte.

Zotavení z traumatu vyžaduje čas

Pokud jste zažila problematické těhotenství nebo traumatický porod, sex může být o to obtížnější. Dopřejte si dostatek času na fyzické uzdravení a zvažte i terapii, pokud máte podezření, že by tyto zážitky mohly způsobit emocionální potíže.

Pamatujte také na to, že sex nemusí nutně znamenat plnou penetraci. Vzájemnou náklonnost s partnerem si můžete projevovat i prostřednictvím slov, mazlení nebo orálního sexu. Udržíte tak mezi sebou intimitu, dokud nebudete zcela připravená na sex.

Dítě nás přistihlo při sexu. Jak se zachovat a na co si dát opravdu pozor?

Mějte realistická očekávání

První sex po porodu pravděpodobně nebude nejlepším sexem vašeho života. Je možné, že budete zpočátku cítit bolest a sex si moc neužijete. „Svým pacientkám obvykle říkám, že první sex po porodu se dá srovnat s úplně prvním sexem. Může se během něj objevit bolest i lehké krvácení. Další pokusy už by však měly být lepší a lepší,“ radí Teen. Díky dostatečně dlouhé předehře se budete cítit vzrušená a lépe připravená. Udělejte si na ni tedy čas a neodbývejte se. Při sexu vám pomůže i smysl pro humor.

Vyzkoušejte nové polohy

Toto je ideální doba k experimentování s různými sexuálními polohami. Pokud je žena nahoře nebo partneři leží vedle sebe na boku, můžete lépe kontrolovat rychlost i hloubku. Vždy jsou lepší polohy, při kterých není vyvíjen příliš velký tlak na místa, kde je pochva po porodu ještě velmi citlivá. Pokud je sex i tak příliš bolestivý nebo nepohodlný a změny poloh nepomůžou, na chvíli se zastavte a požádejte partnera, aby se jemně dotýkal vašeho klitorisu. Jakmile budete vzrušená, zkuste to znovu.

Lubrikant je váš kamarád

Vaše vagína může být sušší než před porodem, což může zvýšit nepohodlí při sexu. Vaginální suchost může způsobit i kojení. Dokud se vaše vlastní přirozená schopnost sekrece nevrátí, pomáhejte si lubrikačním gelem. Ten je obzvlášť důležitý v případě, že jste během porodu měla perineální trhliny. Během sexu se nebojte použít gel hned několikrát a postupujte velmi pomalu a opatrně.

Sex může ovlivnit i kojení

Kojení má potenciál způsobovat nejen vaginální suchost, ale také atrofii vaginální tkáně. Při kojení se navíc uvolňuje oxytocin, hormon, který vyvolává láskyplné pocity vůči dítěti a zároveň potlačuje libido. Kromě toho může kojení ovlivnit i to, jak vnímáte své tělo. Pokud tedy kojíte, buďte trpělivá. Intimitu k partnerovi můžete získat i prostřednictvím mazlení a líbání. Časem se k sexu, který vás bude opět bavit, dostanete.

Buďte kreativní

Pravděpodobně neočekáváte, že si poporodní sex budete užívat více než dříve. Role rodiče vás však může donutit být v ložnici více kreativní. Pokud jste večer už příliš vyčerpaná a na sex už nemáte sílu, můžete se do sexuálních radovánek pustit přes den v době, kdy miminko spinká. A pokud vám někdo příbuzný nebo blízký nabídne, že vezme vaše dítě na procházku, prázdný dům naplno využijte.

Erotické hračky v ložnici. Kam je schovat, aby je nenašly děti?

Mluvte o sexu s partnerem

Ať už máte do sexu po porodu chuť nebo ne, pomůže vám o něm se svým partnerem mluvit. Upřímná komunikace pomáhá porozumět potřebám a pocitům toho druhého a také může zmírnit úzkosti. V povídání pokračujte i ve chvíli, kdy se k sexu opět vrátíte. Nebojte se říct svému protějšku, že vás něco bolí nebo byste ráda zkusila něco jiného. Nezapomeňte na to, že i váš partner se můžete sexu po porodu bát. Sdílejte proto své obavy a pracujte na nich společně.

Starejte se o sebe

Péče o dítě je náročná, zanedbávat však nesmíte ani sebe samotnou. Skloubit však starost o dítě, partnera, sebe i domácnost může být obtížné. Začněte tedy tím, že začnete jíst kvalitní a zdravé potraviny, pít hodně tekutin a využijete všech možností odpočinku. Jakmile se v roli matky usadíte, můžete začít přemýšlet o tom, co pro vás bude příjemné a dodá vám potřebný relax. Když se o sebe budete dobře starat, budete šťastnější a lépe se vypořádáte se všemi nástrahami rodičovství. A pravděpodobně získáte chuť užívat si intimní chvíle se svým partnerem.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Sex po porodu. Kdy přichází vhodná doba?